Kredi Sicilinin Bozulması Nedir?

Kredi sicili bozulması acil kredi ihtiyacı olan kişilere kredi kullanma sürecinde engel oluyor. Finans sektörünün gelişmesiyle birlikte kredi ihtiyaçları eski dönemlere nazaran çok daha kolay çözülebilmektedir.

Kredi kullanmak kolaylaşırken ne yazık ki geri ödemede yer yer zorlanma söz konusu olabiliyor. Tabi bununda belli sonuçları oluyor. Bunların başında ise kredi sicili, kredi notu olarak bilinen kişinin kredibilitesini gösteren unsur geliyor.

Kredi sicilinin bozulması kalıcı bir durum değildir, eğer sizin de kredi notunuzda bir sorun varsa, bu durumun düzeltilebileceğini unutmayın.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili basit anlatımla kredi başvurusu yaptığınızda sizin banka açısından kredibilitenizi gösteren en önemli unsurdur. Bankalar kredi verirken kredinin geri ödeneceğini anlamak adına kredi müşterisi hakkında bir araştırma yapar.

Bunda ilk baktığı kriter ise kredi notu ya da kredi sicili olarak adlandırılan göstergedir. Banka bu nota bakarak kredi başvurunuzu onaylar veya reddeder.

Kredi Sicili Neden Bozulur?

Kredi Sicili Neden Bozulur

Kredi Sicili Neden Bozulur

Kredi sicili yazının girişinde anlattığımız gibi yeni kredi başvurularında kredinin onaylanması açısından en önemli unsurlardan biridir. Peki kredi sicili neden bozulur?

Kredi sicili sizin geçmiş bankacılık işlemleriniz üzerinden gerçekleştirilen bir değerlendirme sonucunda oluşur. Bu sicil bir karne niteliğindedir ve birçok etken sicilinizin bozulmasına yol açabilir.

Kredi sicilini etkileyen en önemli unsur daha önce kullandığınız kredilerle ilgili gelişmelerdir. Kredi kullanma sıklığınız, kredi geri ödeme durumunuz, toplam borç miktarınız kredi sicilinizi etkiler.

Daha önce kullandığınız bir kredinin taksitlerini ödemekte geciktiyseniz, kredi siciliniz bozulmaya başladı demektir. Kredi taksitini bir gün dahi geciktirseniz, bu sicilinizi etkiler.

Vadesi geçmiş kredi borcunuz hangi bankaya ait olursa olsun merkezi sistemde Merkez Bankası tarafından kayıt altında tutulur. Bu durum farklı bankalar tarafından da tespit edilir.

Herhangi bir bankada açık durumda bulunan bir krediniz varsa ve kredi geri ödemesinde gecikme söz konusuysa farklı bir bankadan kredi kullanamayabilirsiniz. Benim borcum şu bankaya, farklı bir bankadan kredi çekerim diye düşünmeyin.

Kredi sicilini sadece kullandığınız krediler etkilemez, diğer sık rastlanan bir durum ise kredi kartlarıdır. Kredi kartları da kredi statüsünde değerlendirildiğinden ekstre ödemelerindeki gecikmeler kredi sicilini etkilemektedir.

Kredi kartı kullanımının ülkemizde fazla olması, sorun yaşayanların sayısında da epey yükselmeye yol açmaktadır. Dolayısıyla kredi sicilinin bozulmasına en sık yol açan kredi kartı borçları olduğu öne çıkmaktadır.

Genellikle ticari faaliyetlerde bulunan vatandaşlarımız tarafından kullanılan çek ve senetler de kredi sicilini etkileyen bankacılık hizmetleridir. Protesto olan senetler, vadesinde ödenmeyen çekler de kredi sicilinin bozulmasına yol açmaktadır.

Bununla birlikte özellikle kamu ve özel sektör çalışanlarına sağlanan kredili mevduat hesaplarındaki hareketler de kredi sicilinizi etkiler. Kredili mevduat hesaplar eksi bakiye olarak bilinmektedir, bunlar aslında müşteriler için hazır acil nakit ihtiyaçları için sunulan birer kredidir.

Kredili mevduat hesaplarında eksi bakiyeye düştüğünüzde ve bu borcu vadesinde ödemediğinizde kredi sicilinizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Çok sık rastlanmasa da otomatik ödeme talimatı verilen fatura ödemeleri de kredi sicilinizi etkilemektedir. Otomatik ödeme talimatı verdiğinizde kredili mevduat hesabı sahibiyseniz bu faturalar banka tarafından ödenir ve siz bankaya borçlanırsınız.

Bu borcu vadesinde ödemezseniz, kredi sicilinize eksi puan olarak etki yapacaktır.

Kredi sicili nedir hakkında soru ve görüşlerinizi yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi