Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notunu etkileyen faktörleri bilmeniz, kredi notunuzun düşmesini engeller. Bu yazımızda kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerden ve dikkat etmeniz gerekenleri anlatıyoruz.

Kredi notu, finansal davranışlarınıza göre belirlenen matematiksel bir değerdir. Dolayısıyla günlük hayatınızı, tahmin ettiğinizden daha fazla etkiler. Hakkınızda karar almak için giderek daha fazla sektörde kredi raporunuz incelenmeye başlıyor.

Kredi notu nedir hakkında daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kredi puanınız, kredi alırken faiz oranlarını, hatta kredi kartı ya da kredi alıp alamayacağınızı belirliyor. Lüks araç kiralama şirketleri, ev sahipleri, iş yeri sahipleri ya da taksitle ürün satışı yapan elektronik mağazalar da yine sizinle alışveriş yapıp yapmayacaklarına, kredi notunuza göre karar veriyor.

Kredi puanınızı etkileyen beş önemli faktör hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kredi Notunu Neler Etkiler?

Kredi Notunu Neler Etkiler?

Ödeme Geçmişi

Kredi notunun %35’lik kısmını, ödeme geçmişiniz oluşturur. Kredi kartı borçlarınızı ya da kredi taksitlerinizi ne kadar zamanında öderseniz, kredi puanınız da diğer faktörlerden o kadar az etkilenir.

Ödemeyi geciktirme, haciz gibi ciddi ödeme sorunları, kredi puanınıza ciddi şekilde zarar verebilir ve kredi almak için yapılan başvuru için onay almanızı neredeyse imkansız hale getirir.

Mevcut Borçlar

Mevcut borçlarınız, kredi puanınızın %30’luk dilimini oluşturur. Kredi kayıt bürosu, kredi notunuzu belirlerken; genel borcunuzun miktarı, kredi kartı bakiyenizin kredi limitinize oranı gibi etmenlere bakar.

Borçlarınız toplam kredi limitinize oranla ne kadar yüksek olursa, kredi puanınız da o kadar etkilenir. Borçlarınızı ödemeniz durumunda, kredi notunuz da iyileşme gösterebilir.

Kredi Yaşınız

Kredi ve kredi kartı borçlarınızın yaş ortalaması genç olursa, bu kredi notunuzu da olumsuz etkileyebilir. Ödemesi devam eden bir krediniz varken yeni bir kredi çekerseniz, kredi yaş ortalamanız düşecek, bu da kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi Başvuruları

Kredi kartı ya da kredi başvurusu yapmanız da kredi notunuzu olumsuz etkiliyor. Özellikle de sık sık başvuru yaparsanız. Kredi başvuruları, skorunuzun %10’luk kısmını oluşturuyor. Kredi notunuzu korumak için, başvuru sıklığını en düşük seviyede tutun.

Burada iyi bir haber, son 12 ay içinde yapılan sorguların kredi puanınıza dahil edilmesidir. Sorgular 1 yılın sonunda kredi raporunuzdan düşürülmektedir.

Bununla birlikte kredi raporunuzu sorgulamak, kredi notunuzu herhangi bir şekilde etkilemez. Aksine kredi raporunuzu sık sık kontrol ederseniz, finansal durumunuzu kontrol altına almanız da daha kolay olacaktır.

Ayrıca kredi notu ilgili olarak aşağıdaki başlıklara da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kredi notunu etkileyen faktörler hakkında soru, görüş ve bildiklerinizi yorum yazarak bizimle paylaşabilirisiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi