Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notum kaç olmalı diyorsanız, bu yazımızda kısaca açıklıyoruz. Findeks sistemi ile kredi notu standart hale getirilmiştir. Her bir bireyin kredi notu eşit ölçüler ve ağırlıklarla değerlendirilmekte ve eşit karşılaştırma şansı yaratmaktadır. Ancak burada kredi notunu, kredi başvurusunda bir kriter olarak kullanan bankaların farklı uygulamaları devreye girmektedir.

Bankalar mevcut piyasa koşulları ve banka stratejilerine göre kredi notlarını farklı değerlendirebilmektedir. Ancak genel kabul görmüş bir değerlendirme yapacak olursak kredi başvurusunun onaylanması için kredi notunuzun kaç olması gerektiğine karar verebilirsiniz.

Kredi Notu Risk Grupları

Kredi Notu Risk Grupları

Kredi notu 1-699 arasında

Bu en riskli grupta yer alır. Bu nota sahip kişi banka tarafından krediyi geri ödemekte zorlanacağı yönünde değerlendirilir ve kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması oldukça düşüktür.

Kredi notu 700 – 1099 arasında

Bu grupta olanlar orta riskli olarak nitelendirilir. Burada devreye bankanın kredi politikası ve kredi başvurusunda bulunan kişinin ek göstergeleri yani, gelir durumu, çalıştığı kurum, hane halkı geliri gibi unsurlar değerlendirmeye alınır. Ancak genel kanı kredi başvurusunun olumlu sonuçlanmayacağı yönündedir.

Kredi notu 1100 – 1499 arası

Bu aralıkta yer alan puanlar az riskli gruba girer. Bu grupta bulunan kredi başvuru sahibi, belli aksaklıklar veya dönemsel ödeme sorunları nedeniyle bu puanı elde etmiştir. Birçok banka eğer gelir durumunda da herhangi bir sorun yoksa kredi başvurusunu olumlu sonuçlandırmaktadır.

Kredi notu 1500 – 1699 arası

Kredi notunuz bu aralıkta ise risk grubu iyi olan kategoride değerlendirilir. Bu grupta yer alan kredi müşterilerinin başvuruları yüksek olasılıkla olumlu sonuçlanmaktadır.

Kredi notu 1700 – 1900 arası

Bu aralık en iyi puana sahip kişiler yani en iyi risk grubunda bulunur. Bu tür müşteriler bankalar için hiçbir sorun öngörmedikleri hatta yüksek limitli kredi başvurularını dahi ek bir veriye ihtiyaç duymadan olumlu sonuçlandırabilmektedir.

Göründüğü üzere kredi notu bankalar tarafından kullanılan en önemli kriterlerden biri oldu. Eğer kredi başvurusunda bulunmak istiyorsanız Kredi notu nedir konusunda daha detaylı bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

Findeks kredi notunuzu öğrenmek çok kolay kredi notu sorgulama konusunda bilgi alarak, hemen kredi notunu öğrenebilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi