Taşıt Kredisi Hesaplama

En uygun taşıt kredisi, faiz oranları

En Uygun Taşıt Kredisi

En uygun taşıt kredisi faiz oranları ile taşıt kredisi hesaplama yaparak sizin için en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Taşıt kredisi her türlü sıfır ve ikinci el araçlar alımlarında kullanılabilecek bir bireysel kredi türüdür. Taşıt kredisi sıfır araçlar için kullanılmakla birlikte ikinci el araç alımlarında da kullanılabilmektedir. Taşıt olarak nitelendirilen sıfır ve ikinci el otomobil, ticari araç, motosiklet, tekne için kolaylıkla taşıt kredisi kullanılabilir. Kanunlarda yapılan son düzenlemelere göre taşıt kredisi için vade süresi 48 ay ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca kredi ödemesi tamamlanana kadar bankalar taşıtı teminat altına almaktadır.

Hemen hemen her banka müşterilerine araç kredisi, oto kredisi, otomobil kredisi gibi isimler altında taşıt kredisi sunmaktadır. 0 km araç için herhangi bir sınırlama olmamakla birlikte ikinci el araçlar için en fazla 5 yaş sınırı getirilmiştir. Yani 5 yaşından büyük ikinci el bir araç için kredi kullanılamamaktadır.

Sıfır km araçlar için araç bedelinin %70 ile %90’ı arasında, İkinci el araçlar için araç kasko bedelinin %60 ile %80’i aralığında kredi kullanılabilir. Bu oranlar bankadan bankaya farklılık gösterebilir.

Taşıt kredisinde banka tarafından rehin konulan araç için kasko yapılması zorunludur. Kaskoyu bankaların anlaşmalı kurumlarından yaptırabileceğiniz gibi dışarıdan farklı bir sigorta acentesinden de yaptırabilirsiniz.

Tutar ve vade bilgilerini girerek tüm bankaların 2018 taşıt kredisi faiz oranları ile hesaplama yapabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Türleri Nelerdir?

0 km Araç Kredisi: Sıfır km olarak binek veya hafif ticari araçlar için geçerlidir. Banka taşıt kredilerinin büyük çoğunluğu 0km araçlar içindir. Kredi araştırmanızda bunu dikkate almanızı tavsiye ederiz.

2.El Araç Kredisi: Kredilendirme oranının nispeten daha düşük olduğu bu kredi türünde, 5 yaşa kadar olan tüm ikinci el araç alımlarında kullanılmaktadır. Satın alınacak ikinci el aracın üzerinde herhangi bir rehin vs. yasal hak olmaması gerekmektedir.

Ticari Araç Kredisi: Hafif ticari araç olarak nitelendirilen panelvan, pick-up, kamyonet, van benzeri araçlar için kullanılan kredi türüdür. Eğer bir işletme sahibiyseniz, bu tür araç alımlarında işletme kredileri daha çok tercih edilmektedir.

Motosiklet Kredisi: Özel koşullara göre sunulan bu kredi türü her bankada olmasa da kredi araştırması yaparken bunu dikkate almakta fayda vardır. Motosiklet kredileri farklı ihtiyaçlara göre özel belirlenen şartlarla daha uygun koşullarda bir kredi kullanmanızı sağlayabilir. Diğer taşıt kredilerinde olduğu gibi bu kredi türünde de vade 48 ay ile sınırlıdır.

Tekne Kredisi: Az sayıda olmakla birlikte bankaların özel şartlarla sadece tekne alımları için sunduğu bir kredi türüdür. Bazı bankalarda tekne kredisi taşıt değil de ihtiyaç kredisi olarak tanımlanır.

Bana Taşıt Kredisi Çıkar mı?

Taşıt kredisi başvurusunun onaylanması kişiden kişiye farklılık gösterir. Temelde aşağıdaki 4 başlığa vereceğiniz cevapla, kredinin onaylanıp onaylanmayacağına karar verebilirsiniz.

 • Bordrolu olarak çalışıyor olmanız ve SGK ödemelerinizin düzenli yapılıyor olması.
 • Kredi notunuzun yüksek olması yani KKB kadınızın bozuk olmaması.
 • Beyan ettiğiniz gelirin halen aktif kredileriniz ve yeni kullanacağınız kredi taksitlerinin tamamını karşılayabilecek seviyede olması.
 • Eğer ikinci el araç alıyorsanız, araç üzerinde herhangi bir rehin veya ipotek olmaması

Bunların dışında son zamanlarda yaptığınız bir kredi başvurusunun ret olması, taşıt kredisi başvurunuzun ret olmasına neden olabilir. Böyle bir durumda en az 21 gün bekleyip kredi başvurunuzu yenileyebilirsiniz.

Kredi notunuzun düşük olması, KKB kaydınızda herhangi bir bozukluk, örneğin daha önceki kredi ödemelerinde aksama, kredi kartı ödemelerinde gecikme gibi durumlar kredi notunuzu kötü yönde etkileyen faktörlerdir. Bu gibi bir durumda öncelikle kredi notunuzu yükseltecek adımlar atmanızda fayda olacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalar tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB) adlı kurumun kişilerin tüm bankalardaki hesap hareketleri, bireysel kredileri ve kredi kartı gibi verilerini analiz edilmesi sonucu oluşturulan puandır. KKB tarafından oluşturulan Findex adlı bir araç vasıtasıyla kişiler gerektiğinde kendileri de kredi notu bilgilerini talep edebilir. Buradan örnek Findex Risk Raporu’nu inceleyebilirsiniz. Findex Risk Raporu’na göre kişi için 1 ile 1900 arasında bir puan belirlenmektedir.

Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Aşağıda detayları bulundan tabloda da görebileceğiniz gibi kredi notu 1 ile 1900 arasında bir puandır. Başvuru yapan kişinin kredi notu, kredi başvurusu yapılan banka tarafından incelenir, bankanın belirlediği puanlamayı sağladığında kredi tahsis süreci başlatılır. Kredi notu aralıklarına göre hangi risk grubunda yer aldığını ve buna göre taşıt kredisinin onaylanma ihtimallerini inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Tahsis İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanabilirim?

BDDK tarafından yapılan son düzenlemelere göre kasko bedeli 50.000 TL’nin altında olan araçlar için %70’ine kadar yani 35.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

Kasko değeri 50.000 TL’nin üzerinde olan taşıt alımları için kredilendirme oranı ise 50.000 TL’ye kadar olan kısmı için %70, 50.000 TL üzerindeki kısım için %50 dir. Yani araç bedeli 100.000 TL ise 60.000 TL taşıt kredisi kullanabilirsiniz.

Taşıt Kredisi İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Taşıt kredisi kullanabilmek için reşit olma yani 18 yaşını doldurmuş olma şartı vardır. Bankalar arasında farklı belge talep edenler varsa da standart olarak istenen belgeler şöyledir;

 • TC. kimlik belgesi
 • İkametgah veya elektrik, su, doğalgaz gibi herhangi bir fatura
 • Araç ruhsat veya faturası
 • Gelir Belgesi;
  • Kamu yada özel sektör çalışanları için maaş bordrosu. Bununla birlikte birçok banka Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümü de istemektedir.
  • Serbest meslek mensupları için vergi levhası, bilanço, ticaret sicil gazetesi.
  • Emekliler için maaş hesabı ekstresi.
  • Kira geliri için kira sözleşmesi, tapu ve kiranın yattığı banka hesap ekstresi.
  • Çiftçiler için çiftçilik belgesi, arazi tapusu.

Ayrıca kredi tutarının büyüklüğüne göre bankalar ek belgeler isteyebilir.

Kamu Çalışanı Özel Sektör Çalışanı Emekli Serbest Meslek
T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi
İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi
Araç ruhsat / fatura Araç ruhsat / fatura Araç ruhsat / fatura Araç ruhsat / fatura
Maaş Bordrosu Maaş Bordrosu Hesap Cüzdanı Vergi Levhası
SGK Hizmet Dökümü *Ek Gelir Belgesi *Ek Gelir Belgesi Oda Sicil Kaydı
İşyeri İmza Sirküleri Bilanço – Gelir Tablosu
*Ek Gelir Belgesi *Ek Gelir Belgesi

* Ek gelir belgesi varsa sunulur, şart değildir.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Tüketici kredileri ve bireysel krediler için faiz oranları Merkez Bankası tarafından düzenlenir. Merkez Bankası belli dönemlerde faizler için alt ve üst sınırları belirleyen kararlar alır. Bankalar da bu alt ve üst sınır çerçevesinde kendi kredi faiz oranlarını belirler. Taşıt kredi faizlerinin bankadan bankaya değişmesinin temel nedeni budur. Ayrıca sıfır ve ikinci el taşıt kredi faiz oranları da farklıdır.

Bu yüzden Nekredisi.com adresinde tüm bu farklı faiz oranlarını görüp, kendinize göre taşıt kredisi hesaplamaları yapabilir, en uygun taşıt kredisi faiz oranlarına kolayca ulaşabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi Kullanmalıyım?

Bir araç alırken taşıt kredisi kullanmak şart değildir, bunun yerine daha uygun koşullarda bir ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Taşıt kredilerinde krediye konu olan araca banka tarafından rehin konulduğundan bir nevi ipotekli kredi olan nitelendirilebilir. Bu yüzden ihtiyaç kredisine göre nispeten daha düşük faiz oranı bularak kredi maliyetini düşürebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken aracı kredi süresinden önce satma düşünceniz varsa araç rehini sorun olacağından ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Bir ikinci önemli fark ise taşıt kredisinde araç kaskosu zorunludur. Eğer aracınıza kasko yaptırmayı düşünmüyorsanız, ihtiyaç kredisi kullanarak kredi maliyetini epey bir farkla düşürebilirsiniz.

Taşıt Kredisinde Kasko Zorunlu mu?

Taşıt kredisi kullanırken araç banka tarafından teminat altına alındığından kasko sigortası zorunludur. Ancak burada bankanın size sunacağı anlaşmalı sigorta firmasından kasko yaptırıp yaptırmamak sizin tercihiniz. Gerekli koşulları sağlayan farklı bir acenteden bir kasko sigortası yaptırabilirsiniz. Krediyi kullanmadan önce kasko sigortası için teklif almakta fayda vardır. Tabi burada bazı bankaların anlaşmalı kurumlardan kasko yaptırmanız halinde daha düşük faiz oranı teklif edebildiklerini hatırlatırız.

Taşıt Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?

BDDK tarafından yapılan son düzenlemelere göre taşıt kredileri için dosya masrafı, kredi tutarının en fazla binde 5’i kadar olabilir. Buna göre 50.000 TL taşıt kredisi kullanıyorsanız, bunun için en fazla 250 TL dosya masrafı olması gerekir. Ancak sigorta masrafları, ipotek giderleri vs. dosya masrafına dahil değildir.

KKDF ve BSMV Nasıl Hesaplanır?

KKDF olarak bilinen “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” bankaların taksitlerin içerisinde sizden tahsil ederek hazineye aktardıkları bir fon türüdür. Günümüzde geçerli KKDF oranı %15’tir bu oran bankalara ödediğiniz faiz tutarı üzerinden hesaplanır. Örneğin taksit içerisindeki faiz ödemeniz 100 TL ise, bunun için ödeyeceğiniz KKDF tutarı 15 TL’dir.

BSMV olarak adlandırılan “Banka Sigorta Muameleleri Vergisi” yine bankaların kredi taksit tutarına dahil ederek sizden tahsil ederek maliyeye aktarılır. Güncel BSMV oranı %5’tir ve yine ödediğiniz faiz tutarı üzerinden hesaplanır. Örneğin taksit tutarı içerisindeki faiz tutarı 100 TL ise, bunun için ödeyeceğiniz BSMV tutarı 5 TL’dir.

Taşıt Kredisinde Hangi Gelirler Kabul Edilir?

Taşıt kredisi kullanmak için gelir beyan etmeniz şarttır. Burada beyan edeceğiniz gelirin belgelenebilir, düzenli olması kredi başvurunuzun onaylanmasında önemli bir faktördür. Aile fertlerinin gelirleri araç kredisi kullanmak için gelir olarak gösterilemez. Ancak kefil olmak suretiyle onların gelirlerini kredi tahsis tutarını arttırmak için kullanabilirsiniz. Dolayısıyla taşıt kredisi hesaplama yaparken bunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Araç kredisi hesaplama yaparken kredi faiz oranları baz alınır. Ancak burada aracın 0 km veya ikinci el olmasına göre hesaplama değişiklik gösterebilir. Tahsis edilecek kredi tutarı farklı olabileceği için alacağınız aracın fiyatı bu noktada önem arz etmektedir. Taşıt kredisi için ayrıca kasko sigortası ve zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerektiğinden taşıt kredi hesaplama ve karşılaştırma yaparken bu unsurları da dahil etmenizde fayda vardır.

Nekredisi.com sizlere otomobil kredisi hesaplaması yapabilmeniz için onlarca farklı oranda ve koşullarda banka kredilerini sunmaktadır. Bunların arasından sizin için en uygun taşıt kredisini seçebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Hesaplaması Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Araç kredisi araştırması yaparken kredi taksitlerinin bütçe sınırlarınızı zorlamaması gerekir. Bu yüzden öncelikle oto kredisi taksit tutarına dikkat etmelisiniz, aylık taksit tutarı ödeyebileceğiniz seviyede olması, ileride zorlanmamanızı sağlayacaktır. Taşıt kredisi için vade en fazla 48 aydır, dolayısıyla kredi hesaplaması yaparken en yüksek vadeyi 48 ay olarak seçip kredi tutarını buna göre ayarlayabilirsiniz.

Kredi taksit tutarının beyan edilen aylık gelirin %50’sinden fazla olamayacağını hesaplamanıza dahil etmeniz gerekir. Bu tutar kefil gösterilerek arttırılabilir. Başvuracağınız araba kredisi için araştırma yaparken bankaların sadece faiz oranlarını değil kredinin toplam maliyetini dikkate alın. Bazı krediler için faiz oranı düşük olabilir ancak dosya masrafı, hayat sigortası gibi ek masraflar kredi maliyetini yükseltebilir. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce kredi ile ilgili tüm ücretleri öğrenin. Mümkün olduğunca fazla bankanın kredi koşullarını araştırın. Taşıt kredileri için dosya masrafı, sigorta poliçesi gibi giderlerin yanı sıra KKDF ve BSMV hesaplandığını unutmayın.

Araç kredilerine özel olarak, aracın kredi ödeme süresi boyunca bankanın ipoteği altında olacağını yani satamayacağınızı unutmayın, planlamalarınızı buna göre yapın. Tabi aracı satmaya karar verdiğinizde kalan kredi borcunuzu ödeyerek, aracın üzerindeki rehini istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvuru Süreci Nasıldır?

Alacağınız araca karar verdikten sonra araç kredi başvurunuzu bankaya yaparak süreci başlatabilirsiniz. Gerekli belgeler bankaya sunulmasının ardından kredi onay süreci başlar. Burada bankadan bankaya farklılık gösterebilecek uygulamalar olsa da kredi kullanmak için gereklilikleri karşılıyorsanız, kredi başvurunuz kısa sürede onaylanacaktır.

Otomobil almaktan vazgeçer veya araç kredisini daha uygun koşullarla farklı bir bankadan kullanmaya karar verirseniz, yasal olarak 14 gün içerisinde “kredi cayma hakkı” kullanarak krediyi iptal edebilirsiniz. İptal süreci tamamlandıktan sonra banka ilgili kredi tutarını sizden geri talep edecektir. Ancak burada cayma hakkınızı kullanana kadar geçen süre boyunca oluşan tüm faiz giderlerini ödemeniz gerekir. Ayrıca kredi masraflarının bir kısmı da aynı şekilde size iade edilecektir.

Taşıt Kredisini Ödemeden Aracı Satabilir miyim?

Araç kredilerinde, kredi süresi boyunca krediye konu olan araç banka tarafından ipotek altındadır ve bu bilgi ruhsata işlenmektedir. Aracın üzerinde hak sahibi bir kurum olduğundan araç sizin üzerinize olsa dahi satış işlemi gerçekleştiremezsiniz. Aracınızı kredi taksit süresinden önce satmak isterseniz, kredi borcunu ödeyerek krediyi kapatabilirsiniz. Krediyi kapatamıyorsanız, bankadan blokeli çek yöntemi veya noterden kredi kapatılma şartı ile bankadan satış vekaleti alarak otomobil satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Ödeme Planı Nasıl Belirlenir?

Taşıt kredisi taksit ödeme planı diğer bireysel kredilerde olduğu gibi, her bir taksit ödemesinden sonra, kalan anapara üzerinden tekrar faiz hesaplanarak bir sonraki taksit tutarının belirleme yöntemi ile hesaplanır. Araç kredisi taksitlerinde taksit tutarının aynı olsa da faiz ödemesinin giderek düşmesinin sebebi budur. Nekredisi.com üzerinde taşıt kredisi hesaplama yaparken her kredinin detayında belirlediğiniz tutar ve vade üzerinden sizin için kredi ödeme planı oluşturulmaktadır.

Taşıt Kredisi İçin Vade Süresi Ne Kadar?

Daha önceden araç kredisi için 60 ay olan en yüksek vade süresi, 36 aya indirilmişti, bu yüzden son olarak vade süresi seçiminde soru işaretleri oluşuyordu. Yasalarda yapılan son düzenlemelere göre taşıt kredisi için en uzun vade süresi 48 aydır.

Taşıt Kredisi Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Taşıt kredisini ödeme zorluğu yaşamanız durumunda bankalar 90 gün sonunda yasal işlem başlatma hakkına sahip. Kredi taksitlerinden birbirini takip eden iki taksit ödemediğiniz takdirde, banka sizden kalan kredi borcunuzun tamamını talep etme hakkına sahip. Sizden ödenmeyen tutarı 30 gün içerisinde ödemenizi isteyen bir tebligat gönderir. 30 gün içerisinde kredi borcunu ödemediğiniz takdirde haciz süreci ve diğer yasal işlemler başlar. Bu yüzden ödeme planınızı buna göre belirlemelisiniz.

Kredi borcunu ödeyemez duruma gelirseniz bankadan krediyi yapılandırma talep etme hakkına sahipsiniz.

Bankaların Taşıt Kredileri

Ne Kredisi
Kredileri Karşılaştır
 • İhtiyaç (0)
 • Konut (0)
 • Taşıt (0)
Karşılaştır
0