Vergi Levham Var Kredi Alabilir miyim?

Serbest meslek sahipleri için vergi levhasıyla kredi çekmek mümkündür. İhtiyaç kredisi çekmek için bankalar başvuru sahiplerinden gelirlerini belgelemelerini ister. Gelir durumuna göre de kredi başvurusu olumlu veya olumsuz sonuçlanır.

Kazançları gerçek usulde değerlendirilen serbest meslek sahiplerinin vergi levhası bulundurmaları zorunludur. Aşağıdaki gelir vergisi mükelleflerinden biriyseniz vergi levhası ile kredi kullanabilirsiniz.

– Ticari kazanç sahipleri
– Serbest meslek sahipleri
– Adi şirketler
– Kolektif şirketler
– Adi komandit şirketler

Vergi Levhamla Kredi Çekebilirmiyim?

Evet vergi levhası ile kredi çekebilirsiniz! Eğer işletmeniz en az bir bilanço dönemini tamamlamış ve vergi matrahı oluşmuşsa kredinizi kolayca kullanabilirsiniz. Ancak bazı bankalar işletmenin en az 3 yıllık faaliyet geçmişi olmasını istemektedir.

Eğer bir vergi matrahı oluşmamışsa banka krediyi geri ödeyeceğinize dair kanaat oluşturmakta zorlanabilir. Bu yüzden belirli ölçüde vergi matrahı olması kredi başvurunuzun tutara da bağlı olmakla birlikte onaylanmasını sağlayacaktır.

Vergi levham var kredi alabilirmiyim

Vergi levham var kredi alabilirmiyim

Vergi Levham Yeni Kredi Alabilirmiyim?

Bankalar için kredi başvurularında en önemli unsur, başvuru sahibinin krediyi geri ödeme gücüne sahip olup olmadığını anlamaktır. Eğer banka krediyi geri ödeyeceğinize kanaat getirirse kredinizi kolayca kullanabilirsiniz.

Vergi levhasıyla kredi kullanmak isteyen başvuru sahiplerinde, bankaların ilk baktığı vergi matrahınız olacaktır. Bununla birlikte işletmenin ne zaman kurulduğu da önemli bir unsurdur.

Vergi levhası yeni olan serbest meslek sahiplerinin vergi matrahları sıfır yani matrahsız olacaktır. Bu durumda matrahsız vergi levhası ile banka krediyi geri ödeme gücünüzü belirleyemediği için, kredi başvurunuzu büyük olasılıkla reddedecektir. Fakat vergi levhası haricinde gelirinizi destekleyecek farklı belgeler ile kredi başvurusunun onaylanması mümkündür. Dilerseniz hemen ihtiyaç kredisi hesaplama yaparak en uygun krediyi bulabilirsiniz.

Özetle yeni kurulan bir şahıs firması olarak kredi kullanmak istiyorsanız sadece matrahsız vergi levhası ile kredi çekmek zordur.

Vergi Levhamla Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Vergi levhasında bulunan matrah sizin için gelir belgesi niteliğinde olacak ve banka bu gelir tutarına göre kredi başvurunuzu onaylayacak veya reddedecektir. Burada önemli olan kredi tutarı ve aylık taksit ödemeleridir. Başvuru sahibinin aylık taksitleri ödeyebilecek geliri olması gerekir.

Ne kadar kredi kullanabileceğinizi hesaplamak için vergi matrahınıza bakmanız gerekir. Örneğin bir yıllık vergi matrahınız 12.000 TL ise bir yılda elde ettiğiniz geliri temsil etmektedir. Bunun aylık tutarını bulmak için 12 aya böldüğünüzde 1.000 TL aylık geliriniz olduğunu gösterir.

Ülkemizdeki düzenlemelere göre kredi ödemeleri aylık gelirin %50’sini geçemez. Bu durumda aylık taksitleriniz en fazla 500 TL olacaktır.

Bu bilgilere göre örnek üzerinden gidersek 6.000 TL 12 ay vadeli, 12.000 TL 24 ay vadeli, 18.000 TL 36 ay vadeli, 24.000 TL 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Vergi levhası ile kredi çekmek hakkında soru, görüş ve düşüncelerinizi yorum yazarak paylaşabilirisiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

1 Yorum
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!
  1. Cevapla
    Zafer Akın 21 Şubat 2018 saat 13:19

    Yeni dükkan açtım, krediye ihtiyacım var nasıl kredi alacağımı düşünürken okudum. Çok yardımcı oldu sağolun

Yorum Yaz

Ne Kredisi