Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu ülkemizde bireysel kredi kullanımı konusunda önemli bir açığı kapatmak üzere Kredi Kayıt Bürosu KKB tarafından hayata geçmiş olan bir projedir. Temel olarak gerçek kişilerin finansal güçlerini ölçerek bir nevi kişiye özel bir karne olarak nitelendirilebilir. Ortaya çıkan bu karne KKB üyesi olan finansal kuruluşlar ve bankalarla ücretli olarak paylaşılır. Daha önce diğer birçok ülkede uygulanan bu sistem ülkemizde de uygulanmaya başladı. Bu tür puanlama sistemi yurt dışında şirketlerin hatta ülkelerin dahi değerlendirilerek derecelendirilmesinde kullanılmaktadır.

KKB tarafından kurulan Findeks ortaya çıkmadan önce bankalar kendi değerlendirme sistemlerini kurmuş olmasına rağmen müşterilerinin diğer bankalarla olan ilişkilerini öğrenemediklerinden sınırlı bir değerlendirme yapıyordu. Günümüzde tüm bankalar ve finansal kuruluşlar KKB üyesi olarak findeks kredi notu sistemini uygulamaktadır.

Kredi notu terim olarak yeni olmasına rağmen, aslında bankalar ve finans kuruluşları tarafından değerlendirilen birçok bilginin standart hale getirilmesinden oluşur. Artık ülkemizdeki tüm bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından kullanılan findeks kredi notu, kredi kullanmak isteyen müşterilerini değerlendirmek için önemli bir referans kaynağı olarak kullanılmaktadır.

Daha önce bankalar kişileri değerlendirirken sadece kendi bankaları ile olan geçmişine bakabilmekte ve buna göre kişinin kredibilitesini belirleyebilmekteydi. Ancak burada kişilerin bir banka ile ilişkileri çok iyiyken diğer bankalarla olan kötü alışkanlıklarını gözden kaçırmakta ve doğru ölçüm yapamamaktaydı. İşte bunun önüne geçebilmek için bankalar Kredi Kayıt Bürosunu kurarak bilgilerini paylaşmaya karar vererek değerlendirmeyi daha sağlıklı hale getirmiştir.

Kredi Kayıt Bürosu bankalar tarafından kurulan özel bir kuruluş olması nedeniyle, tüm bankaların verilerine erişerek daha sağlıklı bir ölçüm sağlamaktadır.

Kredi notu daha yüksek olan kişilerin daha kolay kredi kullanmalarının önünü açan bu uygulama, kredi notu düşük olanlarında yükseltmek için bankalarla olan ilişkilerini gözden geçirmesini sağlamaktadır.

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu bireylerin tüm bankalarla olan geçmiş ilişkilerini gözden geçirmektedir. Kredi notu birçok unsuru ölçerek ülkemizdeki bankacılık ve finansal sistemin içerisine giren herkesin kredi ödeme alışkanlıklarını değerlendirerek oluşturulan bir özet risk raporudur. Findeks risk raporunun detayında ise kişilerin tüm ödeme geçmişleri yer aldığından bankalar kişinin kredi taksitlerini ödeyip ödeyemeyeceği konusunda bir kanaat oluşturabilirler.

Bankalar kredi başvurusu yapan müşterilerinin düzenli olarak ödeme yapabilecek seviyede olmasını ister. Bu sayede daha az operasyonel işlemle ilgilenecek ve maliyetleri düşecektir. Bankalar kolayca elde ettikleri findeks kredi notuna bakarak birçok operasyonel işlemden kurtularak kredi başvurularını çok daha çabuk sonuçlandırabilmektedir.

Findeks nispeten yeni bir sistem olmasına rağmen gün geçtikçe elindeki veriler çoğalmakta ve analizlerin güvenilirliği artmaktadır. Kredi notu değerlendirme ölçütleri belli olan sistemde, gerekli görüldüğünde değişiklikler yapılabilmektedir.

Findeks kredi başvurusunun sonuçlanmasında önemli bir unsur olmasına rağmen bankalar kendi yapılarını içerisinde farklı değerlendirmeler yapabilir. Bu yüzden bazı bankalar kredi notu düşük olsa da müşterilerine belli koşullarla kredi veya kredi kartı verebilmektedir.

Kredi başvuruşu yaptığınız banka için önemli bir kriterde gelir durumunuzdur. Kredi notunuz iyi olmasa da yüksek bir gelire sahipseniz kredi tahsis olasılığınız yükselebilir. Ayrıca çalışıp çalışmadığınız veya çalıştığınız kurumun güvenilirliği kredi çekebilmenizi sağlayabilecek unsurlardır.

Anlaşıldığı üzere kredi notu finansal kuruluşlar için önemli bir unsur olmuştur. Findeks risk raporu nedir konusunda detaylı bilgileri inceleyin, kredi onaylanma olasılığını yükseltin.

Kredi Notu Aralıkları

Findeks kredi notu en az 1 en fazla 1900 olabilir ve belli aralıklarla kişilerin risk gruplarını belirler. Aşağıdaki tabloda kredi notlarının hangi risk seviyelerinde değerlendirildiği listelenmiştir.

Kredi Notu Risk Grubu

Kredi Notu Risk Grubu
1-699 En Riskli
700-1099 Orta Riskli
1100-1499 Az Riskli
1500-1699 İyi
1700-1900 Çok İyi

Kredi notu aralıkları risk gruplarını belirlese de bunları yorumlamak tamamen bankaların kendi inisiyatifindedir. Örneğin bir banka 700 ile 1099 aralığında orta riskli bir müşteri için kredi kullandırmazken, başka bir banka aynı müşteri için belli koşullarla kredi kullandırabilmektedir.

Bu tabloda yer almayan kredi notunun sıfır “0” olma durumu ile karşılaşılabilmektedir. Bu eğer daha önce herhangi bir kredi kartınız yoksa, bir kredi kullanmadıysanız veya bir banka hesabınız yoksa özetle bir bankayla daha önce bir ilişkiniz olmadığı durumlarda gerçekleşebilir. Bu durumda findeks’in değerlendirebileceği herhangi bir bankacılık işlemi olmayacak ve kredi notunuz sıfır olacaktır.

Kredi notunun sıfır olması birçok banka tarafından kredi başvurusu için ret sebebi olur. Çünkü müşterinin krediyi geri ödeyip ödemeyeceği konusunda bir kanaat oluşturamamaktadır. Kredi notunun sıfır olması bir nevi en riskli gruba dahil olmanıza yol açar. Bu yüzden ileride bankalarla bir ilişkiniz olacağını düşünüyorsanız, en kısa zamanda bir banka hesabı açmak veya bir kredi kartı çıkarmak mantıklı olacaktır.

Kredi Notu Risk Raporu

Kredi Notu Risk Raporu

Kredi Notunu Neler Etkiler?

Kredi notu kredi kullanmanız için önemli bir etken ve yüksek puan elde etmeniz önemlidir. Kredi notunu etkileyen bu unsurlar findeks risk raporuna dahil edilir, dolayısıyla kredi notunuzun yüksek olmasını istiyorsanız bu konulara dikkat etmelisiniz.

  • Toplam borç miktarınız
  • Borçlarınızı ödeme durumunuz
  • Bankalardaki kara liste cezalarınız
  • Kullanılan kredi veya kredi kartı sayısı
  • Senet protestosu ve kara liste cezası
  • Ret ile sonuçlanan kredi ve kredi başvuru sayısı
  • Bireysel birikim durumunuz
  • Diğer unsurlar

Findeks Kredi Notu Bileşenleri Nelerdir?

Ödeme Alışkanlıkları: %35

Bu bölümde kredi ve kredi kartı ödemelerinin son ödeme tarihleri içerisinde yapılıp yapılmadığı değerlendirilir. Kredi notunu doğrudan düşüren veya yükselten önemli etmenlerden birisidir. Kredili ürün ödemelerinde yaşadığınız herhangi bir gecikme kredi notunuzun düşmesine yol açmaktadır.

Mevcut Borç Durumu: %35

Raporun oluşturulduğu tarihe kadar olan tüm kredi, kredi kartı, teminatlı yada teminatsız kredi borçları bu bölümde analiz edilir. Borcunuz kredi limitlerine yakın veya üzerindeyse kredi notunuzu olumsuz yönde etkilenir. Burada kapanmış olan kredilerde ölçüme dahil edilir.

Yeni Kredili Ürünler: %11

Yeni alınan kredi veya kredi kartları bu bölümde değerlendirilir. Henüz ödemelerin zamanında yapılıp yapılmadığının belirlenememesinden ötürü nispeten yakın bir tarihte açılan kredili ürünler kişinin kredi notunu düşüren bir etki yaratır.

Kredi Kullanım Sıklığı: %10

Burada kişinin hangi sıklıkla kredili ürün kullandığı değerlendirilir. Eğer sıkça kredi kullanıyorsanız, bu kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyen bir unsurdur. Daha az kredili ürün kullanmak kredi notunuzu yükseltir.

Diğer Kriterler: %9

Kredi notunu etkileyebilecek daha az önem arz eden diğer unsurlar bu bölümde değerlendirilir.

Kredi Notu Sorgulama

Findek risk raporu sonucu çıkan kredi notu daha önce sadece üye bankalar ve finans kuruluşları tarafından sorgulanabilirken, artık kişiler kendi kredi notunu öğrenebilirler. Kredi notu sorgulama nasıl yapılır öğrenin.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu, findeks risk raporu oluşturulduğu tarihte belirlenen bir puandır. Zaman içindeki tüm bankacılık işlemlerinden etkilenir. Dolayısıyla kredi notunuz düşükse belli bir zamanda kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notu nasıl yükselir öğrenin.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu artık tüm bankalar tarafından kullanılan ve kredi başvurularının olumlu veya olumsuz olmasını belirleyen en önemli unsur oldu. Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması için kredi notunun iyi seviyede olması gerekir. Başvuracağınız kredi için kredi notu kaç olmalı detaylıca inceleyebilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi