Kredi Alırken Kazanmak

Alırken kazanmak sözü boşuna söylenmemiştir. Özellikle kredi almak istediğinizde dikkat etmeniz gereken bu prensibi örnekleriyle anlatarak, kullanıcılarımıza yardımcı olmak istedik.

Alışverişte satın alacak kişi satın alma işlemi gerçekleşene kadar güçlü olandır. Satın alan kimden isterse satın alma tercihine sahiptir.

Bu aşamada satın alan kişi için ihtiyacınızı en uygun koşullarla gidermek en önemli noktadır.
Kredi alırken nasıl kazanılır?

Kredi almaya karar verdiğinizde, muhtemelen koşullarınızı zorlayan bir alışveriş içerisine girdiğinizi düşünebiliriz. Durum böyle olunca bütçenize göre önemli miktarda bir harcama yapacağınız ortadadır.

Size göre bu kadar yüksek miktarda bir alışveriş yapacaksanız öncelikli olarak maliyetinizi düşünmeniz gerekir.
Satın almak istediğiniz bir ev, araba veya her hangi başka bir ihtiyaç olabilir. Burada önemli olan bu ihtiyacınız için bir kredi kullanmak istemenizdir.

Krediyi kullanmadan önce iyi bir araştırma yaparsanız, çok uygun koşullarda düşük faiz oranıyla bir kredi kullanabilirsiniz.

Kredi araştırması

Ülkemizde yaklaşık 20 banka bireysel müşteriler için hizmet vermektedir. Bu bankaların neredeyse tamamı birçok ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi alternatifine sahiptir. Aslında kredi kullanmadan önce gerçekleştireceğiniz araştırma çok zor değildir.

Konut kredisi kullanacağınızı düşünsek bunun için değerlendirmeniz gereken 20 bankanın yaklaşık 30 – 40 konut kredisi bulunmaktadır. Bunları doğru bir şekilde analiz ederseniz toplam kredi geri ödeme tutarınız ciddi oranda düşürmüş olursunuz.

Kredilerde faiz oranının dışında birçok masraf bulunmaktadır. Kredi faiz oranıyla birlikte kredi maliyetini yüksek oranda değişmesine neden olan bu masraflar, farklı isimler alabilir ve bankadan bankaya değişir.

İhtiyaç kredisi kullanmak isterseniz durum biraz daha karmaşıklaşabilir. Alternatiflerin daha fazla olduğu ihtiyaç kredilerinde doğru tercihi yapmak için daha fazla araştırma yapmalısınız.

Taşıt kredilerine gelince bu 20 bankanın yanı sıra otomobil şirketlerinin kendi finans çözümleri devreye girmekte ve alternatifleriniz çoğalmaktadır. Burada önemli olan doğru parametreleri belirleyerek iyi bir karşılaştırma yapmanızdır.

Tüm Banka Faiz Oranları

Tüm Banka Faiz Oranları

Kredi alırken kazanma örneği

Konut kredileri türü gereği diğer kredilere göre daha yüksek tutardadır. Bu durumda özellikle faiz oranı kredi maliyetini önemli ölçüde etkilemektedir.

Sadece faiz oranını baz olarak bir örnek vermek gerekirse…

100.000 TL ve 120 ay vadeli bir konut kredisi için;

Aylık faiz oranı % 1.22 olduğunda aylık taksit ödemesi 1.591,37 TL toplam faiz ödemesi 90.964,99 TL olacaktır.

Aynı tutar ve vade ile aylık faiz oranı 1 puan yükseldiğinde yani % 1.23 olduğunda aylık taksit ödemesi 1.598,68 TL toplam faiz ödemesi 91.842,07 TL olacaktır.

Birinci örnek ile ikinci örnek arasında faiz oranındaki 1 puanlık bir yükseliş, aylık taksit tutarında 7, 31 TL bir artışa neden olurken, toplam faiz ödemesinde 877,08 TL daha fazla ödemenize sebep olmaktadır.

İki kredi arasında karşılaştırmaya dahil etmeniz gereken diğer masrafları da düşünürsek toplam ödeme minimum seviyede olmalıdır. Burada karşılaştırma için kullanabileceğiniz en kolay yöntem yıllık maliyet oranıdır.

Yıllık maliyet oranı basitçe kredi kullanmanızla birlikte ödeyeceğiniz tüm faiz, vergi ve masrafların dahil edilerek kredi müşterisine yansıyan toplam tutar üzerinden hesaplanan bir orandır. Bu aran özellikle farklı masrafları olan iki krediyi doğru bir şekilde karşılaştırmanızı sağlar. Yıllık maliyet oranı yüksek masraflı kredi türlerinde aylık faiz oranından daha önemli bir yere sahiptir.

Verdiğimiz örneğe göre faiz oranı % 1.22 olduğunda yıllık maliyet oranı % 15,8135 iken faiz oranı 1 puan arttığında yıllık maliyet oranı % 15,9512 olmaktadır. Burada masrafları dikkate almadığımız için kredi maliyet oranları bir birine yakındır. Masraflar dahil edildiğinde bu fark daha fazla olabilecektir.

Tüm bunları düşündüğümüzde Nekredisi olarak tüm bankaların kredilerini sizin araştırıyoruz ve tüm bilgileriyle kolayca karşılaştırmanıza olanak sağlıyoruz. Bu yolla en uygun krediyi bulacağınıza emin olabilirsiniz.

Tüm bankaların kredi faiz oranlarını görmeden kredi kullanmayın!

Kredi alırken kazanmak hakkında soru veya görüşlerinizi yorum yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi