Kredi Kartıyla Online Alışveriş Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile online alışveriş yapmak için öncelikle kredi kartınızı internet kullanımına açtırmanız gerekiyor. Online alışverişe başlamadan önce yazımızı okuyarak nasıl yapılacağı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK); Şubat ayında aldığı bir kararla, kredi kartı kullanıcılarının internet üzerinden alışveriş yapmaya devam edebilmesi için 17 Ağustos 2017 tarihine kadar kart sahibinin onayının alınması şartı getirdi. Bu tarihe kadar onay verilmemiş olan kredi kartları internet alışverişine kapatılacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan açıklamada bunun kredi kartı kullanıcılarının onayları olmaksızın, internetten alışveriş yapılmasının önüne geçmeye yönelik bir karar olduğu belirtildi. Belirtilen tarihe kadar bankasına onay vermeyen kullanıcıların kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatılacağı; 17 Ağustos tarihinden sonra ise istedikleri takdirde bankaları ile temasa geçerek kredi kartlarını internet alışverişlerinde kullanılmak üzere açabilecekleri ifade edildi.

Bankanız İle İletişime Geçin

Kredi kartı sahibi, dilediği takdirde bankaların müşteri hizmetleri, mobil bankacılık ya da SMS yolu ile iletişime geçerek kullanmakta oldukları kredi kartlarını, internet alışveriş işlemlerine açtırabilecek. Daha önceden kredi kartlarına herhangi bir ödeme için otomatik ödeme talimatı vermiş kullanıcılar mağduriyet yaşamamak için 16 Ağustos Çarşamba günü sonuna kadar bankaları ile irtibata geçerek onay vermeleri önem taşımaktadır.

Birden fazla kredi kartı ve banka kartı kullanan tüketicilerin ise, internet üzerinde kullanmak istedikleri her bir kart için ayrı ayrı onay vermeleri gerekiyor. Ek Kart sahiplerinin ise onay vermelerine gerek olmayacak, asıl kart sahibinin onayı esas alınacak.

Kredi Kartı Sahtekarlığına Karşı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kararıyla; onay verilmemiş kredi kartlarının 17 Ağustos tarihinden sonra internet alışverişlerine kapatılmasıyla, hayatında internetten hiç alışveriş ve herhangi bir işlem yapmamış ya da kartını internet alışverişlerinde kullanmak istemeyen kişilerin sahtekarlık kurbanı olmasının önüne geçilmeye çalışılacak.

Kredi kartı bilgilerinizin güvenliğini sağlayın

Tüketici Hakem Heyeti’ne Başvuru

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı değişiklik ile Tüketici Hakem Heyeti yönetmeliğine düzenleme getirildi. Yeni düzenleme ile tüketici, şikayet ve mağduriyetlerini internet ortamında yapılan başvuru sonrası ıslak imza ile tekrar bildirimde bulunma zorunluluğu kaldırıldı. E-Devlet üzerinden başvuru yapılmış olması yeterli sayılacak ve başvuru tamamlanmış olacak. Ayrıca mobil imza ile imzalanması gerekmeyecek.

Bu düzenleme ile bürokrasinin azaltılması, sorun yaşayan tüketicilerin daha kolay başvuru yapabilmesi hedeflenmekte ve E-Devlet üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) ile yapılan başvuruların sonuçlanma süresi bu sayede kısalacaktır.

Kredi kartıyla online alışveriş konusunda soru ve düşüncelerinizi yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi