Kredi Sigortası Nedir?

Kredi sigortası nedir, hangi krediler için sigorta yaptırmak gerekir, avantajları nelerdir hakkında bilgiler!

Nakit ihtiyacının olduğu herhangi bir konuda ilk başvurulan kaynak olan banka kredileri, vadeleri zamanında ve düzenli olarak ödendiği sürece kişilerin hayat standartlarına olumlu etki sağlamaktadır.

Özellikle uzun vadeli bir kredi kullanılmışken, beklenmedik bazı durumlar oluştuğunda kredi ödemelerinde düzensizlik, hatta ciddi aksamalar meydana gelebilir. İşsiz kalma, gelir düzeyinin yüksek oranda düşmesi ya da vefat gibi durumlarda ödemeleri henüz bitmemiş bir kredinin, nasıl ödenmeye devam edeceği belirsizleşir. Kredi Sigortası, diğer adıyla Kredi Koruma Sigortası burada devreye girer.

Kredi Sigortası Nedir?

Kredi Sigortası; bir bankadan kredi kullanmış kişinin, herhangi bir nedenle artık kazanç sağlayamayacak duruma geldiğinde gelirini koruma altına almak için yapılan sigortadır. İşsizlik, tam maluliyet durumu ya da vefat gibi bir durumda kişinin bankaya olan kredi borcunu öder.

Hangi Krediler Sigortalanabilir?

Müşteri, kullanmak istediği konut kredisi, araç kredisi veya ihtiyaç kredisini sigortalayabilir. Sigorta kapsamında, kredi kullanan kişinin 18 yaş ile 60 yaş arasında olması koşulu vardır.

Kredi sigortası primleri; kişinin yaşına, teminat tutarına, kredinin kalan vadesine ve kredinin faiz oranına göre değişiklik gösterir ve kişiye özel olarak hesaplanır. Kredi sigortasının tutarı, peşin ya da taksitle ve nakit veya kredi kartı ile ödenebilir.

Kredi Sigortası Avantajları

Kredi Sigortası Avantajları

Kredi Sigortasının Avantajları

İşsiz kalma durumunda, kişinin kredi borcu taksitleri güvence altına alınır ve ödenmeye devam eder.
Tam maluliyet durumunda, teminat bedeli, sigortalı kişiye ödenir.

Vefat durumunda, kredi sigortasını yapan şirket tarafından tazminat ödenir. Henüz ödenmemiş borçlar, teminattan düşülerek kalan bakiye kanuni varis ya da varislere ödenir.

Kredi kullanıldığında teminat hesaplanarak, daha düşük prim ödemesi yapılır.
Sigorta için ödenen primler, vergi matrahından düşülür.

Kredi Sigortasının Maliyeti Nedir?

Müşterinin kullandığı kredinin bedeline göre değişiklik gösterse de, konut kredileri için yıllık 400 TL ile 550 TL arasında, taşıt kredileri için yıllık 100 TL ile 400 TL arasında, ihtiyaç kredileri için yıllık 50 TL ile 100 TL arasında bir tutarı vardır. Kredi sigortası yaptırmak zorunlu olmasa da, bazı bankalar sigorta yaptırılmaması halinde kredi başvurusu onaylanmış dahi olsa kredinin çekilemeyeceğini söyleyebilirler.

Kredi Sigortası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kredi Sigortası alırken, öncelikle sözleşme mutlaka tam olarak okunmalıdır. Hangi durumları kapsadığı ve hangi durumların kapsam dışında kaldığı incelenmelidir.

Örneğin vefat durumunda, ödemelerin yalnız kaza nedeniyle ölümleri mi kapsadığı öğrenilmelidir. Hastalık durumunda meydana gelebilecek fiyat farkları ve buna ilişkin detaylar ile ilgili net bilgi alınmalıdır.

Kredi Sigortası İptal Talebi

Müşteri, Tüketici Hakem Heyeti‘ne bir dilekçe yazılarak Kredi Sigortası iptali talebinde bulunulabilir. Sigortanın, kişinin isteği dışında olması ve toplam kredi borcuna yansıtıldığı durumlarda iptal talebi değerlendirilerek geçerli sayılır.

Kişinin kendi rızası ile başlattığı bir kredi sigortasını ise, prim ödeme belgeleri ile birlikte sigortayı yapan şirkete başvuruda bulunabilir ve poliçelerde bulunan şartlara göre iptalini gerçekleştirebilir.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi