Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uzun süren çalışmaları kapsamında yasalaşan Kentsel Dönüşüm Projesi bankalar tarafından da destekleniyor. Bu nedenle Kentsel dönüşüm kredisi veren bankaları sizin için araştırdık ve başvuru süreçlerini değerlendiriyoruz. Öncelikle İstanbul’da olmak üzere kentsel dönüşüm ülkemizde yaygınlaşmaya başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özellikle depreme karşı dayanıksız olan bina ve yapıların kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yeniden inşa edilmesini zorunlu hale getirdi.

Bu tür binalarda oturanlar için özel avantajlı koşullarda kredi verilmesini sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzenlemeleriyle birçok banka kentsel dönüşüm kredisi vermek için yetkilendirilmiştir.

Kentsel dönüşüm kredisi için başvuru yapmadan önce bankanın yetkili olup olmadığını araştırın. Çünkü hemen hemen tüm bankalar kentsel dönüşüm kredisi için yetkilendirilse de bazıları yetkili değildir.

Kentsel dönüşüm kredi başvurusu yapmak için belli koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Krediye konu olan yapının kentsel dönüşüm kapsamında yer alması elbette birinci koşul. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak bakanlık tarafından yetkilendirilen bir kuruluştan risk raporu almanız gerekiyor.

Risk Yapı Tespit Raporu alınmasının ardından bina sakinleri arasında yapılacak oylamada 2/3 çoğunlukla alınacak kentsel dönüşüm kararıyla birlikte çalışmalara başlayabilirsiniz.

Risk raporu doğrultusunda bina sahipleri veya bir hak sahibi tarafından bankada bir hesap açılması gerekiyor. Bu yolla artık kentsel dönüşüm kredisi başvurusu yapılabilir.

Peki hangi bankalar kentsel dönüşüm kredisi veriyor?

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hangi Bankadan Alınır

Kentsel Dönüşüm Kredisi Hangi Bankadan Alınır

Halkbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Halkbank bir kamu bankası olarak riskli yapı tespit raporuna sahip olan yapılar için oldukça düşük faiz oranlarıyla kredi vermektedir. Halkbank düşük faiz oranıyla birlikte kredi için dosya masrafı olarak bilinen tahsis ücreti de tahsil etmiyor. Tüm kentsel dönüşüm kredilerinin KKDF ve BSMV’den muaf olmasından dolayı sadece kredi faizi ödenerek kredi kullanabilirsiniz.

Halkbank kentsel dönüşüm kapsamındaki binalarda ikamet eden ve yeni ev almak isteyen konut sahiplerine özel kredi olanaklarıyla diğer bankalar arasında ön plana çıkıyor.

Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Akbank’ta ülkemizde kentsel dönüşüm projelerine kredi desteği veren bankalardan bir tanesi. Riskli bölgelerde bulunan yapıların yenileme çalışmalarına uygun faiz oranlarıyla kredi veriyor.

Yasal prosedür yerine getirildikten sonra Akbank kentsel dönüşüm kredisine başvurabilirsiniz. Böylece binanızı Akbank kredisiyle yenilemeye başlayabilirsiniz.

Akbank kentsel dönüşüm kredilerinde bugün itibariyle 120 aya kadar vade seçeneği sunarken %0,33 faiz oranıyla diğer bankaların önüne geçiyor. En fazla kullanabileceğiniz kredi tutarı ise 125.000 TL olarak belirlenmiş. Kredi için yenilenecek yapı ipotek altına alınmaktadır.

Ziraat Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi

Ziraat Bankası kentsel dönüşüm projelerini destekleyen kamu bankalarından bir tanesi. Riskli yapılarda ikamet eden mal sahipleri ya da bu binalarda 1 yıldır oturan kiracılar için uygun koşullarla kredi verebiliyor.

Riskli yapıların tekrar inşa edilmesi, yeni konut alımı veya mevcut binaların güçlendirilmesi amacıyla kullanabileceğiniz kredi 120 aya kadar vade seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

İş Bankası Kentsel Dönüşüm Kredisi

İş Bankası da kentsel dönüşüm projelerine kredi desteği veren bankalardan bir tanesi. 6306 sayılı kanun kapsamında hazırlanan Riskli Yapı Raporu ve Riskli Alan İlamı alınmasının ardından krediye başvurabilirsiniz.

Binadaki her bağımsız bölüm için Devlet destekli 125.000 TL ve 120 aya kadar başvurabileceğiniz kredi için bölümlerin hisseli olması durumunda daha yüksek tutarla kredi alınabilmektedir. Bu durumda her bir hak sahibi hissesi oranında kredi başvurusu yapabilir.

Başvurabileceğiniz devlet destekli kredi tutarı en fazla 625.000 TL olabilir. Krediyi sabit taksitli olarak kullanabileceğiniz gibi, faiz ödemeli, anapara ötelemeli değişken taksitli ödeme planı ile de kullanabilirsiniz.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Vakıfbank kamu bankası olarak kentsel dönüşüm projelerini destekliyor. 6306 Sayılı kanun kapsamında hazırlanan Riskli Yapı Tespit Raporu ile birlikte krediye başvurabilirsiniz.

Vakıfbank ile bina yenilemek isteyen bina malikleri için uygun koşullarla kredi sağlamakla birlikte bu binalarda bir yıldan fazla süredir oturan kiracılara da özel kredi seçenekleri sunuyor.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki bir binada 1 yılın üzerinde oturan kiracılar yeni bir konut almak için kredi başvurusunda bulunabilir. Vakıfbank %1,21 faiz ile 120 aya kadar kredi sunmaktadır, her bağımsız bölüm için 125.000 TL toplamda ise 625.000 TL ye kadar devlet destekli kredi kullanabilirsiniz.

Denizbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Denizbank uygun koşullarla kentsel dönüşüm kredisi veren bankalardan bir tanesi. Yasal mevzuat gereği yerine getirilmesi gereken işlemlerin tamamlanmasının ardından kredinize başvurabilirsiniz.

Denizbank’ı diğer banka koşullarına göre avantajlı kılan ise düşük faiz oranı ve 2 yıl süreyle anapara ödemesinin ötelenmesi olması. Denizbank kentsel dönüşüm kredisine %0,58 faiz oranıyla 125.000 TL’na kadar devlet destekli kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Farklı vade seçeneklerine farklı faiz uygulayan Denizbank kısa vadeli kullanılacak krediler için cazip bir seçenek olarak göz önüne çıkıyor.

24 aya kadar %0,58
36 aya kadar %0,64
60 aya kadar %0,68
120 aya kadar %0,86

Şekerbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Şekerbank kentsel dönüşüm projelerine kredi desteği veren bankalardan bir tanesi. Yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesiyle birlikte Şekerbank’tan uygun koşullarla kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

120 aya kadar vade seçenekleriyle %1,59 faiz oranıyla kredi kullanabilirsiniz. Bu oran devlet desteğiyle birlikte %1,26 seviyelerine düşmektedir.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi