Kredi Kartı ile Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Finansal araçların gelişmesiyle farklı tercih seçenekleri ile karşılaşıyoruz. Bunlardan birisi ödeme aracı olarak kredi kartı veya banka kartı kullanmaktır. Peki kredi kartı ile banka kartı arasındaki farklar nelerdir? Ne gibi avantajları veya dezavantajları vardır? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını arıyoruz…

Kredi kartı ile banka kartı, birbirinden farklı kartlar olsalar da birbirlerini tamamlayan kartlardır. Her iki kart, alışverişlerde ve ATM makinelerinde kullanılsalar da sağladığı imkanlar konusunda birbirinden ayrılmaktadırlar.

Vadesiz bir banka hesabınız olsun ya da olmasın, bir kredi kartı başvurusu yaptığınızda banka size otomatik olarak bir hesap açacaktır ve bu hesaba ait bir de banka kartına sahip olabilirsiniz.

Kredi Kartı mı, Banka Kartı mı Daha Avantajlı?

Kredi Kartı mı, Banka Kartı mı Daha Avantajlı?

Kredi Kartı Nedir, Banka Kartı Nedir?

Kredi kartı; nakite ihtiyaç duymadan alışverişlerinizde tek seferde ya da taksitli olarak ödeme yapabileceğiniz, ihtiyaç durumunda ATM makinelerinden nakit avans çekebileceğiniz, bankalar tarafından verilen bir ödeme aracıdır.

Banka kartı ise; sizin ATM makinesi üzerinden vadesiz hesabınıza erişebilmenizi ve çeşitli işlemlerinizi yapmanızı sağlayan, günlük belirli miktarda para çekmenize yarayan karttır.

Bu kartların üzerine Visa veya Maestro logoları bulunanlar ile pek çok alışveriş noktasında kredi kartı gibi kullanabilirsiniz. Yaptığınız harcamalar, hesabınızdaki toplam paradan düşülür.

Kredi kartı puanlarınızı nerelerde kullanabileceğinizi biliyormusunuz?

Her İki Kartın Borç ve Bakiye Bildirimleri

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nun (BDDK), Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 10. maddesinde “Kurulca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, kredi kartı hesap özeti düzenlenmesi, yazılı veya kart sahibinin talebi üzerine elektronik ortam veya başka etkin yollarla bildirilmesi zorunludur” ibaresi ile bankaların kart kullanıcılarını hesapları ile ilgili olarak bilgilendirme zorunlulukları vardır.

Banka kartlarında ise; bankanın size borç ya da bakiye durumunuzu bildirme zorunluluğu yoktur. Fakat kart sahibinin belirlediği bir tarih ve kart sahibinin belirlediği bir yol ile müşterisinin tüm borç ve alacaklarının kayıtlarını gösteren bir hesap dökümünü ve son ödeme tarihini belirten bir belgeyi göndermek zorundadır.

Her İki Kartla da Nakit Para Çekebilirsiniz!

İhtiyaç durumunda kredi kartınızdan, bankanızın belirlediği faiz oranı ve nakit çekim ücreti ile nakit avans çekebilirsiniz. Bankalar, belirli kriterler ile müşteriden müşteriye değişen kredi kartı limiti belirlediği gibi, nakit avans çekimi konusunda da bir limit belirlemektedir.

Banka kartı ise, sizin vadesiz hesabınıza ulaşarak, bankanın belirlediği günlük nakit çekim limiti kadar nakit çekmenize olanak verir.

Banka Kartları ile Taksitli Alışveriş Yapılabilir Mi?

Kredi kartı, bilinçli kullanıldığında taksitli alışveriş yapma ve taksit erteleme gibi kampanyalarıyla avantaj sağlamaktadır. Alışveriş yapmak için gittiğiniz herhangi bir noktada, belirli şartlarla taksitli alışveriş yapabilir ve para puan da kazanabilirsiniz.

Ancak banka kartlarında aynı şey mümkün olmamaktadır. Bu kartlarla taksitli alışveriş yapmak ya da yapılan alışverişlerden para puan kazanmak mümkün değildir.

Alışveriş yaparken kredi kartı bilgilerinizin güvenliğini sağlayın.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Yıllık Kullanım Ücretleri

Kredi kartları ve banka kartlarının kullanım koşulları farklı olduğundan, bankaların belirlediği yıllık kullanım ücretleri de farklılık göstermektedir. Bazı bankalar, yaptıkları kampanyalar ile banka kartlarından yıllık aidat almamaktadırlar. Ancak genelde yılda bir kez alınan banka kartı aidatı, kredi kartlarından alınan kredi kartı aidatı tutarından daha düşüktür.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nun (BDDK), 3 Ekim 2014 tarihinde aldığı bir karar ile kredi kartı aidatı konusu ile ilgili bir düzenleme yapmıştır. Düzenleye göre, müşterinin aidatsız kredi kartı talebi doğrultusunda bankalar kredi kartı aidatı talep edememektedir.

Kredi kartı hesap kesim tarihleri hakkında bilmeniz gerekenler

Kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar hakkında soru, görüş ve düşüncelerinizi yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi