Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi Şartları

Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan grup toplantısında kredi kartı borcu olanlara bir müjde verdi. Buna göre tüm kredi kartı borcu olanlar, Ziraat Bankası aracılığıyla düşük faiz oranları ile kredi kullanarak kapatabilecekler.

Türü itibariyle özel bir kredi olan Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile ilgili bir çok soru almaktayız. Özellikle kredi kartı borcu olanların bu çok merak ettiği sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Ülkemizdeki ekonomik olarak yaşanan sıkıntıların ardından ülke çapında geliştirilen ekonomiye destek kampanyasına en önemli desteklerden birini Ziraat Bankası veriyor. Bu doğrultuda kredi kartı borcu olanlar, ödemekte zorluk yaşayanların ihtiyaçlarını gidermek, sıkıntılarına çözüm olmak amacıyla Birleştiren İhtiyaç Kredisi birkaç gün önce uygulamaya geçti.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Nedir?

Bu krediden Ziraat Bankası müşterisi olan veya olmayan tüm vatandaşlarımız faydalanabilmektedir. Böylece Ziraat Bankası kredi kartı borcu olanların yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu olanlar da bu krediden faydalanabileceklerdir.

Kredi kartı gecikme faizinin çok yüksek oranlarda olmasından dolayı ödenemeyen kredi kartı borçları faiz ile birlikte giderek yükselmektedir. Bu kredi ile tüm kredi kartı olanların borçluluk oranlarının dengelenmesi ve finansal yapılarının sağlıklı ve yönetilebilir bir düzeye çekilmesi amaçlanmaktadır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi tüm bankalar tarafından uygulanan aylık gecikme faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile; 24 aya kadar aylık % 1,10, 60 aya kadar aylık % 1,20 faiz oranları ile tüm vatandaşlara sunulmaktadır. Yıllık maliyet oranı %17,6670 olan bu kredi için %0,05 kredi tahsis ücreti alınmaktadır.

Buna göre borç yapılandırmanın sizin için faydasını görmek üzere bir hesaplama yapmak gerekirse. Toplam 10.000 TL kredi kartı için ortalama %2,75 faiz oranı ile 24 ay sonunda 21.800 TL borç olacaktır. Aynı tutar için borç yapılandırma kredisi kullanıldığında aylık %1,10 faiz oranı ile 24 ay sonunda yapılacak toplam ödeme  tüm vergi ve ücretler dahil 11.732,81 TL olacaktır. Bu hesaplamaya göre arada 10.000 TL kredi kartı borcu olanın lehine bir fayda sağlanmış olur.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi, 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle Ziraat Bankası ve diğer bankalarda bulunan bireysel kredi kartı borçlarının üst sınır kabul edilerek ödenmesine yönelik olarak kullandırılmaktadır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisinden faydalanmak isteyen müşterilerin, kredi kapsamında borcu ödenen kredi kartını iptal ettirmesi gerekmektedir.

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi hesaplama yapmak için tıklayın.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Şartları

 1. Ziraat bankası veya diğer bankalara 31.12.2018 tarihi itibariyle olan tüm kredi kartı borçları kredi için üst sınır olarak belirlenmektedir.
 2. Kredi kartı borç yapılandırma için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin takibe düşmemiş olması gerekmektedir. Kredi kartı ekstresinin asgari ödeme tutarını ödemiş veya geciktirmiş olması gerekmektedir.
 3. Azami Kredi limiti toplam kredi kartı borcu kadardır. Bu tutarın üzerinde kredi kullanılamayacaktır.
 4. Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile kredi kartı borç yapılandırma için faiz oranı 24 aya kadar için %1,10 24 ay ve 60 arası için %1,20 olarak uygulanacaktır.
 5. Kredi kartı borç kapatma kredisi kullanmak isteyenlerin beyan edebilecekleri bir gelirleri olması gerekiyor. Kredi limiti buna göre belirlenecektir.
 6. Bireysel krediler için kredi limiti tüm bankalarda ortalama %50 – %55 civarında uygulanmaktadır. Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi için maaşının %70 – %75 aralığında bir limit belirlenmektedir.
 7. Diğer bankalarda bulunan kredi kartı borcunun kapanması için kullanılan kredi kartının iptal edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı borç kapatma kredisi kullanılmadan önce kredi kartı iptalini kullanıcı gerçekleştirmektedir.
 8. Bir tür tüketici kredisi olan kredi kartı borç kapatma kredisi için vade üst sınırı 60 aydır. Aslında tüketici kredileri için yürürlükteki kanuna göre sınır 36 aydır. Alınan bilgiye göre BDDK’nın bu kredi için vadenin belirlenen koşulları sağlaması için çalışmalar yapmaktadır.

Borç Yapılandırma Kredisi Başvuru

Kredi kartı borcunu kapatmak için Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi kullanmak için neler yapılması gerektiğini kısaca anlatalım.

 1. Kredi başvurusu yapmak için herhangi bir Ziraat Bankası şubesine başvurmanız gerekiyor. Bankaya giderken yanınızda kimlik kartı ve edevlet şifreniz bulunması yeterlidir.
 2. Kredi kartı borç kapatma için kredi çekmek için belgeleyebileceğiniz bir geliriniz olması gerekiyor. Bunun için kullanmanız gereken kredi tutarı için geliriniz yeterli değilse bir kefil olması gerekebilir.
 3. Borç kapatma kredisi çekmek için kredi kartınızın yanınızda olmasına gerek yok. Şubede gerçekleştirilecek işlemler sırasında toplam kredi kartı borcunuz öğrenilebilmektedir. 31.12.2018 tarihi itibariyle bulunan kredi kartı borcunuz için limit hesaplaması yapılıyor. Limit ile ilgili bir sorun olması halinde genel müdürlükten onay istenmektedir.
 4. Kredinin kullanılabilmesi için borçlu olduğunuz tüm kredi kartlarını iptal etmeniz gerekiyor. Kredi limiti onaylanması halinde sizden kredi kartı sahibi olduğunuz bankadan toplam kapama bakiyesini gösterir bir belge getirmeniz gerekiyor. Bu belgeyi başvuruda bulunduğunuz Ziraat Bankası şubesine teslim edilmektedir.
 5. Kullandığınız kredi tutarı size ödenmemekte, direk olarak kredi kartı borcunuz olan bankaya EFT olarak ödenmektedir. Bununla birlikte size sunulan ödeme planında kredi ile ilgili tüm masraflar dahil edilir. Bunların için EFT sigorta masrafı, kredi tahsis ücreti ve vergiler dahil edilmektedir.
 6. Son olarak tüm kredi kartı borçlarınız kapatılarak tek borcunuz Ziraat Bankası’ndan kullandığınız kredi geri ödemesidir.

Tüm bu süreçlerin sonunda dilerseniz Ziraat Bankası kredi kartı başvurusu yapabiliyorsunuz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi