Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi kartı hesap kesim tarihi kredi kartı kullananlar için çok önemlidir. Hesap kesim tarihi hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda…

Son ödeme tarihi, kullandığınız kredi kartına ait dönem borcunun tamamını ya da asgari ödeme tutarı olan yapabileceğiniz en az ödemenizi belirten son gündür. Kartın hesap kesim tarihini takiben 10 gün sonrası olarak belirlenmiştir. Son ödeme tarihi, kredi kartı başvurusu sırasında müşteri tarafından seçilmiş ve belirlenmiştir. Kart sahibi, kazancının ya da maaşının eline geçtiği tarihle bağlantılı olarak seçebilir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Son Ödeme Tarihini Nasıl Belirlemeliyim?

Son Ödeme tarihi, kredi kartınızın hesap kesim tarihi üzerinden belirlenen bir tarihtir. Kredi kartı borcu ödemelerinde aksaklık ve düzensizlik yaşamamanız açısından, gelirinizi elde ettiğiniz tarihlere yakın bir tarih seçmeniz durumunda ödemelerinizde sorun yaşamazsınız. Bu nedenle son ödeme tarihinin belirlendiği hesap kesim tarihini dikkatle seçmelisiniz.

Gelirinizin artık farklı tarihlerde elinize geçmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda, bankanızın çağrı merkezini arayarak ya da resmi internet sitesi üzerinden kredi kartınızın hesap kesim tarihini değiştirebilirsiniz. Bankanızın şubesine giderek de bu değişikliği yapabilirsiniz. Kredi kartınızın son ödeme tarihini, 1 yıl içinde ancak 2 kez değiştirebilirsiniz.

Hafta Sonu ve Resmi Tatillere Denk Gelen Son Ödeme Tarihi

Kredi kartınızın son ödeme tarihinin, hafta sonuna ya da resmi tatil gününe denk gelmesi durumunda, o günü takip eden ilk iş günü, sizin son ödeme tarihiniz olacaktır. Kredi kartı ekstresi üzerinde bulunan son ödeme tarihi de bu şekilde düzenlenmiştir.

Son Ödeme Tarihinden Önce Ödeme Yaparsam Ne Olur?

Kredi kartı borcu ödemenizi, son ödeme tarihinden önce yapmanız halinde bu banka tarafından olumlu olarak karşılanacaktır. Ayrıca sürekli olarak son ödeme tarihinden önce ödemelerinizi yapmanız durumunda aksaklık yaşamayacağınız için bu, kredi notu üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Kartınızın hesap kesim tarihinden hemen sonra düzenli olarak ödemelerinizi yapmanızı öneririz. Ödeme yapabileceğiniz günleri, gelirinize göre düzenlemeniz durumunda çok kolay bir şekilde kredi kartı borcu ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihinin Olduğu Gün Harcama Yaparsam Ne Olur?

Kredi kartınıza ait hesap kesim tarihi, bir harcama döneminin sonlandığı ve bir sonraki dönemin başladığı günü belirler. Bu tarihten sonra yapılan tüm harcamalar bir sonraki döneme yansıtılır. Örneğin; hesap kesim tarihinizin 10.10.2017 olduğunu varsayarsak, son ödeme tarihiniz 20.10.2017 olacaktır.

Siz yaptığınız bir harcamayı 11.10.2017 tarihinde yaparsanız, bu harcamanın ödemesini 40 gün sonra, yani 20.11.2017 tarihinde yapabilirsiniz. Bu sebeple, yüksek tutarlı bir alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, kredi kartınızın hesap kesim tarihini göz önünde bulundurarak doğru zamanda yaparsanız, ödeme için 40 gün kazanmış olursunuz.

Ek Kartların Son Ödeme Tarihi Nasıl Belirlenir?

Bir kredi kartı üzerinden ek kart çıkartılmış ise, bu ek kartın hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi de asıl kart ile aynı olacaktır. Ancak ek kartın, asıl karttan farklı ve bağımsız olarak bir kredi kartı limitine ve kart numarasına sahip olması durumunda, ayrı bir hesap kesim tarihi belirlenebilir.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi