Kredi Kartı Limitini Doldurmak Kredi Notunu Etkiliyor!

Kredi kartları, bir ceza ödemeden kullanabileceğiniz maksimum limit ile birlikte gelir. Ancak bankalar, kredi kartı limitinizin tamamını kullanmanızdan memnun olmazlar ve kredi notunuz bundan etkilenir. Aslına bakarsanız harcamalarınız, kredi kartı limitine yaklaştığında bile olumsuz şeyler olabilir.

Kredi Notunuz Düşebilir

Kredi puanınızın büyük bir kısmı (tam olarak %30’u), toplam kredi limitinizin ne kadarını kullandığınıza bağlıdır. Kredi kartı bakiyenizin kredi limitine oranı, kredi kullanımı olarak bilinir. Kredi kullanımınız ne kadar yüksek olursa ve kredi kartı bakiyeniz kredi limitinize ne kadar yakın olursa, kredi puanınız da bundan o kadar olumsuz etkilenir. Bir kredi kartı limitinin tamamını doldurmak oldukça kötü, tüm kredi kartlarını kapatmak ondan da kötü olarak kabul edilmektedir. Neyse ki borçlarınızı öderken de kredi sicilinizi iyileştirebilirsiniz ancak önce daha fazla borç yapmayı bırakmalısınız.

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankaların Hoşuna Gitmez

Kredi kartı bakiyelerini aşmak kredi kartı ve kredi başvurularınızın reddedilmesine neden olabilir. Bir kredi kartı veya kredi için başvuru yaptığınızda bankalar, kullandığınız mevcut kredi miktarını kontrol ederler. Kredi kartı bakiyeleri çok yüksekse, bankalar olması gerekenden daha fazla borcunuz olduğu için başvurunuzu reddedebilirler.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nedir?

Kredi Limitinizi Aşma Riski Taşırsınız

Bakiyenizi kredi limitinizin hemen altında tutsanız bile, gecikme faizi gibi çeşitli ek ücretler eklendiğinde de kredi limitinizi aşıyor olabilirsiniz. Bakiyeniz kredi limitinizi aştığında, kredi limitinizi aşmış olursunuz.

Kredi Sicilinin Bozulması Nedir?

Geri Ödemesi Zorlaşır

Kredi limitinize bağlı olarak, özellikle her ay sadece minimum ödeme tutarını ödüyorsanız, borcun tamamını ödemek yıllar sürebilir. Bakiyeyi tam olarak ödemeyi planlasanız bile, ödeme günü yaklaştıkça bu kadar çok nakit ayarlamak zor olabilir.

Minimum Ödeme Tutarı Yükselir

Kredi kartınızın minimum ödeme tutarı, kredi kartı ile yaptığınız harcamalara bağlıdır. Bakiyeniz arttıkça kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarı da yükselir. Kredi kartı limitini doldurmak, her ay ödemek zorunda olduğunuz tutarı artırır. Zaten bir bütçeye bağlı kalmakta sıkıntı yaşıyorsanız, daha yüksek bir minimum ödeme, daha fazla zorlanmanıza neden olacaktır.

Findeks Kredi Notu Renkleri ve Anlamları

Kredi Kartı Yararlı Olmaktan Çıkar

Bir kredi kartı almanızın nedeni muhtemelen taksitli alışveriş yapmak, bütçenize destek sağlamak ya da nakit ihtiyaçlarınıza hızlı çözüm bulmaktır. Ancak kredi kartı limitinin tamamını doldurduktan sonra harcayabileceğiniz herhangi bir bakiye kalmaz. Acil durumlarda kullanamazsınız; hatta bir otel rezervasyonu yapamaz, internet üzerinden basit bir alışveriş bile yapamazsınız. İşte o zaman, kredi kartını gerçekten bir yük gibi hissetmeye başlarsınız. Bu duruma düşmemek için kredi kartı kullanımınızda bu konulara dikkat etmelisiniz…

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notunu Düşüren Duymadığınız Sebepler

Kredi kartı limitini doldurmak hakkında soru ve düşüncelerinizi yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi