Yıllık Maliyet Oranı Hesaplama

Kredi maliyet oranını hemen öğrenin

Yıllık Maliyet Oranı

% 19,8508

Aylık Maliyet Oranı

% 1,5204

İhtiyaç Kredisi
Kredi Tutarı: 10.000,00 TL
Vade: 12 AY
Faiz Oranı: % 1,20
Masraf: 50,00 TL
Taksit: 913,38 TL
Toplam: 10.960,52 TL

Yıllık maliyet oranı hesaplama yapmak için kredi bilgilerini girerek kolayca yapabilirsiniz. Kredi maliyet oranı yıllık ve aylık olarak yasal düzenlemelere uygun bir şekilde hesaplanmaktadır.

Kullanabileceğiniz birçok kredi varken sizin için en uygun krediyi bulmak hangi krediyi çekeceğinize karar vermek epey zorlaşıyor. Bu yüzden son zamanlarda kredi maliyet oranı, kolayca karşılaştırma yapmak için kullanılmaktadır.

Yıllık Maliyet Oranı Nedir?

Bilindiği üzere kredi hesaplama yapılırken, taksit tutarı kredi faiz oranı üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak krediyi geri öderken taksit dışında farklı ödemeler de yapılmaktadır. Yıllık maliyet oranı nedir konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Başlıca masraflar;

 • Dosya masrafı olarak bilinen kredi tahsis ücreti,
 • KKDF (Kaynak kullanımı destekleme fonu)
 • BSMV (Banka sigorta muameleleri vergisi)
 • Hayat sigortası
 • Ekspertiz ücreti
 • İpotek fekki ve tahsis ücreti
 • DASK (Zorunlu deprem sigortası)
 • Konut sigortası
 • Kasko sigorta ücreti

Hesaplama aracını kullanırken ödeyeceğiniz tüm masraf kalemlerini masraf bölümüne yazarak toplam kredi maliyet oranını daha doğru bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Kredi Maliyet Oranı Hesaplama

İnternet üzerinde yaptığımız araştırmalar sonucunda birçok kaynak bulunmakta ancak sağlıklı bilgi olmadığı anlaşılmıştır. Özellikle yıllık maliyet oranı hesaplama formülü adı altında hatalı bilgilendirmeler bulunmaktadır.

Nekredisi yıllık maliyet oranı hesaplama aracı BDDK tarafından yapılan düzenlemelere göre tasarlanmıştır. Konuyla ilgili hesaplama formülleri Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Vatandaşların kredi kullanırken yanlış yönlendirmelere maruz kalmamaları için tüm bankalara yıllık maliyet oranlarını açıklama zorunluluğu getirilmiştir. Bankalar kredi ürünlerini piyasaya sürerken faiz oranıyla birlikte maliyet oranını da açıklamaktadır.

Excel Kredi Maliyet Oranı Hesaplama

Kredi maliyet hesaplama Excel kullanarak yapılabilmektedir. Eğer iyi derecede Excel kullanabiliyorsanız, öncelikle elinizdeki tüm kredi bilgilerini sırasıyla listeleyin ve taksit hesaplama yapın.

KKDF ve BSMV tutarlarını eklemeyi unutmayın, masraf tutarlarını da hesaplamaya dahil edin. Excel’in FAİZ_ORANI formülünü kullanarak aylık maliyet oranı tutarına ulaşabilirsiniz.

Bazı kaynaklarda aylık maliyet oranı 12 ay ile çarpıldığında yıllık maliyet oranına ulaşılabileceği anlatılmaktadır. Ne yazık ki bu hesaplama doğru değildir. Yıllık maliyet oranını bulmak için aylık maliyet oranının bileşik faiz hesaplama yaparak bulunması gerekir.

Excel’de bunu yapmak için bulduğunuz aylık maliyet tutarını kullanarak bileşik faiz hesaplaması yapmanız gerekmektedir.

Ancak tavsiyemiz, tüm yasal düzenlemeleri takip ederek hazırladığımız ve güncellediğimiz yıllık maliyet oranı hesaplama aracımızı kullanarak daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Ne Kredisi
Kredileri Karşılaştır
 • İhtiyaç (0)
 • Konut (0)
 • Taşıt (0)
Karşılaştır
0