Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu yükseltmek için bu kolay yöntemleri uygulamanız yeterli!

Nakit ihtiyacınızdan dolayı bir bankanın kredi türlerinden birine başvurunuzun ya da bir kredi kartı talebinizin olumlu sonuçlanması, kredi puanınız ile doğrudan ilgilidir. Düşük bir kredi puanı ile başvuru yapmak, olumsuz cevap almanıza neden olabilir. Bu yazımızda Kredi Puanını yükseltmek ve korumanın yedi kolay yolunu anlatacağız…

Kredi notu nedir hakkında bilgi almak için tıklayın!

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim

Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim

Kredi Notunuzu Kontrol Edin

Kredi puanı; tüm finansal işlerinizde ve kredi işlemlerinizde karşınıza çıkacak, bankaların sizin hakkınızda bilgi sahibi olduğu, tüm bankacılık işlerinizde de direkt etkili olan bir nottur. Bankaların sizinle ilgili araştırmalarında sizi nasıl görüntülediğini öğrenmek için Kredi Kayıt Bürosu’ndan notunuzu öğrenmek için Kredi Puanı sorgulaması yapın ve notunuzu öğrenin.

Kredi notunuz düşük ise buna nelerin sebep olduğunu araştırın. Olması gerektiğinden düşük bir puana sahip olduğunuzu düşünüyorsanız Kredi Kayıt Bürosu’na itirazını iletin.

Kredi notu sorgulama nasıl yapılır hakkında bilgi alabilirsiniz.

Borçlarınızı Azaltın

Kullandığınız kredi kartınızın limitini doldurmayın. Kredi puanınızı etkileyen faktörlerden biri de kredi kartınızın limitinin durumu ve ödemelerinizdir. Örneğin toplamda 20.000 TL limiti olan bir kartınız varsa ve bunun 19.000 TL’sini kullanmış olmanızla, sadece 5000 TL’sini kullanmış olmanız arasında fark var.

Kredi puanınızı yükseltmek için, günü geçmiş borçlarınızı ödemeye başlamak, kredi notunuzu yükseltme adına atılmış iyi bir adım olacaktır.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Almış olduğunuz bir kredi ya da kredi kartı borcunuzu gününde ödememeniz, kredi puanınızın düşmeye başlamasına neden olur. Üstelik kredi notu puanlama sistemi, ödeme gecikmenizin kaç lira olduğuna bakmaz, 10 TL gibi küçük bir borç bile kredi notu üzerinde etkilidir ve düşmesine neden olur. Bu nedenle kredi ve kart ödemelerinizin herhangi bir aksaklığa karşı aksamaması için hesabınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Gerek Duymadığınız Kredi Kartlarını Kapatın

Genellikle sık kullandığınız kredi kartınızın borçlarını yakın takip edip, sık kullanmadığınız kredi kartının borçlarını takip etmekte zorlanabilir ya da unutabilirsiniz. Bu karta borcunuz çok az dahi olsa, zamanında ödeme yapmamanız durumunda bu, kredi puanı üzerinde olumsuz etki yapar.

Az kullandığınız kredi kartlarınızı kapattırarak ödeme gününü geçirme riskinden kurtulabilir, gecikmiş borç oranınızı düşürerek puanınızı yükseltebilirsiniz.

Sıklıkla Kredi veya Kredi Başvurusu Yapmayın

Bir bankaya yaptığınız kredi başvurunuzun red cevabı alması nedeniyle bir başka bankaya başvurmanızda sakınca yok tabi, çünkü bankaların kredi başvuru değerlendirmeleri birbirinden farklı şekillerde olabiliyor. Ancak; sizin başvurularınız sonrası bankaların yaptığı sorgulamalar da sizin kredi puanınızı düşürüyor.

Bu yüzden ilk olarak, kredi başvurunuzu reddeden bankanın red gerekçelerini öğrenmeye çalışarak bunlar üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Pek çok bankaya birden aynı anda başvuru yapmak yerine, gerekli araştırmaları yaptıktan sonra size en uygun gelen bankayı belirleyip ona başvurunuzu yapmak kredi puanınızı korumak açısından önemlidir. İlk yaptığınız başvurunuzun reddi durumunda, ikinci bankaya başvurunuz için mümkünse kısa bir süre de olsa biraz bekleyin ve daha sonra başvurunuzu yapın.

Başka Kişilerden Dolayı Kredi Notunun Düşmesi

Yalnız kendi kredi ve kredi kartlarınız değil, çeşitli yollarla kefil olduğunuz kredi ürünlerinden de sorumlu olduğunuz için, başka birine kefil olmadan önce iyice düşünün. Kefil olduğunuz borcun sahibi kişinin ödeme yapmaması durumunda sizin kredi notunuzun da zarar göreceği ve düşeceğini unutmayın.

Kredi Geçmişinizi Oluşturun

Bugüne kadar hiçbir kredi ürünü kullanmamış olmanız, kredi puanınızın mükemmel olduğu anlamına gelmez. Bankalara kredi için başvuran kişilerin %10’unun kredi notu hesaplanamıyor. Oysa ki bankalar, borç yönetimi konusunda sizin nasıl biri olduğunuz konusunda fikir sahibi olmak istiyorlar.

Bu yüzden, iyi bir kredi geçmişi yapılandırmaya başlamanız, sizin gelecekteki finansal hayatınıza olumlu olarak yansıyacaktır.

Kredi notu neden düşer hakkında yazımıza bir göz atın. Daha fazla bilgi almak için Hiç duymadığınız kredi notunu düşüren sebepler

Konuyla ilgili sorularınız, varsa görüşleriniz yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi