Kredi Notunu Düşüren Duymadığınız Sebepler

Kredi notu tüm bankalar tarafından kullanılan başlıca kriter olarak finans dünyasına girdi. Peki bu kadar önemli olan kredi notunun düşmesine neler sebep oluyor. Hiç aklınıza gelmeyen bazı garip davranışların kredi notunun düşmesine neden olduğunu biliyor musunuz?

Kredi Kayıt Bürosu olarak bankaların bir araya gelerek kurdukları bir kurum tarafından takip edilen kredi notu finans kuruluşlarıyla ilişkileri olan herkes için ölçülmektedir.

KKB tarafından kurulan Findeks kredi notu uygulaması sayesinde tüm bankalar bir kredi müşterisi hakkında tüm kredi geçmişini öğrenebiliyor. Tüm finansal hareketlerin bir etkisinin olduğu kredi notu ilginç durumlarda düşebiliyor.

Bu yazımızda zararsız görünmesine rağmen kredi notunu düşüren etkenleri inceledik.

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Kredi Notunu Düşüren Sebepler

Alışverişlerinizde Nakit Kullanmak

Gündelik harcamalarınızı nakit kullanarak yapmanız durumunda kredi notu kötü yönde etkilenmez, ancak iyi yönde etkilenmesini engellemiş olursunuz. Alışverişlerinizde kredi kartı kullandığınızda ve kredi kartı borcunuzu zamanında ödediğinizde bu durum kredi notunuza bir artı olarak yansır.

Nakit harcamaların kayıt altına alınmamasından dolayı kredi notunuz hiçbir yönde etkilenmez. Merkezi sistemde kayıtları tutulan kredi kartı harcamaları bankalar tarafından finans kuruluşlarıyla iyi bir ilişkiye sahip olduğunuzu gösterir. Bu da kredi ihtiyacınız söz konusu olduğunda pozitif bir etki yaratarak başvurunuzun onaylanmasını sağlayacak önemli bir unsurdur.

Kredi Kartını Kapatmak

Kredi kartları yaygın olarak kullanılmasından ötürü kişilerin kredi geçmişlerini ölçmek adına bankalar için önemli bir göstergedir. Diğer bankalardan aldığınız kredi kartları sizin güvenilir bir müşteri olduğunuzu gösterir. Bu durum kredi notuna pozitif yönde etki yaratır. Tabi kredi kartı borçlarının zamanında ödenmiş olması gerekmektedir.

Diğer taraftan var olan kredi kartınızı kapatmak, bu pozitif izlenimi ortadan kaldıracaktır. Hatta daha kötüsü diğer bankaların da kredi kartı vermediği bir müşteri havasının oluşmasına sebep olabilir.

Kredi veya Kredi Kartı Limitini Düşürmek

Bankalar müşterileri ile ilişkileri doğrultusunda hazır kredi limitleri sunar. Bazı müşteriler bundan rahatsız olur, “ya bu krediyi kullanırsam” diyerek bankalara kredi limitini düşürme talebinde bulunabilir.

Aynı şekilde kredi kartı limitleri düzenli ödeme alışkanlığı olan müşteriler için de düzenli bir şekilde arttırılır. Ancak yine bazı kredi kartı kullanıcıları bu kredi kartı limitlerinden rahatsız olur ve limitlerinin azaltılmasını ister.

Sizin adınıza olan kredi limitleri bankaların size olan güvenlerini simgeleyen bir unsurdur. Kredi notuna pozitif yönde etki sağlar. Acil kredi ihtiyacınız söz konusu olduğunda bu pozitif etkilerden faydalanabilir, kredinizi kolayca kullanabilirsiniz.

Gereksiz Kredi Başvurusu Yapmak

Özellikle dijital bankacılık ortamlarının gelişmesiyle birlikte kredi başvurusunda bulunmak çok kolaylaştı. Bir bankacılık uygulamasında karşınıza çıkan “hazır kredi ister misiniz?” “hemen kredi başvurusu yap” gibi mesajlarla kredi başvurusunda bulunmak isteyebilirsiniz.

Ancak özellikle onaylanmayacak seviyede, sırf laf olsun diye kredi başvurusunda bulunarak reddedilmesi kredi notunu kötü yönde etkiler. KKB tarafından saklanan kredi başvurularınızın sonuçları diğer bankalar tarafından negatif yönde bir algı oluşturur. Tutarına, vadesine bakmaksızın kredi başvurunuzu olumsuz olarak cevaplayabilirler.

Kredi Borçlarınızı Ertelemek

Kredi ve kredi kartı borçlarının birer vadesi vardır. Bu vadelerin bir gün dahi geciktirilmesi kredi notunun düşmesine yol açar. Bazıları bir, iki gün gecikmeden bir şey olmaz diye düşünerek kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödememektedir. Bu yeni kredi başvurusu yaptığınızda karşınıza çıkacak kötü bir izlenim yaratacaktır.

Diğer taraftan kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarlarını ödemek sanıldığının aksine kredi notunu kötü yönde etkileyen bir unsurdur.

Kredi notunuz düşük olsa da ihtiyaç kredisi hesaplama yaparak en uygun ihtiyaç kredisini bulabilirsiniz.

Bu yazımızda kredi notunu düşüren belki daha önce hiç duymadığınız faktörleri anlattık. Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi