Kredi Notu Sorgulama

Findeks kredi notu sorgulama yapmak çok kolay. Kredi kullanmak için ilk bakılan unsurlardan biri olan kredi notunu kendiniz sorgulayabilirsiniz. Findeks kredi notunuzu KDV dahil 4,72 TL karşılığında anında öğrenebilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks sistemi her geçen gün gelişiyor. Daha önce sadece üye bankalara sağlanan kredi notu, risk raporu artık isteyen tüm bireysel müşteriler ile anında paylaşılıyor.

Kredi notunu findeks üzerinden hemen öğrenin

Kredi notu kavramı yurt dışında birçok ülkede kullanılmakta olan bir sistemdir. Ülkemizde bu sistemin yerleştirilmesi için 9 banka bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosu (KKB) adıyla bir kurumu devreye aldı. Bu kurumun amacı KKB üyesi tüm finansal kuruluşlardan aldığı verileri birleştirerek, yine üyelerine kredi tahsis işlemlerinde kullanılmak üzere raporlamaktır.

Findeks kredi notu nedir konusunda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Ülkemizdeki finansal yapıyı düzenlenmeye bir katkı sağlaması amacıyla kurulan Findeks finansal yönetim platformu vatandaşların kredi işlemlerini kolaylaştırıyor. Tüm ödemelerini düzenli yapan finansal durumu iyi olan kişilerin kolaylıkla kredi kullanmasını sağlamakla birlikte, finansal alanda sıkıntı yaşayan kişilere de düzeltme fırsatı sunuyor.

Kredi notu sorgulama işlemini herhangi bir kredi ihtiyacınız ortaya çıkmadan yapmakta fayda vardır. Genelde özellikle ihtiyaç kredileri acil olan nakit ihtiyaçlarını gidermek için kullanılır. Böyle bir acil durumda kredi başvurunuzun onaylanması hayati önem arz edebilir.

Kredi Notu ve Risk Grubu

Findeks kredi notu 1 ile 1900 arasında değişen bir değerdir. Bu puan sizin hangi risk grubunda yer aldığınızı temsil eder. Bankalar kredi başvuruşu yaptığınızda kredi notu sorgulama işleminin ardından bulunduğunuz risk grubuna göre krediyi onaylar veya ret cevabı verebilir. Kredi notuna göre risk grupları şöyledir.

Kredi Notu Risk Grubu
1-699 En Riskli
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

Kredi notu oluşması için öncelikle bankalarla daha önce belli ilişkileriniz olması gerekir. Herhangi bir banka ile çalışmanız olmadıysa, kredi notu sıfır “0” olarak gözükecektir. Bu da bankalar tarafından çok tercih edilen bir puan değildir. Genellikle kredi notu sıfır olduğu durumlarda kredi başvurusu olumsuz sonuçlanır. Buna göre kredi başvurunuzun onaylanması için kredi notu kaç olmalı bir göz atın.

Kredi başvurusu yaptığınızda, kredi notunuzdaki herhangi bir sorun kredi kullanmanızı engelleyecektir. Kredi notu ile birlikte findeks risk raporu içinde birçok bilgiye erişebiliyorsunuz.

Kredi Notu Sorgulama Yapma

Kredi Notu Sorgulama Yapma

Findeks Risk Raporunda Hangi Bilgiler Var?

Findeks kredi notu:

Yapılan analizler ışığında sizin için verilen kredi notu bilgisi.

Kredi notu durumu:

Raporun bu bölümünde size verilen kredi notunun Türkiye ortalamasında nerede bulunduğu gösterilir. Burada kendinizi değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz.

Not trendi:

Kredi notunuz sabit değildir, bankalarla sürdürdüğünüz ilişkiler kapsamında sürekli güncellenir. Bu bölümde kredi notunuzun zaman içerisindeki değişimini görebilirsiniz. Kredi notunuzu etkileyen hareketler bu trendin yukarı veya aşağı hareket etmesine yol açar.

Kredili ürün dağılımı:

Zaman içerisinde kullandığınızı tüm kredi ve kredi kartı ürünleriyle ilgili bilgiler raporun bu bölümünde incelenir. Buradaki bilgiler tüm bankalarda bulunan kredili ürünleri kapsar.

Toplam kredi borçları ve kredi limitleri:

Kredi limitleriniz ve bu limitler dahilinde toplam kredili ürün borç bakiyesinin irdelendiği bölümdür. Kullandığınız kredilerin adetlerini inceleyebilir, toplam borç durumunu görebilirsiniz.

Hesap detayları:

Bankalardaki kredili ürünler hakkında hesap detaylarının yer aldığı bu bölümde, tüm kredi hesapları, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının geçmiş ödeme bilgilierini inceleyebilirsiniz.

Açık ürün bilgisi:

Findeks risk raporu tarihte açık yani kapanmamış kredili ürün bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Kapalı ürün bilgisi:

Bu bölümde kullandığınız ve tamamen kapanan, borcu olmayan kredili ürün bilgilerini bulabilirsiniz.

Geçmiş ödeme hareketleri:

Kredi notunda önemli bir etkiye sahip olan bu bölümde açık veya kapalı kredili ürünlerin geçmiş ödeme bilgileri değerlendirilir. Bu bilgiler kapsamında zamanında yapılan ödemeler, geciken ödemelerle birlikte varsa kanuni takip süreçlerini de bulabilirsiniz.

Kredi notu sorgulama ile ilgili soru düşüncelerinizi yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi