Konut Kredisi Hesaplama

En uygun konut kredisi, faiz oranları

En Uygun Konut Kredisi

En uygun konut kredisi faiz oranları ile konut kredisi hesaplama yaparak sizin için en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Konut kredisi bankaların müşterilerine her türlü konut alımları için özelliklerle düzenlenmiş kredi türüdür. Bazı ülkelerde mortgage olarak bilinen konut edindirme sistemi, ülkemizde 2007 yılında uygulamaya girmiştir. Konut kredisinden önceki düzenlemeler uzun vadeli kredi kullanımını zorlaştırıyordu. Konut kredisi uygulaması başladıktan sonra, uzun vadeli kredi kullanarak ev sahibi olmak daha kolay hale gelmiştir. Bankalar günümüzde 360 aya kadar çıkan konut kredisi ürünlerini çok düşük faiz oranlarıyla müşterilerine sunmaktadır.

Konut kredisinin diğer kredilerden en temel farkı krediye konu olan taşınmazın borcun süresi bitene kadar ipotek altına alınmasıdır. İşte bu ipotek seçeneği kredilerin daha az riskli olmasını sağlar ve bankalar daha düşük faiz oranları ve daha uzun vade seçeneği sunabilmektedir.

Tutar ve vade bilgilerini girerek tüm bankaların 2018 konut kredisi faiz oranları ile hesaplama yapabilirsiniz.

Konut Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Konut kredisi hesaplama yaparken, kredi tutarı, vade ve faiz oranı kullanılır. Toplam kredi tutarı ve faiz tutarı vade süresine eşit olarak bölünerek taksitler oluşturulur. Taksit tutarları kalan anapara üzerine faiz işletilerek takip eden taksite dahil edilerek oluşturulur. Dolayısıyla kredi vadesi ilerledikçe anapara ödemesi artar, faiz ödemesi düşer. Diğer ihtiyaç kredisi hesaplamalarından farklı olarak %15 KKDF ve %5 BSMV konut kredisi için uygulanmamaktadır.

Kredi Notu Nedir?

Banklar tarafından kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB) kişilerin bankalardaki hesap hareketleri, bireysel kredileri ve kredi kartı gibi bilgilerini analiz ederek kişi için bir puan belirler. Bankalar bu puanlama sistemini kullanarak kişiye kredi verip vermeyeceğini belirlemekte kullanır.

KKB tarafından oluşturulan Findeks vasıtasıyla kişiler gerektiğinde kendileri de kredi notu bilgilerini öğrenebilirler. Buradan örnek Findeks Risk Raporu’nu inceleyebilirsiniz. Findeks Risk Raporu’na göre kişi için 1 ile 1900 arasında bir puan belirlenmektedir.

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu 1 ile 1900 arasında belirlenen bir puandır. Krediye başvuran kişinin kredi notu banka tarafından incelenir ve kredi tahsisi buna göre gerçekleştirilir.

Kredi notuna göre kredi çıkıp çıkmayacağına aşağıdaki tabloda bulunan puan aralıklarına göre belirleyebilirsiniz.

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Tahsis İhtimali
1-699 En Riskli Çok Düşük
700-1099 Orta Riskli Düşük
1100-1499 Az Riskli Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek

Konut Kredisi İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Başvuracağınız bankaya göre değişiklik göstermekle birlikte konut kredisi için talep edilen başlıca belgeler şunlardır;

 • TC. kimlik belgesi
 • İkametgah veya elektrik, su, doğalgaz gibi herhangi bir fatura
 • Gelir Belgesi;
  • Kamu veya özel sektör çalışanları için maaş bordrosu. Bununla birlikte birçok banka Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmet dökümü de istemektedir.
  • Serbest meslek mensupları için vergi levhası, bilanço, ticaret sicil gazetesi.
  • Emekliler için maaş hesabı ekstresi.
  • Kira geliri için kira sözleşmesi, tapu ve kiranın yattığı banka hesap ekstresi.
  • Çiftçiler için çiftçilik belgesi, arazi tapusu.
 • Konut Tapusu;
  • İnşaatı henüz başlamayan bir konut için kredi kullanımında inşaat ruhsatı (bankanın konut projesi ile anlaşmalı olması gerekir)
  • İnşaatı henüz tamamlanmayan bir konut için kredi kullanımında inşaat ruhsatı ve kat irtifakı belgesi
  • İnşaatı tamamlanan konut için kat mülkiyeti
 • Ekspertiz Raporu (Bilirkişiler tarafından hazırlanır. Bankalar kredi başvurusunda kendi anlaşmalı bilirkişilerini kullanabilir veya kişi farklı bir bilirkişi ile anlaşabilir)

Bunların dışında örneğin daha önce hesabınız olan bir bankadan kredi kullanıyorsanız bazı belgeler istenmeyebilir veya belgeleri güncellemeniz talep edilebilir. Ayrıca kredi tutarının büyüklüğüne göre bankalar ek belgeler isteyebilir.

Özel Sektör Çalışanı Kamu Çalışanı Emekli Serbest Meslek
T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi T.C. Kimlik Belgesi
İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi İkametgah Belgesi
Maaş Bordrosu Maaş Bordrosu Hesap Cüzdanı Vergi Levhası
SGK Hizmet Dökümü *Ek Gelir Belgesi *Ek Gelir Belgesi Oda Sicil Kaydı
İşyeri İmza Sirküleri Bilanço – Gelir Tablosu
*Ek Gelir Belgesi *Ek Gelir Belgesi

* Ek gelir belgesi varsa sunulur, şart değildir.

Satın Alınacak Ev Krediye Uygun Mu?

Satın alınacak evi bulduktan sonra kredi başvurusu yapmadan önce evin krediye uygun olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

 • Konutun kat irtifakı veya kat mülkiyeti olması gerekir.
 • Konutun tapuda mesken olarak belirlenmiş olması gerekir.
 • Evin iskanı (yapı kullanma izin belgesi) alınmış olması gerekir.
 • Konutun kayıtlı projesine aykırı bir değişiklik olmamalıdır.
 • Konut tapusu üzerinde herhangi bir haciz veya ipotek olmamalıdır.
 • Konut hakkında herhangi bir yıkım kararı olmaması gerekir.
 • Bankalar genelde konutun %80’inin tamamlanmış olmasını ister. (Konut projesi banka ile anlaşmalı ise bu şart aranmayabilir)

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Ne kadar kredi kullanabileceğiniz temel olarak evin ekspertiz değeri, gelir durumu ve kredi notunuz çerçevesinde belirlenir. Satın alınacak evin ekspertiz değerinin en fazla %80’i oranında kredi kullanabilirsiniz. Evin en az %20’si kadar bir peşinata sahip olmanız gerekir. Örneğin 100.000 TL ekspertiz değerine sahip bir ev alıyorsanız, en fazla 80.000 TL kredi kullanabilirsiniz.

Ülkemizde geçerli yasal mevzuata göre aylık taksit ödemesi, aylık gelirinizin %50’sini geçemez. Ancak konut projesi için hane geliri dikkate alınır ve eşin geliri de aylık gelir hesaplamasına dahil edilir. Buna göre hanenin elde ettiği toplam gelirin yarısını kredi taksit ödemesi olarak belirlenebilir. Eğer hali hazırda kullanılan farklı kredi ödemeleri varsa bu tutar da gelir taksit oranına dahil edilir. Ayrıca farklı bir gayrimenkul ipotek gösterilerek taksit tutarı arttırılabilir.

Son olarak kredi notunuz iyi durumda olmalıdır. Banka kredi başvurusu yaptığınızda kredi notunuz dahilinde tüm bankalarla olan kredi geçmişini inceler ve kredi tahsisine karar verir.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut kredisi için araştırma yaparken kredinin maliyetini etkileyen birçok unsur vardır ve bunlar araştırmaya dahil edilmelidir.

 • Dosya Masrafı (Kredi tahsis ücreti)
 • Ekspertiz ücreti
 • İpotek fekki ve tahsis bedeli
 • DASK (Zorunlu Deprem Sigortası)
 • Konut sigortası ücreti
 • Hayat sigortası, ferdi kaza sigortası bedeli

Konut Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?

Bankalar tarafından konut kredi tahsis ücreti (dosya masrafı) olarak kredinin operasyonel maliyetleri karşılığında aldığı ücrettir. BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından düzenlenen dosya masrafı kredi tutarının Binde 5’ini geçemez. Örneğin 100.000 TL konut kredisi kullanıyorsanız en fazla 500 TL kredi tahsis ücreti ödersiniz. Dosya masrafı zorunlu olmadığından, bazı krediler için dosya masrafı alınmamaktadır. Bunun dışında ekspertiz masrafı, ipotek giderleri ve sigorta bedelleri kredi tahsis ücretine dahil değildir.

Konut Kredisi Sigorta Ücreti Ne Kadar?

Bankalar konut kredisi başvurusunda hayat sigortası, ferdi kaza sigortası yaptırmasını talep edebilir. Bunların ücreti kişinin yaşı, cinsiyeti ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Konut kredisi için yıllık ortalama 400 – 500 TL aralığında bir maliyet söz konusudur.

Ayrıca, krediye konu olan konutun sigortalanması banka tarafından zorunlu tutulmaktadır. Bunun ücreti konutun ekspertiz değeri ve bulunduğu koşullara göre değişiklik gösterir.
Bunun dışında satın alınacak konut için DASK (Zorunlu deprem sigortası) yapılmış olması kredi başvurusunda yer alan ön koşullardan biridir.

Konut Kredi Hesaplaması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut kredi araştırması yaparken belirlediğiniz taksit tutarının ödenebilir düzeyde olduğuna dikkat edin, taksit tutarının bütçenizi sarsmaması gerekir. Günümüzde konut kredisi için vade süreleri 360 aya kadar çıkmaktadır, taksit tutarı yüksek olması durumunda vadeyi uzatarak taksit ödeme miktarını daha düşük seviyelere çekebilirsiniz. Diğer taraftan vade uzadıkça ödeyeceğiniz faiz tutarının artacağını unutmayın.

Bankaların konut kredisi faiz oranlarını değerlendirmekle birlikte daha önemli olan kredinin toplam maliyetini değerlendirmeye alın. Çünkü bazı konut kredilerinin faizleri düşük olsa da dosya masrafı, hayat sigortası, ekspertiz gibi ücretler ele alındığında maliyet oranı yükselebilir. Bu yüzden konut kredisi için başvuru yapmadan önce sizden talep edilecek tüm ücretleri öğrenin.

En uygun konut kredi faiz oranlarını bulmak için bir süre araştırma yapın. Belli aralıklarla kredi faizlerini takip edin, mümkünse kredi kullanmak için acele etmeyin. Bankalar arasında bazı sınırlar içerisinde yüksek rekabet olduğundan mümkün olduğundan belli aralıklarla kredi faizleri değişkenlik göstermektedir. Konut kredileri genelde yüksek tutarlı olduğundan faiz oranındaki küçük değişiklikler kredi maliyetinde büyük tutarlara tekabül edebilir.

Başvuru yapmaya karar verdiğinizde kredinin tüm koşullarını dikkatlice inceleyin, sizden talep edilecek belgeleri ve ücretleri önceden öğrenin. Sadece kredi çıkıp çıkmayacağını öğrenmek için kredi başvurusu yapmayın. İmzalamanız istenen tüm belgelerin içeriğini ve bağlayıcı unsurlarını dikkatlice gözden geçirin.

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut kredisi bankalar için diğer kredi türlerine göre en karmaşık sürece sahip olan kredi türüdür. Kredi tutarı ve vadesi yüksek olduğundan ayrıca krediye konu olan konutun ipotek altına alınmasından dolayı banka tarafından yapılması gereken pek çok işlem vardır.

Satın alınacak konutun krediye uygun olması gerekmektedir. Bu aşamada banka tarafından yetkilendirilen eksperler devreye girerek, evin krediye, yani uzun vadeli ipotek altına alınmasının önünde herhangi bir engel olup olmadığını araştırır ve konut için bir değer biçer.

Gayrimenkulün değeri belirlendikten sonra gelir durumunuz ele alınarak kredi tahsis tutarı belirlenir ve kredi başvurunuz işleme alınır. Gerekli belgeleri bankaya sunmanızın ardından krediniz onaylanır veya reddedilir.

Konut Kredi Başvurum Onaylanır Mı?

Konut kredi başvurunuzun onaylanması birkaç unsur ele alınarak cevaplanabilir. Konut kredi tutarına karşılık gayrimenkul ipotek altına alındığından, bankalar için daha az risklidir ve onaylanma ihtimali daha yüksektir. Aşağıdakilere evet cevabı verebiliyorsanız krediniz yüksek ihtimalle onaylanacaktır.

 • Bordrolu olarak çalışıyor olmanız ve SGK ödemelerinizin düzenli yapılıyor olması.
 • Kredi notunuzun yüksek olması yani KKB kadınızın bozuk olmaması.
 • Beyan ettiğiniz gelirin halen aktif kredileriniz ve yeni kullanacağınız kredi taksitlerinin tamamını karşılayabilecek seviyede olması.

Başvurunuzun bir şekilde onaylanmaması halinde en az 21 gün bekleyerek tekrar başvuru yapabilirsiniz. Eğer kredi notunuz düşük veya KKB kaydınız bozuk olduğu için krediniz onaylanmadıysa, kredi notunuzu yükseltecek adımlar atarak, kredinizin onaylanmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Ev Satın Alınabilir Mi?

Satın almak istediğiniz ev üzerinde bir ipotek söz konusu ise bu konut belli şartlarla satın alınabilir. İlk yöntem evin ipotek altında olduğu konut kredisi kapatılarak ipotek kaldırılır ve devir işlemi buna göre gerçekleştirilir. Alternatif olarak eğer kredi kapatılamıyorsa, kalan kredi borcu tutarında bir ihtiyaç kredisi kullanarak, borç devam etse de konut üzerindeki ipotek kaldırılabilir. Bu sayede ev satın alma işlemine uygun hale gelir.

Konut Kredisi Mi? İpotekli İhtiyaç Kredisi Mi?

Konut kredisinin belli zorunluluklarından dolayı ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmak zaman, zaman daha az maliyetli olabilir. İhtiyaç kredi limitleri daha düşük olduğundan kullanmak istediğiniz kredi tutarı yüksek değilse ipotekli ihtiyaç kredisi seçeneği değerlendirilebilir. Ancak genellikle ihtiyaç kredi faiz oranları konut kredisine göre daha yüksek vade süreleri daha düşüktür. Konut kredisi ile karşılaştırıldığında KKDF ve BSMV ihtiyaç kredisi için maliyeti arttıran bir unsurdur. Bu unsurları ele alarak konut kredisi mi ipotekli ihtiyaç kredisi mi kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Ne Kadar?

Konut kredileri ülkemizdeki düzenlemeler çerçevesinde pek çok avantaja sahiptir. Bu avantajlar her banka tarafından sunulmaktadır. Ancak kullandığınız konut kredisini erken ödeme ile kapatmayı düşünüyorsanız, konut kredilerinde erken ödeme cezası bulunduğunu hesaba katın. Bu ceza tutarları kredi maliyetini etkileyen unsurlardan biridir. Düzenlemelere göre kalan taksit sayısı 36 aydan az ise anaparanın %1’i, 36 aydan fazla ise anaparanın %2’si kadar banka tarafından erken ödeme cezası tahsil edilir.

Konut Kredisi Taksit Ödeme Planı Seçenekleri Nelerdir?

Konut kredisinin avantajlarından birisi de farklı ödeme planı seçenekleri sunmasıdır. Kredi ödemelerinizi eşit taksitlerle ödeyebileceğiniz gibi, azalan taksitli, artan taksitli veya ara ödemeli olarak yapılandırabilirsiniz. Bunlar arasında seçim yaparken gelir durumunuz, ileri tarihlerde elde edeceğiniz gelirleri ele alabilirsiniz. Ancak artan taksitli veya çok ileri bir tarih için belirlenen ara ödeme seçeneği kredi maliyetini arttıran unsurlardır. Ödeme planı seçeneklerini değerlendirirken bankanızdan toplam maliyetinizi öğrenmeyi unutmayın.

Konut Kredisi Yeniden Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut kredileri belli düzenlemeler çerçevesinde yeniden yapılandırılabilir. Bu süreç aslında var olan bir krediyi yeni bir krediyle kapatmaktır. Bu seçenek faiz oranları çok düştüğü zamanlarda değerlendirilebilir. Çünkü konut kredisini yeniden yapılandırdığınızda o gün geçerli olan konut kredisi faiz oranları geçerli olarak yeni bir ödeme planı oluşturulur. Kredi yapılandırmasının karlı olması için faiz farkından kazancınız, ödenecek ceza tutarından daha yüksek olmalıdır.

Konut Kredi Borcu Ödemezsem Ne Olur?

Tüketici Kredisi Yönetmeliği’ne göre taksit ödeme planında arka arkaya iki taksit ödememeniz durumunda banka yasal takip başlatma hakkını elde eder. Yasal takipte ilk olarak banka kalan kredi tutarının tamamını sizden talep edebilir. Bu durumda size kredinin 30 gün içerisinde ödenmesi için size bir tebligat gönderir. Ödenmemesi durumunda ipotek altında olan konut içim satış işlemleri için girişimler başlar. Bu süreç bankalar için de maliyetli olabileceğinden, genelde bankalar müşterileriyle uzlaşma yolunu ararlar.

Tapu Harcı Ne Kadar Öderim?

Konut alırken alım satım işlemleri için tapu harcı ödenir. Tapu devir işlemlerine başlamadan önce tapu harcı bedelinin ödenmesi gerekir. Tapu harcı hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenir. Yasalarla düzenlenen tapu harcı oranı bugün için binde 15 oranındadır. Yani devir işlemi gerçekleştirilen gayrimenkul değerinin binde 15’i oranında harç ödenir. Örneğin 100.000 TL değerinde bir konut alıyorsanız 500 TL tapu harcı ödemeniz gerekir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken, eğer düşük harç ödemek için evin değerini olduğundan daha düşük gösterirseniz, bunun için tapu harcı cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Aldığım Evi Satarsam Vergi Öder Miyim?

Kredi kullanarak veya kullanmayarak aldığınız evi satmak isterseniz vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yürürlükteki yasalar gereğince, evi 5 yıldan önce satmanız durumunda satın alınan değer ile satılan değer arasındaki fark için değer artış kazancı vergisi hesaplanır. 5 yıldan sonra satış gerçekleştiriyorsanız buradan elde edeceğiniz gelir artışı kanunlara göre vergiden istisna edilmiştir.

Ortak Tapu İle Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Bazı durumlarda satın alınacak evin aile içerisinde ortak tapu ile alınması söz konusu olabilir. Eğer ortak tapu ile alacaksanız, tapu kimlerin üzerine olacaksa tüm hak sahiplerinin gelir durumu ve kredi notu banka tarafından değerlendirmeye alınır. Kredi başvurusu onaylanması durumunda, tapu ortaklık oranına göre kişilere ayrı kredi tahsisi gerçekleştirilir. Ayrıca bazı bankalar, hak sahiplerinin birbirlerine kefil olmasını talep edebilir.

Konut Kredisiyle Arsa Alınır Mı?

Yasal mevzuata göre konut kredileri sadece mesken yani oturulabilir bir konut olması durumunda kullanılabilir. Arsa, tarla, arazi alımları için kullanılamamaktadır. Ancak bazı bankaların, konut kredisi şartlarına benzer koşullarla arsa kredileri mevcuttur. Bu krediler genellikle ipotekli ihtiyaç kredisi kapsamında sunulmaktadır.

Konut Kredisi Kullanarak İcradan Ev Alınır Mı?

İcradan ev almak üzere konut kredisi kullanmanın önünde yasal olarak herhangi bir engel yoktur. Ancak bankalar tarafından bu tür konutlar için kredi başvuruları genellikle onaylanmamaktadır. Bunun nedeni ise krediye konu olan konut üzerine bankanın ipotek koymasıdır. Anlaşılabileceği üzere üzerinde icra kararı olan bir konuta ipotek koyamayacakları veya ileride oluşabilecek belirsizlikten ötürü bankalar bu tür konut alımları için kredi vermemektedir.

Bankaların Konut Kredileri

Ne Kredisi
Kredileri Karşılaştır
 • İhtiyaç (0)
 • Konut (0)
 • Taşıt (0)
Karşılaştır
0