Kredi Hesaplama

Banka Kredisi Hesapla, En Uygun Krediyi Bul...

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama

Taşıt Kredisi Hesaplama

Kredi Hesaplama

En uygun kredi hesaplama aracı ile faiz oranı girerek kredi hesaplama yapabilirsiniz. Kredi tutarı ve vade bilgilerine göre En uygun ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi tekliflerini inceleyin.

Banka kredilerini listeleyin, kredi tekliflerini karşılaştırın, uygun kredi faiz oranları ile tasarruf edin. Peki en uygun krediyi nasıl bulacaksınız? Bunun için ilk olarak gelişen internet dünyasının sunduğu hizmetlerden faydalanmalısınız.

Faiz Oranı Girerek Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama yapmak için pek çok web sitesi varken Nekredisi.com size istediğiniz tutar ve vade için kredi hesaplama imkanı sunuyor. Sitemizde tamamen ücretsiz kredi hesaplaması yapmakla kalmayıp ülkemizdeki hemen hemen tüm bankaların kredi tekliflerini inceleyebiliyorsunuz. Belirlediğiniz koşullarda sizin için en uygun krediyi bulmak artık çok kolay.

Krediler birçok yönden farklılık gösterdiğinden, sitemizde ihtiyaç kredisi hesaplama, konut kredisi hesaplama ve taşıt kredisi hesaplama için ayrı bölümlerde tutar ve vade girerek hızlı bir şekilde kredi hesaplaması yapıp kredi detaylarını inceleyebilirsiniz.

Her bir kredi için hesaplama yaptığınız tutar ve vade bilgilerine göre faiz, taksit tutarı, toplam faiz, toplam maliyet ayrıca masrafları da hesaplayabilirsiniz. Bunların dışında kredi ile ilgili vade, tutar sınırları, tutara göre faiz oranları, sigorta bilgileri, kullanım koşulları ve başvuru için gerekli belgeler hakkında kolayca bilgi alabilirsiniz. Ayrıca seçeceğiniz tutar ve vadeye göre sizin için kredi taksit ödeme planı oluşturuyoruz. Taksit tablosunda detaylı bir şekilde taksit tutarları ile birlikte kkdf, bsmv, anapara ve faiz tutarlarını kolaylıkla inceleyebilir, ödeme planınıza karar verebilirsiniz.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi hesaplama yapmaya başlamadan önce, ihtiyacınız olan kredi türünü belirlemeniz gerekir. Bunlar ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi olmak üzere üç ana başlıkta toplanabilir. Konut kredisi sadece daire, ev, villa gibi taşınmazlar için kullanılabilir. Taşıt kredisi sadece otomobil, hafif ticari araç, motosiklet, tekne gibi araç alımlarında kullanılabilir. İhtiyaç kredisi ise her türlü ihtiyaçlar için kullanılabilir, hatta konut veya araç aldığınızda dahi uygun olması durumunda ihtiyaç kredisi tercih edilebilir.

Kredisi hesaplaması için üç temel unsur kullanılmaktadır. Bunlar kredi tutarı, vade ve faiz oranıdır. Kredi tutarı, belirlenen vade süresine göre eşit taksitlerle hesaplanır. Ödeme planı her bir taksit ödemesinden sonra kalan anapara borcu üzerine belirlenen faiz uygulanarak bir sonraki kalan anapara ve faiz tutarı belirlenmesi ile oluşturulur. Ayrıca faiz tutarına ek olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen %15 KKDF ve %5 BSMV ödemeleri taksitlere eklenerek kredi ödeme planı oluşturulur. Taksit ödeme planında her bir taksitten sonra kalan anapara borcu azaldığından, ödenen faiz tutarı da buna göre azalmaktadır.

Tüm Banka Kredileri Hesaplama

Türkiye’de faaliyet gösteren yaklaşık 50 banka bulunmaktadır. Bunların bir çoğu müşterilerine bireysel ürünler sunmaktadır. Bu bankalar büyüklük ve rekabet koşullarına göre farklı koşullarla müşterilerine bireysel kredi ürünleri sunmaktadır.

İhtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi ne kredisine ihtiyacınız varsa tüm bu bankaların kredi faiz oranlarını gözden geçirmelisiniz. En uygun faiz oranı ile kredi kullanmak için bankaların faiz oranlarını gözden geçirdikten sonra kredi koşullarını da gözden geçirmelisiniz.

Bazı krediler faiz oranları düşük olsa dahi ek masraflar sigorta gibi harcamalar yüzünden size yüksek bir maliyet getirebilir. Bunlardan kaçınmak için tüm kredi bilgilerini dikkatlice gözden geçirin.
Özellikle bankalar var olan müşterileri ve maaş müşterilerine çok özel koşullarda kredi sunmaktadır.

Nekredisi.com olarak bunları en iyi şekilde değerlendirmenizi sağlayacak tüm bilgileri sizlere sunuyoruz. En düşük maliyetli krediyi bulmanız için tüm banka kredileri hesaplama sayfalarını kullanabilirsiniz. Farklı tutar ve vade seçenekleri tüm bankaların kredilerini tek bir sayfada hesaplama yapabilirsiniz.

Kredi hesaplamasında önemli unsurlar;

Faiz Oranı: Kredi hesaplamasında temel alınan en önemli faktör faiz oranıdır. Faiz oranı aylık taksit tutarı ve kredi maliyetini direk olarak etkilemektedir.

Bireysel krediler için faiz oranları Merkez Bankası tarafından belli dönemlerde belirlenen alt ve üst sınır faizlerin belirlenmesiyle oluşur. Bankalar bu alt ve üst sınır çerçevesinde kredi faiz oranlarını belirler. Bu yüzden tüketici kredisi faizleri bankadan bankaya farklılık gösterir. Hatta bankalar, aynı kredi için sadece başvuru kanalını göz önüne alarak farklı faiz oranları belirleyebilmektedir.

Vade Süresi: Vade süresi kullanacağınız kredinin taksit sayısını ve geri ödemenin ne zaman tamamlanacağını belirler. Bazı bankalar krediler için vade süresine göre farklı faiz oranları sunmaktadır. Genelde yüksek vadeler için yüksek faiz oranları uygulanmaktadır. Geçerli son yasal mevzuata göre bireysel krediler için en yüksek vade 48 ay olarak belirlenmiştir. Vade süresi yükseldikçe taksit tutarı düşmekle birlikte kredi maliyeti artmaktadır.

Kredi Türü: İhtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi ana başlıklarda toplanan tüketici kredileri için birçok farklı alt krediler bulunmaktadır. Özellikle ihtiyaç kredileri, kendi içerisinde farklı özelliklerde pek çok alt kredi türüne bölünmektedir. Bunun nedeni bankaların farklı ihtiyaç sahibi müşterilerine daha uygun koşullarla kredi sunma isteğidir. Örneğin eğitim kredisi, tatil kredisi, evlilik kredisi gibi pek çok kredi aslında birer ihtiyaç kredisidir.

Toplam Maliyet: Kredi seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de kredinin toplam maliyetidir. Bunun içerisine kredi kullanımı sonucunda katlanılacak her türlü faiz, masraf, sigorta, vergi giderleri dahil edilir. Bankaların özellikle dosya masrafı ve sigorta ile ilgili farklı uygulamaları yanıltıcı olabilmektedir. Dolayısıyla sadece faiz oranına bakmak elmayla armudu karşılaştırmak olacaktır.

Kredi Kullanmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Kredi başvurusu yapabilmeniz için ilk aranan şart reşit yani 18 yaşını doldurmuş olmaktır. Hatta bazı bankalar kredi müşterilerinde 20 yaş ve üzeri olma kriteri aramaktadır. Kredi türüne göre farklılıklar olsa da hemen her kredi başvurusu için standart olarak istenen belgeler şunlardır;

 • TC. kimlik belgesi
 • İkametgah veya elektrik, su, doğalgaz gibi herhangi bir fatura
 • Gelir Belgesi;
  • Kamu yada özel sektör çalışanları için maaş bordrosu. Bununla birlikte birçok banka Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümü de istemektedir.
  • Serbest meslek mensupları için vergi levhası, bilanço, ticaret sicil gazetesi.
  • Emekliler için maaş hesabı ekstresi.
  • Kira geliri için kira sözleşmesi, tapu ve kiranın yattığı banka hesap ekstresi.
  • Çiftçiler için çiftçilik belgesi, arazi tapusu.

Bunların dışında konut kredisi kullanıyorsanız ev tapusu gibi satın alınacak gayrimenkul ile ilgili belgeler istenmektedir. Taşıt kredisi kullanıyorsanız araçla ilgili proforma fatura veya noterden satış ile ilgili belgeler talep edilir.

Kamu Çalışanı Özel Sektör Çalışanı Emekli Serbest Meslek
T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi
İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi
Maaş Bordrosu Maaş Bordrosu Hesap Cüzdanı Vergi Levhası
SGK Hizmet Dökümü *Ek Gelir Belgesi *Ek Gelir Belgesi Oda Sicil Kaydı
İşyeri İmza Sirküleri Bilanço – Gelir Tablosu
*Ek Gelir Belgesi *Ek Gelir Belgesi

* Ek gelir belgesi sunmak zorunlu değil, varsa sunulur.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişilerin tüm banka hesap hareketleri, bireysel kredileri ve kredi kartı gibi verilerinin analiz edilerek belli bir puanlama sistemi üzerinden hesaplanan bir puandır. Ülkemizde bu işlem bankalar tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB) adlı kurum tarafından yürütülmektedir. KKB verilerini bir rapor haline getiren Findex tüm kullanıcılar tarafından bireysel kredi notunu öğrenme olanağı sunmaktadır. Talep etmeniz durumunda örnek olarak inceleyebileceğiniz Findex Risk Raporu tarafınıza iletilmektedir.
Kredi notu aşağıdaki kriter ve ağırlıklar kapsamında ortaya çıkmaktadır.

Kriter Ağırlık
Mevcut hesap ve borç durumu %35
Ödeme alışkanlığı %35
Kredi kullanma sıklığı %10
Yeni kredi kullanımı %11
Diğer kriterler %9

Kredi Başvurusu İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu 1 ile 1900 arasında değişen bir puandır. Kredi başvurusu yaptığınız banka kredi notunuzu inceleyerek, krediyi onaylayıp onaylamayacağına karar verir. Kredi notu kıstasları bankalar arasında değişiklik gösterebilir, bir banka kredi başvurunuzu onaylamazken bir başka banka aynı kredi notu ile krediyi onaylayabilir. Peki bu puan ne anlama gelir ve kredi başvurusunun onaylanması için kaç olması gerekir.

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Onay İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Kredi Notu Kredi Onayını Etkiler Mi?

Kredi notu bankalar için önemli bir kriter olarak kullanılıyor. Birçok banka kredi notu yüksek kişilere çok düşük faiz oranları ile kredi kullandırmaktadır. Hatta son zamanda bazı bankalar kredi notu yüksek müşterilerine özel kredi kampanyaları yapmaktadır.

KKDF ve BSMV Nedir, Nasıl Hesaplanır?

KKDF olarak bilinen “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” bankaların taksitlerin içerisinde sizden tahsil ederek hazineye aktardıkları bir fon türüdür. Günümüzde geçerli KKDF oranı %15’tir bu oran bankalara ödediğiniz faiz tutarı üzerinden hesaplanır. Örneğin taksit içerisindeki faiz ödemeniz 100 TL ise, bunun için ödeyeceğiniz KKDF tutarı 15 TL’dir.

BSMV olarak adlandırılan “Banka Sigorta Muameleleri Vergisi” yine bankaların kredi taksit tutarına dahil ederek sizden tahsil ederek maliyeye aktarılır. Güncel BSMV oranı %5’tir ve yine ödediğiniz faiz tutarı üzerinden hesaplanır. Örneğin taksit tutarı içerisindeki faiz tutarı 100 TL ise, bunun için ödeyeceğiniz BSMV tutarı 5 TL’dir.
KKDF ve BSMV vergileri her türlü kredi için uygulanırken, son düzenlemelere göre, konut kredisi kullanımında bu vergiler hesaplanmamaktadır.

Kredi Kullanırken Ne Kadar Gelirim Olmalı?

Kredi başvurusu yapabilmek için öncelikle bir gelir beyan etmeniz gerekir. Ancak bankalar her tür kazancı gelir olarak kabul etmeyebilir. Gelir olarak kabul edilen kazanç öncelikle düzenli olmalı ve belgelenebilir olmalıdır. Konut kredileri için aile fertlerinin gelirleri kullanılmakta, diğer krediler için gelir kalemi olarak kabul edilmez. Diğer taraftan bireysel kredi başvurusunda eş, anne, baba gibi aile üyelerinin gelirlerini sunmanız kredi tahsis olasılığını yükselebilmektedir.

Peki kredi başvurusu yaparken ne kadar geliriniz olmalı? Yasal mevzuata göre aylık taksit ödemeleri kişinin aylık beyan ettiği kazancın yarısını geçemez. Örneğin aylık belgeleyebildiğiniz 3.000 TL geliriniz varsa, kredi taksit ödemeniz en fazla 1.500 TL olabilir. Ancak not düşmek gerekirse bazı bankalar gelir/taksit oranında küçük esneklik gösterebilmektedir.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Ne kadar kredi çekebileceğiniz, aslında beyan edebildiğiniz gelirle ölçülmektedir. Bilindiği üzere aylık taksit ödemesi en fazla gelirin yarısı kadar olabilir. Buna göre örneğin aylık geliriniz 2.000 TL yani taksit ödemeniz en fazla 1.000 TL olabilir, ihtiyaç kredisi için en fazla 48 ay vade uygulandığından kredi tutarı en fazla 48.000 TL olabilir. Bu tutarı kefil, ipotek gibi seçenekleri kullanarak arttırmak mümkündür.

Kaç Ay Vadeli Kredi Kullanabilirim?

Ülkemizde kredi mevzuatının büyük bir kısmı BDDK tarafından düzenlenmektedir. Yürürlükte olan kanunlara göre vade süreleri;

 • İhtiyaç Kredisi: 3 – 48 ay
 • Taşıt Kredisi: 3 – 48 ay
 • Konut Kredisi: 12 – 360 ay

Vade süresinin uzaması kredi maliyetinin yükselmesine neden olduğu için yüksek vadeli krediler çok fazla tercih edilmemektedir.

Kredi Hesaplama Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi hesaplama yaparken öncelikle taksit tutarının gelir durumunuza uygun olması gerekir. Taksit tutarını vade süresini arttırıp azaltarak ayarlayabilirsiniz. Ancak azami ve asgari vade süresi kredinin türüne değişiklik göstermektedir. İhtiyaç kredileri için en yüksek vade süresi 48 ay, konut kredileri için 360 ay yani 30 yıla kadar çıkmaktadır. Kredi hesaplamasında seçilen kredi için ne kadar vade seçebileceğiniz belirtilmektedir. Taksit tutarı aylık gelirinizin %50 ve %70’i arasında değişen tutarlarda belirleyebilirsiniz. Bu oran bankaların kredi politikalarına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Kredi maliyeti kredi hesaplama yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biridir. Sadece kredi faiz oranlarına bakarak kredi seçmek yanıltıcı olabilir. İhtiyaç kredisi için dosya masrafı, hayat sigortası gibi koşullar, konut kredisi için yine dosya masrafı, ekspertiz ücreti, sigorta ve ipotek maliyetleri, taşıt kredisi için de dosya masrafı ve kasko sigorta maliyeti gibi unsurlar kredi maliyetini direk olarak etkilemektedir. Kredi başvurusu yapmadan önce sizden talep edilecek tüm ücretleri belirleyin.

Dosya masrafı: Bankaların kredi kullanma aşamasında müşterilerinden tahsil ettiği ücrettir. Kredi türünden bağımsız olarak kredi tutarının en fazla binde 5’i kadar olabilir. Bazı krediler için dosya masrafı alınmamaktadır, bu yüzden kredi hesaplama yaparken buna dikkat etmeniz gerekir.

Hayat Sigortası: Bankaların kredi politikaları çerçevesinde kredi müşterilerinden talep ettikleri Ferdi kaza ve hayat sigortası direk olarak kredi maliyeti etkilemektedir.

DASK – Zorunlu Deprem Sigortası: Özellikle konut kredisi kullandığınızda zorunlu olarak yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca ipotekli ihtiyaç kredisi kullanıyorsanız DASK zorunludur.

Ekspertiz Ücreti: Konut kredisi başvurusu yaptığınızda krediye konu olan ev, daire gibi taşınmazın piyasa değerini resmi olarak belirlemek adına bir ekspertiz yapılır. Bu ücret bankalar tarafından kredi müşterisinden talep edilir. Ekspertiz ücreti ipotekli ihtiyaç kredisi kullandığınızda da geçerli olan bir maliyet kalemidir.

İpotek Masrafı: Konut kredisi veya ipotekli ihtiyaç kredisi kullandığınızda tapuda krediye konu olan taşınmaz için ipotek işlemleri yapılır. Bu işlemlerle ilgili oluşan maliyet krediyi kullanan tarafından ödenir.

Konut Sigortası: Zorunlu olmamakla birlikte konut kredisi kullandığınızda bankalar tarafından talep edilmektedir. Bazı bankalar ipotekli ihtiyaç kredisi kullandığınızda da konut sigortası talep edebilmektedir.

Kredi Maliyeti: Kredi kullandığınızda, vade süresi tamamlanana ve tüm taksitler ödenene kadar katlandığınız tüm faiz, vergi ve ücretlerden oluşur. Kredi hesaplama ve kredi karşılaştırma yaparken tüm bu tutarları dikkate almanız gerekir.

Neden Nekredisi.com Kredi Hesaplama?

Bir kredi kullanmaya karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken ne tür bir kredi, hangi bankadan, hangi krediyi kullanacağınızı belirlemek için hesaplama yapmaktır. Nekredisi.com bu aşamada kullanıcılarına tamamen ücretsiz bir şekilde piyasadaki tüm kredileri hesaplama yapma olanağı sunmaktadır.

Tüm bankaların ihtiyaç kredileri, konut kredileri ve taşıt kredilerini kolay ve hızlı bir şekilde hesaplayabilir, karşılaştırabilirsiniz. Kredilerle ilgili tüm faiz, vade, masraf, taksit gibi hesaplamaları yapabilir, her türlü detayı öğrenebilirsiniz. Belirlediğiniz tutar ve vadeye göre, her kredi içi taksit tablosu oluşturarak, kredi taksit ödeme planını inceleyebilirsiniz.

Nekredisi.com size en güncel faiz oranları ve başvuru koşullarını sunarak sizin için en uygun krediyi bulmanızı sağlar.

İnternet üzerinden kredi hesaplama yapabileceğiniz başka platformlarda bulunmaktadır. Bunlardan farkımız herhangi bir banka ile anlaşma yapmayıp size en uygun krediyi en düşük faiz ve maliyet oranları ile sunmaktır. Sitemizde bütün krediler listelenerek seçim tamamen size bırakılmaktadır, herhangi bir yönlendirme yer almamaktadır.

Ne Kredisi
Kredileri Karşılaştır
 • İhtiyaç (0)
 • Konut (0)
 • Taşıt (0)
Karşılaştır
0