Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Kredi kartını kullanmakta olduğunuz banka, her ay size bir kredi kartı ekstresi göndererek dönem boyunca yaptığınız harcamaları, biriktirdiğiniz puanları, son ödeme tarihini ve faiz oranlarını bildirmek zorundadır. Sizin tercihinize göre, e-posta yoluyla ya da kağıda basılı olarak adresinize posta gönderimi ile yapılabilir ve kısa mesajla da bazı konularda bilgilendirme sağlayabilir.

Kredi kartı ekstrenizde bulunan tüm bilgiler, yaptığınız harcamaları görme, eğer varsa kalan taksitlerinizi hesaplama ve bütçe oluşturmanızda yardımcı olacaktır. Dönem sonunda gelen ekstrenizi incelemek, harcamalarınızı kontrol etmek ve bütçenizi dengelemek açısından yararlıdır.

Kredi Kartı Ekstresi

Kredi Kartı Ekstresi

Kredi Kartı Ekstresi Okumak

Kredi kartı ekstrenizde; dönem borcu bölümünde, son dönemde kredi kartınızdan yaptığınız harcamaların toplamı, kredi kartı borcu tutarı yer almaktadır. Bu toplam tutar, en fazla, kredi kartı limiti ile sınırlandırılmış olsa da size önerimiz kredi puanınıza olumsuz etki etmemesi açısından sürekli limitinizi sonuna kadar kullanmamanız…

Kredi Kartı Güvenliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Kredi Kartı Puanları Nerede Kullanılır?

Son ödeme tarihi; son dönem içinde yaptığınız harcamalar ile varsa geçmiş dönemlerde taksitli satın almalarınızdan kalan taksitlerin en geç hangi tarihe kadar ödenmesi gerektiğini gösterir. Son ödeme tarihi bitimine kadar dönem borcunuzu ödememeniz ya da bankanızın çeşitli kriterlere göre belirlemiş olduğu asgari ödeme tutarını yatırmamanız takdirde yüksek gecikme faizi oranları ile karşılaşabilirsiniz ve bu sizin kredi notunuza negatif etki yapar.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı

Bir ay boyunca yaptığınız kredi kartı harcamalarınızı, ekstrenizde dönem borcu olarak görebilirsiniz. Son ödeme tarihinden önce dönem borcunuzda yazan tutarın tamamını ödemeniz durumunda bankaya herhangi bir faiz ödemezsiniz. Düzenli ve tam olarak ödeme yapmanız, kredi notunuzun da yükselmesini sağlar. Yalnız asgari ödeme tutarını yatırmanız durumunda, geri kalan tutara banka tarafından faiz işletilir. Bunu sürekli olarak yapmak, kredi notunuzun zarar görmesine neden olabileceği gibi, bütçeniz açısından da yorucu olabilir. Çünkü bir sonraki ay, yine kredi kartınızdan harcama yapacağınız için borcunuz yine yükselecek ve giderek ödenmesi daha zor bir hale gelen borç çıkacaktır.

Ödemekte zorlandığınız ve ancak asgari ödeme tutarını ödeyebildiğiniz bir kredi kartı borcu ile karşı karşıyaysanız, bir süre için kartınızdan harcama yapmayarak borcunuzu azaltma ve bitirmeye yönelik bir çalışma uygulayabilirsiniz. Zaten Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nun (BDDK) bu konu ile ilgili bir düzenlemesi var. Kredi kartı kullanıcısı, uzun bir süre yalnız asgari ödeme tutarı ödemesi yapıyorsa, limit arttırım talepleri kabul edilmeyecek ve nakit avans çekme hakları da engellenecektir. Bu uygulama ile kredi kartı borçlarının artmasının azaltılması hedeflenmektedir.

Kredi Kartı Ekstresi Üzerinden Bütçe Yapmak

Kredi kartı ekstrenizi düzenli kontrol ederek her ay yaptığınız harcamaları tespit edebilir, ihtiyaçlarınız dışında kalan harcamalarınızın neler olduğunu ve bu harcamalar üzerinde nasıl tasarrufa gidebileceğiniz ile ilgili plan yapabilirsiniz. Tasarruf etmek ve para biriktirmek gibi bir hedefiniz varsa, kredi kartı ekstreniz size kılavuz olabilir. Nakit harcamalarınız dışında, kredi kartı ile ödemelerinizin neler olduğu kredi kartı ekstrenizde detaylı olarak belirtilmektedir. Gerçekten gerekli ve ihtiyacınız olan harcamalarınızı ekstreniz üzerinde işaretleyebilir ve tasarruf etmek için diğer harcamalarınızı azaltma yoluna gidebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kredi Kartı Faizleri

Kredi kartı ekstresinde bir diğer önemli nokta ise faiz oranlarıdır. Kredi kartı faiz oranları; kredi kartı başvurusu sırasında sözleşmede yazan gecikme faizi, nakit avans faizi gibi faiz oranlarını kapsar. Ayrıca, son ödeme tarihinden önce dönem borcunuzu tam olarak ödemeyip asgari ödeme tutarı üzerinden ödeme yapmanız durumunda, kalan borcunuza yansıtılan faiz de bu faizlerden biridir. Asgari ödeme tutarının altında bir ödeme yaptığınızda ya da hiç ödeme yapmadığınızda ise banka tarafından gecikme faizi uygulanır. Nakit avans çektiğinizde ise, çektiğiniz tutara karşılık hesaplanan ve günlük olarak bir faiz uygulaması işlemeye başlar. Ayrıca faiz dışında belirli bir nakit çekim ücreti de alınmaktadır.

Kredi Kartı Kullanmak

Kredi Kartı, günlük yaşamda harcamalarınız konusunda kolaylık sağlayan bir araçtır. Bilinçli kullanım ve düzenli ödemeler sağladığınız sürece hayatınıza kesinlikle olumlu etki yapacaktır. Ancak unutmamanız gereken; sürekli olarak gelirinizin üzerinde ve yaşam standartlarınızı arttırma amaçlı kullandığınızda da istenmeyen durumlarla karşılaşabilir, hatta giderek artan bir borç içinde kalabilirsiniz. Ekonomistler, her dönem sonunda size gönderilen kredi kartı ekstresi üzerinde detaylı inceleme yapmanız ve harcamalarınızı değerlendirmenizi önermektedir. Aylık kredi kartı ekstrenizi incelemek için birkaç dakikanızı mutlaka ayırın…

Kredi kartı ekstresi konusunda soru ve görüşlerinizi bildirmek için lütfen yorum yazın.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi