Neden Nekredisi.com?

Nekredisi.com EN UCUZ KREDİYİ NASIL BULUYOR?

Nekredisi.com diğer kredi bilgisi sunan sitelerden farklı olarak kredileri en detaylı şekilde en ucuzdan en pahalıya doğru sıralar.

PEKİ BU SIRALAMA NASIL YAPILIYOR?

Bankalar müşterilerin özelliklerine göre risk algılarını ve buna göre faiz oranlarını belirlerler.

Bu nedenle bankalar kampanyalarını yaparlarken çoğu zaman aşağıdaki kriterlere göre kredi türlerini çeşitlendirirler.

1. Kriter: Müşteri Maaşını Kredi Veren Bankadan mı Alıyor?

Bankalar maaş ödedikleri kişilere çoğu zaman daha uygun faiz verirler çünkü kredinin takibe düşme riski düşüktür. Zira kredi taksitleri ödenmediği zaman yatan maaştan kesinti yapılır.

2. Kriter: Müşterinin Gelir Kaynağı Neresi?

Müşterinin çalıştığı kesim çok önemlidir. Zira kamuda çalışan bir kişinin işsiz kalma olasılığı düşüktür. Ya da devletten emekli maaşı alan bir kişinin ölmediği sürece maaşının kesilmesi imkansızdır. Ancak özel sektörde işçi statüsünde çalışan bir insanın ekonomik konjonktüre de bağlı olarak işsiz kalma olasılığı nispeten yüksektir. Dolayısı ile bankalar kamu alanında çalışan kişilere daha düşük faiz oranı uygularlar.

3. Kriter: Kredi Hangi Kanaldan Veriliyor?

Bankalar gelişen teknoloji ile birlikte kredi verdikleri kanalları çeşitlendirmişlerdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus faiz oranlarıdır.

Örneğin Banka şubesinden verilen kredilerde kişinin gelir belgeleri, çalıştığı yer vb. unsurlar net olarak tespit edildiği için kredinin batma olasılığı düşmekte, dolayısı ile faiz oranları da nispeten düşük tutulmaktadır.

Ancak mobil veya internet bankacılığı üzerinden verilen kredilerde bankalar kredi kullandırdıkları kişilerin (eğer maaşını ödemiyor ise) gelirlerini net bir şekilde tespit edememektedirler. Yalnızca kredi kayıt bürosunda kayıtlı olan veriler dikkate alınarak (daha önce kullanılmış olan kredilerin ödeme performansları, kredi kartı limitleri vb.) müşterinin kredibilitesi ölçülmektedir. Bu veri de kesin olmadığı için risk primi ve dolayısı ile faiz oranları yükselmektedir.

Ne Kredisi
Kredileri Karşılaştır
  • İhtiyaç (0)
  • Konut (0)
  • Taşıt (0)
Karşılaştır
0