Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Alabilirim

Kredi notu düşük olan nasıl kredi çekebilir konusunda hazırladığımız rehberde kredi notu 0 olsa da kredi alabileceğiniz yöntemleri anlatıyoruz. Çeşitli nedenlerle kredi notunuz düşmüş veya henüz bir kredi notunuz olmayabilir.

Bankaların başlıca kredi onay süreci kriterlerinden bir tanesi olan kredi notu, bazı müşterilere düşük faiz oranlarıyla avantajlar sağlarken, birçok vatandaşımız kredi kullanmakta zorlanmaya başlamıştır.

Öncelikle rehberimizde kısaca kredi notundan bahsedelim. Kredi notu finans kuruluşları ve bankalarla ilişkileri olan herkes için tutulan bir kayıttır. Diğer dünya ülkeleriyle karşılaştırıldığında ülkemizde uygulanmaya başlaması nispeten yenidir.

Yeni olmasına rağmen bir düzen oturmuş durumda. Bankaların bir araya gelerek kurdukları Kredi Kayıt Bürosu tarafından merkezi sistemde tutulan tüm vatandaşlarımızın kayıtları gerekli durumlarda kullanılmaktadır. Bir nevi karne vazifesi gören kredi notu bir rapor halinde sunulur. Bu raporda kişilerin kredi geçmişleri hakkında birçok bilgi yer alır. Findeks risk raporunun detayına buradan ulaşabilirsiniz. Bankalar bu rapora ve kredi notuna bakarak kredi başvurusuna vereceği cevabı belirler.

Kredi notu nedir hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Kredi notunuzu bilmiyorsanız kredi notu sorgulama hakkından detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi notu belli aralıklar dahilinde kişilerin kredibilitesini gösterir. Kredi notlarının düştüğü aralıklar aşağıdaki gibidir.

Kredi Notu Risk Grubu

Kredi Notu Risk Grubu
1-699 En Riskli
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

Tabloda görüldüğü gibi kredi notu en az 1 en fazla 1900 olabilir ve belli aralıklarla kişilerin risk gruplarını belirler.

Burada kredi notu 1700 – 1900 arasında olanlar hiç kuşkusuz en kolay kredi kullanabilen gruptur. Yine 1500 üzeri puanı olanlar da nispeten daha kolay kredi kullanabilir. Az riskli grupta yer alanlar için de birçok banka kredi vermektedir.

Burada sorun yaşayan yani “kredi notum düşük nasıl kredi alabilirim” diye soran grup kredi notu Orta riskli yani 700 – 1099 arası ile kredi notu 700’den az olan en riskli gruplardır.
Kredi Notu 0 – 700 Yüksek Risk Grubunda Olanlar

Eğer kredi notunuz 700’den az olarak görünüyorsa ne yazık ki işiniz biraz zorlaşıyor. Neredeyse tüm bankaların uygulamalarına bakıldığında 700’ün altında kredi notu olan kişilerin kredi başvurularını onaylamadığını görüyoruz.

Peki kredi notu düşük olanlar nasıl kredi çekebilir?

Kredi Notu Düşük Olana Kredi

Kredi Notu Düşük Olana Kredi

Öncelikle doğru ve kalıcı iyileştirme yaratacak yöntem kredi notunuzu yükseltmeye çalışmak olacaktır. Eğer kredi ihtiyacınız acil değilse, kredi notunuzun düşmesine yol açan sebepleri öğrenin ve bir an önce önlem almaya başlayın.

Çünkü bunları düzeltmediğiniz sürece gelecekte kredi kullanmakta zorlanacaksınız. Hatta zorla kullanacağınız kredilerin yüksek maliyetleri nedeniyle bu işten çok zararlı çıkabilirsiniz.

Kredi Notu 700 – 1099 Orta Risk Grubunda Olanlar

Bu rehber daha çok bu grupta yer alanlar için faydalı olacaktır. Çünkü birçok banka bu grupta yer alan müşterileri için çeşitli alternatifler üreterek kredi kullandırabilmektedir.

Teminat / İpotek Karşılığı Kredi

Bankaların kötü kredi notu sahiplerine sundukları alternatiflerden en çok tercih edilenlerinden bir tanesi ipotek karşılığı kredidir. Kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredi tutarını karşılayacak düzeyde bir gayrimenkul ipotek altına alınması üzerine kurulan bir kredilendirme yöntemini kullanarak kredinizi alabilirsiniz.

Banka bu yolla krediyi geri ödemeseniz dahi teminat gösterdiğiniz taşınmaz ile kredi tutarını geri alabileceği için kredi başvurunuzu onaylayabilir. Burada önemli olan bir nokta ise her gayrimenkulün teminata uygun olmamasıdır.

Banka ipotek karşılığı kredi başvurusunda bulunduğunuzda belirttiğiniz taşınmazın değerini ve durumunu tespit etmek üzere bir eksper görevlendirir. Gayrimenkulün teminata uygun olup olmadığı bu eksper çalışmasından sonra verilen rapor sayesinde karar verilir.

Kefil Göstererek Kredi

Bilinen ve kullanılan en eski yöntemlerden bir tanesi de kredibilitenizin düşük olduğu durumlarda bir başka kişinin gelirinden destek alarak kredi başvurunu onaylatmaktır. Kefil olacak kişinin kredi notunun iyi seviyede olması gerekmektedir.

Ülkemizde en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan bu durumu çok detaylı anlatmaya gerek olmayabilir. Burada kötü olan kredi notunuzu pozitif yönde etkileyecek bir başka gerçek kişinin gelirini bir nevi teminat göstermiş olursunuz.

Banka bu yöntemle kredi geri ödemesini garanti altına alacağı için kredi başvurunuzu onaylayacaktır. Ancak kefalet sisteminin doğurduğu bazı kötü sonuçlar nedeniyle, size kefil olacak kişileri bulmakta zorlanabilirsiniz. Bunun nedeni kredi geri ödemesinde karşılaşılacak herhangi bir aksama durumunda kefil olan kişinin kredi notunun etkilenmesinden kaynaklanmaktadır.

Çünkü artık özellikle banka kredilerine kefil olan kişilerin gerçek borçlu statüsünde değerlendirilebiliyor. Bu nedenle vatandaşlarımız böyle bir riski göze alarak kefil olmaktan kaçınıyor.

Kefil olacak kişiyi bulduğunuzu varsaydığımızda kredi başvurusunda bulunan kişiden talep edilen tüm belgeler kefil olan kişi tarafından da sağlanması gerekir. Kefil olan kişinin çalışıyorsa SGK kaydı, emekliyse maaş cüzdanı ve kredi notu olması gerekir. Eğer bu kişi evliyse aynı zamanda eş tarafından muvafakatname alınması gerekmektedir.

Düşük Tutarlı Kredi

Bazı bankalar uzun süreli müşterilerini kaybetmemek için kredi notu düşük olsa da düşük tutarlı krediler verebilmektedir. Eğer kredi ihtiyacınız yüksek tutarlı değilse ilişkide olduğunuz banka yetkililerini ikna etme yöntemini izleyebilirsiniz.

Bir not olarak eklemek gerekirse;
Burada kredi notunu düşüren sebepler de önemlidir. Örneğin çok yüksek gelir sahibi bir kişi, farklı nedenlerle kredi kartı veya kredi ödemesini geciktirmiş olabilir. Bu durumda kredi başvurunda bulunduğunuz bankaya bunu anlatmalı ve geçici bir durum olduğunu belirtirseniz kredinizi kolayca alabilirsiniz.

Hazırsanız tüm bankaların kredilerini araştırmaya başlayın

Bu yazımızda kredi notu düşük olanların nasıl kredi çekebileceğini anlattık. Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi