Kredi Kartı Güvenliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi kartı kullanıyorsanız kredi kartı bilgilerinin güvenliğini ciddiye almalısınız! Kredi kartı bilgilerinizin güvenliği hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri yazımızda anlatıyoruz. Böylece kredi kartı dolandırıcılarından uzak durabilirsiniz.

Kredi kartları, günümüzde herkes tarafından kullanılan bir ödeme aracı haline gelmiştir. Bazı kişiler için, harcamaları doğrultusunda bir kart bile yeterli olmayıp birden fazla kart kullanımına ihtiyaç duymuşlardır.

Düzenli ve bilinçli kullanımda hayatımızı kolaylaştırmakta ve avantajlar sağlamaktadır. Bu kadar sık kullandığımız ve yanımızdan ayırmadığımız kredi kartlarımızı yeterince güvenli olarak kullanıyor ve koruyor muyuz? Yazımızı okumaya devam edin…

Kredi Kartı Bilgilerimi Nasıl Korurum

Kredi Kartı Bilgilerimi Nasıl Korurum

Kredi Kartı Şifremi Nasıl Korurum?

Kredi kartınız ile alışverişlerde pos cihazında ve ATM‘lerde kullanırken girdiğiniz şifreniz size özel olmalı; doğum tarihi, evlilik yıl dönümü, aracınızın plakası ya da telefon numaranızdaki rakamlardan oluşmamalıdır. Bu rakamlar, çevrenizdeki pek çok kişi tarafından tahmin edilebilir, kötü niyetli kişilerce kullanılabilir.

Bankanın ATM’sinde şifrenizi girerken çevrenizdeki kişilerin görmediğinden emin olun. ATM üzerinden çeşitli yöntemlerle kredi kartı dolandırıcılığı yapan hırsızlara dikkat edin.

Bunların dışında örneğin bir restoranda kredi kartı ile ödeme yapmak istediğinizde, kartınızı şifrenizle birlikte garsona vermek yerine gidip kendiniz ödeme yapın ya da garsondan kablosuz pos cihazını getirmesini rica edin. Her nerede olursanız olun, hiçbir alışveriş ve harcamanız için kredi kartı şifrenizi bir başkası ile paylaşmayın.

Online Alışverişlerde Kredi Kartı Kullanımı

Artık daha hızlı akan zaman, teknolojinin hızla ilerlemesi ve olanakların artmasıyla alışverişler de kolaylaştı. İnternet üzerinde hizmet veren pek çok kuruluşun internet sitelerinden kolayca ve hızlı bir şekilde alışveriş yapmak mümkün. Ayrıca fatura ödemeleri, vergi ve trafik cezaları gibi ödemeler de internet üzerinden yapılabilmekte…

Bu işlemleri yaparken zorunlu olarak kişisel bilgilerinizi de internet siteleri ile paylaşmaktasınız. Paylaştığınız bilgilerin güvenliği ve üçüncü şahısların eline geçmemesi açısından işlem yaptığınız sitelerin SSL sertifikası olmasına, sitenin adresinin “https” bağlantılı olmasına dikkat edin. Güvenlik sertifikası olan siteler, kredi kartınızın ve kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlayacaktır.

Bankaların internet alışverişleri için sunduğu sanal kartları da kullanabilirsiniz. Kredi kartınız üzerinden bir sanal kart oluşturarak, sanal kredi kartı limitini, yapmak istediğiniz alışverişle sınırlı tutabilirsiniz. Kartınızın 3D güvenli ödeme seçeneğini aktifleştirerek tüm ödemelerinizde cep telefonunuza gelecek kısa mesajdaki şifre ile sonuçlandırabilirsiniz.

Ayrıca belirli periyotlarla kredi kartınızın şifresini değiştirmek de bankalar tarafından önerilen bir harekettir. İnternet üzerinde yaptığınız herhangi bir işlem sonucu, kart şifreniz ve bilgilerinizin riske girdiğini düşünüyorsanız bankanızla temas kurarak durumu anlatabilir, gerekli hallerde hukuki yollara başvurabilirsiniz.

Kredi Kartıma ATM El Koyarsa Ne Yapmalıyım?

Kredi kartınızla ATM’den işlemler yapabilir, nakit avans çekebilir ve tanımlamanız durumunda ATM üzerinden hesaplarınıza erişebilirsiniz. Ancak ATM’lerde oluşabilecek kimi arızalar nedeniyle kredi kartınız makinenin içinde kalabilir. Böyle bir durumda hemen bankanızın müşteri hizmetlerini aramalı ve makinenin yanından ayrılmamalısınız.

Müşteri hizmetlerine durumu anlatmalı ve geçici ya da kalıcı olarak kartınızı kullanıma kapattırmalısınız. Eğer mesai saatleri içinde ve bankanın açık olduğu bir zamandaysanız, banka personelinden yardım alabilirsiniz. Güvenlik nedeniyle, görevli kişi sizden bir kimlik görmek isteyecektir. Kimliğinizi doğruladıktan sonra kartınızı görevliden geri alabilirsiniz.

Kredi kartı borcunuz varsa ve kredi kartı borcu nasıl yapılandırılır hakkında bilgi alabilirsiniz.

Konu hakkında soru, görüş ve önerilerinizi yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi