Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi kullanırken, kredi başvuru sonucunu etkileyen en önemli faktörlerden biri kredi notudur. “Kredi notunuz düşük, Kredi notu neden düşer” merak ediyorsanız, işte kredi notunu düşüren sebepler!

Birkaç ay sonra kredi notunuzu yeniden sorguladınız ve kredi notunuzun daha düşük olduğunu gördünüz. Peki, bu durumda ne yapacaksınız? “Kredi notum neden düştü” diye merak ediyorsanız, bu yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Kredi Notum Neden Düştü?

Kredi Notum Neden Düştü?

Borçlarınızı Geç Ödediniz

Kredi notunun düşmesinde en büyük rolü borçlar üstleniyor. Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınızı gecikmeli ödüyorsanız, kredi notunuz ilerleyen günlerde düşüş gösterecektir. O nedenle, kredi kartı ekstrenizi mutlaka düzenli olarak kontrol edin ve son ödeme tarihini geçirmeyin.

Son ödeme tarihinden önce en azından asgari ödeme tutarını ödeyerek, borcunuzun gecikmeye düşmesini engellersiniz. Asgari tutarın ödenmesi, kredi notunun düşmesini de engeller. Kredi borçlarının zamanında ödenmesi de çok önemli. Aynı şey adınıza kayıtlı fatura borçları için de geçerli.

Çok Sayıda Başvuru Yaptınız

Şu sıralar nakit arayışı içindesiniz ve bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusu mu yaptınız? Yakın bir zaman diliminde birkaç farklı bankaya kredi ve kredi kartı başvurusu yaptıysanız; “kredi notum neden düştü” sorunuzun cevabı burada olabilir.

Sık sık başvuru yaptığınızda, bankalar sizi “riskli müşteri” olarak algılayabilir. Bu da, kredi skorunuza olumsuz yansıyacaktır.

Nakit Avans

Son zamanlarda kredi kartınızdan sıkça nakit avans ya da taksitli nakit avans çektiyseniz, kredi notunuzun düşmesinin nedeni bu olabilir. Tıpkı kredi kullanmak gibi nakit avans çekmek de kredi limitinizi düşürür. Bu da, kredi puanınızın düşmesine neden olabilir. O nedenle, çektiğiniz nakit avansı geri ödeseniz bile, çok yakın süre içinde sürekli nakit avans çekmekten kaçının.

Birden Fazla Kredi Borcu

Ödemeye devam ettiğiniz bir kredi borcu varken yeni bir kredi almak çok akıllıca bir davranış değildir. Acil ihtiyacınız olmadıkça, aynı anda birden fazla kredi kullanmayın. Aynı şekilde kredi borcunuz varken nakit avans çekmekten de kaçının.

Düzensiz Fatura Ödemeleri

Tıpkı kredi ve kredi kartı borcu gibi adınıza kayıtlı faturaları gecikmeli ödemeniz de kredi notunun düşmesine neden olabilir. O nedenle adınıza kayıtlı elektrik, su, doğalgaz, telefon ve internet aboneliği faturalarını mutlaka zamanında ödeyin.

Kredi Yapılandırma

Yakın bir zamanda kredi ya da kredi kartı borcunuzu yapılandırdıysanız, “kredi notum neden düştü?” sorunuzun cevabı, bu yapılandırma olabilir. Borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız, yapılandırmaya gidebilirsiniz ancak yine de kredi notunun düşmesini göze almalısınız.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi