Konut Kampanyası 2018’de Kredi Faizi % 0.99

Başbakan Binali Yıldırım bugün yaptığı açıklamada ev alacaklara müjde verdi! Konut kampanyası 2018 başlıyor ve konut kredisi faizleri %0,99’a düşüyor. 120 ay vade seçenekleriyle ev almak isteyenlere yeni bir fırsat geliyor.

Başbakan Yıldırım Türkiye Bankalar Birliği’nin olağan genel kurul toplantısında bankacılık sektörüyle ilgili bir çok konuya değinirken, konut sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Konut sektöründeki sıkışmanın ve satışların gerilemesiyle ortaya çıkan sorunların önüne geçmek üzere mevcut konutların azaltılması için başta Ziraat Bankası olmak üzere diğer bankalarla birlikte konut kredisi kampanyası başlatacaklarını söyledi.

Bankaların ülkenin birlik ve beraberliğine destek olması gerektiğini söylerken tüm bankaların yapacakları kredi faiz indirimine uymalarını salık verdi.

Binali Yıldırım: “Güçlerinizi birleştirmelisiniz. Mesela faiz ve kredi noktasında bir karar aldınız. Bu karar çıktıktan sonra herkes buna uymalı değil mi? Tek ses olması lazım. Ama ben bazı alınan kararlarda birliktelik olmadığını anladım.”

Bu sözleriyle kamu bankalarının yanı sıra Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı sermayeli bankaların da kampanyaya destek olmalarının önemine değindi.

Hükümetin konut sektörünü önemsediğini daha önce de alınan kararlar la görmüştük. Sektörün canlanması adına şimdiye kadar bir çok karar alındı. Bunların arasında geçen hafta alınan Bakanlar kurulu kararı ile konut alımlarındaki KDV ve tapu harcı indirimi başta geliyor.

Konut Kampanyası 2018 Başlıyor

Konut Kampanyası 2018 Başlıyor

Konut Alımlarında KDV İndirimi

Resmi Gazete’de yayınlanan son bakanlar kurulu kararında Konut teslimleri için uygulanan %18 KDV oranı 31 Ekim 2018 tarihine kadar %8’e indirildi. Bununla birlikte binde 20 olana tapu harcı oranı binde 15’e düşürüldü.

İndirim yapılan bu oranlar sadece ev, konut, daire ve işyeri alımları için geçerli olacak. Arsa, tarla ve arazi alımları bu indirimlere dahil edilmedi.

Yapılan bu düzenlemeyle birlikte 500 bin TL olan bir konutun tapu masrafları 15 bin TL seviyelerinden 11 bin TL’ye geriliyor. Aynı fiyatta bir ev için ödenecek KDV tutarında ise yapılan indirime göre yaklaşık 50 bin TL bir azalma olacak.

Konut Kredisi Kampanyası Faizleri

Başbakan’ın açıklamalarda bulunurken konut kredisi faizleri %1,22 seviyelerinden başlamaktadır. Bu faiz oranlarıyla düşen konut satışları ve bununla birlikte konut kredisi kullanımlarını arttırarak konut sektörüne can verilmek isteniyor.

Mevcut en uygun konut kredisi faiz oranları için tıklayın.

Konut kredisi faizlerinin %0,99 seviyelerine indirmek istediklerini dile getiren Başbakan vade sürelerinin de 120 aya kadar olacağını belirtti.

Faizlerin %0,99’a gerilemesi kredi maliyetlerini ciddi bir şekilde düşürecektir. Örneğin bugün itibariyle 100 bin TL ve 120 ay vadeli konut kredisi kullanmak isterseniz ödeyeceğiniz toplam faiz en az 90 bin TL olacaktır.

Bugün ki konut kredisi faizleri ve masrafları ile birlikte yıllık maliyet oranları %16, %20 aralığında değişirken ev almak isteyenler için ciddi bir külfet oluşturuyor.

Konut kredisi faizlerinin %0,99’a indirilmesi durumunda 100 bin TL 120 ay vadeli bir kredi için ödenecek toplam faiz tutarı 70 bin TL seviyelerine gerileyecektir. Bu da bugün geçerli faiz oranlarıyla karşılaştırıldığında 100 bin TL üzerinden en az 20 bin TL tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Faiz oranı girerek konut kredisi hesaplama yapmak için tıklayın. Kullanmak istediğiniz kredi tutarına göre faiz maliyetlerinin ne kadar düşeceğini öğrenebilirsiniz.

Konut Sektörü Geriledi

Konut sektöründe yaşanan ciddi daralma, ekonomide önemli yer tutmasından ve daha önce yaşanan sorunlar yüzünden endişe yaratıyor. İşte bu endişeleri en aza indirmek için hükümetin konut sektörü ile ilgili bu adımlara devam edeceği görülüyor.

Konut satış verilerine göre 2018 yılının ilk çeyreğinde konut satışlarında %45 oranında azalma meydan geldi. Konut fiyatlarının yüksek olması dar gelirli vatandaşın özellikle konut kredisi faizlerine imtina ederek yaklaşması daralmaya sebep olan önemli unsurlardan bir tanesi.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi