Kredim Varken Kredi Çekebilir Miyim?

Bir krediniz varken aynı anda ikinci bir kredi çekebilir misiniz? Bu durumla karşı karşıya kalanlar için bir rehber hazırladık. Finansman araçlarının gelişmesiyle birlikte kredi kullanmak günümüzde çok kolaylaştı.

Bankalar tüm hizmetlerini teknolojinin ilerlemesiyle birlikte geliştirmeye devam ediyor. Bu yolla kredi vermek için kıyasıya bir rekabet ortaya çıkıyor. Bu durum müşteriler için olumlu bir durum ortaya çıkarıyor ki bu da krediye ihtiyaç duyulduğunda hızla kredi kullanılabilmesini sağlıyor.

Kredi borcu varken başka bir kredi çekebilir miyim sorusunun cevabı belli koşullara bağlı olarak evettir. Bu durum içerisinde biri bunun nadir bir durum olduğunu düşünse, ülkemizde birçok kredi müşterisinin karşılaştığı bir olaydır. Dolayısıyla bankalar buna farklı çözümler üretmişlerdir.

Ödemeleri Devam Eden Kredi

Öncelikle bu durumla karşı karşıya kalan birinin bankaya yeni bir kredi başvurusunda bulunduğunda ilk bakılacak olan nokta ödemekte olduğunuz kredidir.

Bankalar için müşterilerine sağladıkları kredilerin geri ödeneceğini garanti etmek en önemli unsurdur. Bunu anlamak için her banka çeşitli yöntemler uygular ve buna göre krediyi onaylar veya reddeder.

Aslında krediniz varken yeni bir kredi başvurusu yapmak, banka için farklı bir durum değildir. Yeni bir kredi başvuru değerlendirmesi ile aynı yolları izleyerek sizin kullanacağınız ikinci kredi için değerlendirmede bulunur.

Burada bankaların kredi kullandırırken aradıkları özelliklerin neler olduğunu bilmek gerekir. Kredi notunuz ve gelir durumunuz kredi onay sürecini etkileyen en önemli faktörlerdir.

Dolayısıyla eğer kredi notunuz ve gelir durumunuz iyi düzeydeyse ikinci değil üçüncü bir kredi dahi kullanabilirsiniz.

İkinci kredi başvurusunda değerlendirmeye alınacak konuları birer başlıkta toplayacak olursak

İkinci bir kredi kullanmak için önünüzde hiçbir engel olmadığını anlattık. Aslında önemli olan ne kadar ve ne şartlarla kredi kullanabileceğinizdir. Rehberimizin devamında bu konuya açıklık getireceğiz.

Kredim Varken Ne Kadar Kredi Kullanabilirim?

Günümüzde kişilerin merkezi sistemde tutulan finansman bilgileri, bankaların her müşterisini kolayca araştırmasını sağlamaktadır. Merkezi sistemde tutulan bu bilgiler her kişi için bir kredibilite skoru belirler. Bankalar kendi kredi politikaları dahilinde bu skorlara bakarak kişilere birer kredi limiti belirler.

Özetle aslında bir kişinin A bankası, B bankası bakmaksızın kullanabileceği kredi tutarı yaklaşık olarak bellidir. Bu durumda ödemeye devam ettiğiniz kredi için kalan borcunuza bakmanız gerekir. Eğer kullandığınız kredi tutarı yüksek ve geri ödemeye yeni başladıysanız, kullanabileceğiniz kredi tutarı düşük olacaktır.

Bankaların ihtiyaç kredileri için belirledikleri kredi limitleri genellikle aylık gelir tutarının yaklaşık 30 – 40 katıdır. Bu oran bankaların kredi politikalarına göre, pazardaki konumlarına göre değişebilir.

Eğer bir ihtiyaç krediniz varken konut kredisi ya da taşıt kredisi kullanmak istiyorsanız bunun için de bankaların genel yaklaşımı aylık gelirin 150 katına kadar bir limit belirleme yönünde olmaktadır.

Ancak özellikle konut kredilerinde tutar yüksek olacağından varsa eşinizin gelirini de beyan ederek kredi limitinizi arttırabilirsiniz.

Bu noktada belirtilmesi gereken son noktaysa aylık gelir taksit tutarı oranıdır. Ülkemizde yasal mevzuat gereği aylık taksit tutarınız aylık gelirinizin %50’sinden fazla olamaz. Yani aslında belirlenen kredi limiti bu orana dayanarak belirlenir.

Bir örnekle konuya açıklık getirmek gerekirse;

Örneğin aylık geliriniz 2.000 TL ve ödemeye devam ettiğiniz kredi taksitleri 500 TL. Bu durumda sizin aylık taksit ödeme tutarınız aylık gelirinizin yarısı yani 1.000 TL’dir. Buna göre yeni başvuru yapacağınız kredinin taksit tutarı 500 TL’yi geçemez. 24 ay vadeli bir kullandığınızı varsayarsak faiz göz ardı edildiğinde toplam 12.000 TL civarında ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Diğer taraftan toplam kredi limitiniz 60.000 TL olduğunu varsayarsak ödemekte olduğunuz kredi bakiyesi 50.000 TL ise en fazla 10.000 TL yeni kredi kullanabilirsiniz.

Dilerseniz hemen tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarıyla kredi hesaplamaya başlayabilirsiniz.

Alternatif İkinci Kredi Kullanma Yöntemleri

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bankalar özellikle kredi müşterileri için birçok çözüm geliştiriyor. İkinci kredi başvuruları için de alternatif yöntemlerin varlığından bahsetmek gerekir.

Neredeyse tüm bankalar farklı isimler altında ikinci, üçüncü krediye kapılarını açıyor. Düşük faiz oranlarından faydalanmak için bu yöntemi izleyebilirsiniz. Yeni kredi başvurusunda önceki krediyi kapatmak ve daha yüksek tutarda bir kredi kullanmak istediğinizi belirtirseniz, banka size daha uygun koşullarla kredi sunabilecektir.

Borç kapatma, bor transfer kredisi gibi isimler altında birçok banka düşün faiz oranlarıyla kredi sunuyor. Eğer ödemeye devam ettiğiniz krediyi kapatarak yeni bir kredi almak isterseniz bu sizin için epey karlı bir sonuç doğurabilir.

Son olarak belirtmek gerekirse, kredinin hangi bankadan alındığı önemli değildir. Rehberimizde açıkladığımız durumlar her banka için geçerlidir. A bankasında kredi ödemeye devam ederken B bankasından yeni bir kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili sorularınız, varsa görüşleriniz yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi