Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Çekilir?

Gelirim olmadan kredi çekebilirmiyim? diyorsanız;

Öncelikle cevabı verelim: Evet çekebilirsiniz. Detaylar ise şöyle;

Bankalar kredi verirken kredinin ödeneceğinden emin olmak isterler. Bir kredinin geri ödeneceğinden emin olmanın da en kesin yolu kişinin bir yerde çalıştığının teyit edilmesidir. Zira kişi bir yerde uzun süredir maaşlı olarak çalışıyorsa çekeceği krediyi ödeyeceği de kesin olmasa da yüksek bir ihtimaldir.

Gelir belgesiz kredileri bulmak için ihtiyaç kredilerini inceleyin

Peki, bir yerde maaşlı çalışmıyorsanız nasıl kredi çekeceksiniz?

Eğer özel sektörde veya kamu da maaşlı çalışmıyorsanız ya da emekli maaşı almıyorsanız bu krediyi çekemeyeceğiniz anlamına gelmez eğer aşağıdaki koşulları karşılıyorsanız kredi çekme olasılığınız yüksek.

Kira geliri göstererek kredi çekmek

Kira geliri göstererek kredi çekmek

Kira Gelirinizi Gösterebilirsiniz

Eğer Kira geliriniz var ise gelir belgesiz kredi kullanmak için adınıza olan kira kontratınızı belgeleyerek kredi kullanabilirsiniz. Bazı bankalar kiranın hesabınıza yattığını görmek için hesap hareketlerinizi de görmek isteyebilirler.

Kira tutarınız çekeceğiniz kredi tutarı ile uyumlu olmalıdır. Örneğin; Aylık 1.000 TL kira gelirinizi var ise 50.000 TL ihtiyaç kredisi kullanamazsınız. Kullanacağınız kredinin taksitlerinin ortalama 500 TL-600 TL civarı olması gerekmektedir. Bu da 48 ayda yaklaşık 20.000 TL civarı kredi çekebileceğiniz anlamına gelir.

Bankadaki Mevduatınızı Rehin Olarak Verebilirsiniz

Gelir belgesiz kredi kullanabilmek için bankalarda bulunan mevduatı rehin verebilir veya faiz gelirini gelir gösterebilirsiniz. Bankada mevduatım varsa kredi neden çekeyim diyebilirsiniz. Ama bazen bu da tercih edilen bir yöntem olabiliyor. Bankadaki vadeli mevduatınızı vadesinden önce bozmak istemeyip onun yerine nakit ihtiyacını karşılamak için mevduatınızı rehin verip ya da faiz gelirini göstererek kredi çekebilirsiniz.

Mevduatınızı rehin verdiğinizde kredi vadesi boyunca banka mevduatınıza bloke koyacaktır. Kredi taksitlerinizi ödemediğinizde banka bloke koyduğu vadeli mevduatı bozup borcunuzu faiziyle beraber tahsil edecektir. Eğer taksitlerinizi aksatmadan öderseniz kredi vadesi sonunda vadeli mevduatınızın üzerindeki blokeyi kaldıracaktır. Tabi vadeli mevduatınıza faiz almaya devam edeceksiniz.

Eğer ben vadeli mevduatımı blokeye vermek istemiyorum, her an vadelimi bozabilirim diyorsanız faiz gelirinizi beyan edip kredi kullanabilirsiniz.

Tabi bu iki yöntemde de mevduat tutarı önemli bir kıstas. Yani kullanacağınız kredi tutarı 30.000 TL ise; rehin vereceğiniz mevduatın da 30.000 TL olması gerekmektedir. Ya da mevduatınızı rehin vermeyip mevduattan kazandığınız faiz gelirini beyan ederek kredi kullanmak istiyorsanız faiz geliriniz çekeceğiniz kredinin taksiti ödeyebilecek ölçüde olmalıdır. Örneğin 48 ay vadede yaklaşık 20.000 TL kredi çekmek istiyorsanız aylık faiz gelirinizin 1000 TL civarı olması gerekmektedir. Bu da 2017 yılı mevduat faizleri dikkate alındığında yaklaşık 100.000 TL mevduata ihtiyacınız var demektir.

Vergi Levhasını Gelir Belgesi Olarak Gösterebilirsiniz

Serbest meslek sahibiyseniz, gelir belgesiz kredi başvurusunda bulunmak için vergi levhanızı göstererek kredi kullanabilirsiniz.

Eğer serbest meslek sahibi iseniz vergi levhanızı beyan edip kredi kullanabilirsiniz. Burada bankalar tarafından dikkat edilen şirketinizi ne zaman kurduğunuz ve ne kadar vergi matrahınızın olduğudur. Yani şirketinizin kuruluş tarihinden bu yana daha bir sene geçmediyse kredi kullanmanız pek mümkün değildir. Ayrıca vergi matrahınız sıfırsa yani matrahsızsanız aynı şekilde kredi kullanmanız zordur.

Serbest meslek sahibiyseniz en azında bir bilanço dönemini tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bazı bankalar üç sene şartını aramaktadırlar. Ayrıca açıklayacağınız vergi matrahı tutarı çekeceğiniz kredi tutarını etkileyecektir. Yani vergi matrahınız 12.000 TL ise bu aylık 1.000 TL ye tekabül edeceği için 10-20.000 TL arası ihtiyaç kredisi çekebileceğiniz anlamına gelir.

Hiç Geliriniz Olmadan Kredi Kullanmak

Hiç gelirim olmadan nasıl kredi kullanırım

Hiç gelirim olmadan nasıl kredi kullanırım

Yukarıda anlatılanların hiçbirine girmiyorsanız yani belgeleyebileceğiniz herhangi bir gelir yok ise internet / mobil kanalından kredi kullanabilirsiniz.

Ne kira gelirim, ne mevduatım var ne de serbest meslek sahibiyim diyorsanız, üzülmeyin hala kredi kullanma şansınız var. Tabi bu yalnızca ihtiyaç kredisi olabilir. Konut ve taşıt kredisi kullanma imkânınız yoktur. Aşağıda nasıl ihtiyaç kredisi kullanacağınız detaylı olarak açıklanmıştır.

Eğer Kredi kartınız var ise veya daha önceden kredi kullandıysanız gelir belgesiz kredi kullanmanızı sağlayacak olan Kredi Kayıt Bürosu‘nda (KKB) bu kayıtlarınız işlenmiş demektir. Bankalar kişilerin Kredi Kayıt bürosundaki bilgilerine bakarak internet/mobil bankacılıktan ihtiyaç kredisi kullandırabilmektedirler. Burada önemli olan kredi/kredi kartı borçlarınızı düzgün ödemiş olmanızdır.

Yapacağınız tek şey bankalara gidip bir hesap açtırıp, internet ve mobil bankacılıktan kredi başvurusunda bulunmak. Eğer daha önceden kullanmış olduğunuz kredi/kredi kartınız varsa ve borçlarınızı düzgün bir şekilde ödemişseniz yapacağınız başvuruda bu bilgiler dikkate alınarak kredi sonucunuz olumlu sonuçlanabilir ve anında şubeye gitmeden bu kanallardan kredi kullanabilirsiniz. Tabi bu kanallardan kullanacağınız kredi tutarı çok yüksek olamayacaktır. Bankalar İnternet ve mobil bankacılıktan ortalama 10 ile 20 bin TL arası kredi vermektedirler. Şunu da unutmamak gerekir ki, bu kanallardan kullanılacak kredilerde bankalar müşterilerinin gelirini tam olarak teyit edemedikleri için faiz oranlarını biraz daha yüksek tutmaktadırlar.

İnternet ve mobil kanaldan kullandırılan en ucuz kredileri bulmak için tıklayınız. Kredinin internet ve mobil bankacılık kanalından kullanılıp kullanılmadığını anlamak için aşağıdaki şekilde detaylar bölümüne bakmanız yeterli.

Gayrimenkulüm var herhangi bir gelir göstermeden kredi alabilirmiyim?

Herhangi bir gelir göstermeden yalnızca üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulü rehin vererek kredi almanız mümkün değildir. Çünkü Bankalar verdikleri kredinin taksitlerinin taksit tarihlerinde ödeneceğinden emin olmak isterler. Gayrimenkulünüzün olması sizin taksitlerinizi düzenli olarak ödeyebileceğinizin kanıtı değildir.

Gayrimenkulünüzü ipotek ettirmeniz daha yüksek tutarlarda kredi almanızı sağlar. Örneğin Bankalar herhangi bir ipotek almadan geliriniz yetse bile ortalama 100-150 bin TL civarı ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu tutar gayrimenkul ipoteğiyle 2 milyonlara kadar çıkabilir. Bankalar Risklerini bir kişide yoğunlaştırmak yerine bölmek isterler, bu nedenle bir kişiye verebileceği kredi tutarlarını kısıtlarlar. Eğer gayrimenkul ipoteği verirseniz risk düşeceği için daha yüksek tutarlarda kredi alabilirsiniz.

Ya da 50.000 TL ihtiyaç kredisi almak istiyorsunuz ancak banka sizin en az 4000 TL tutarında bordro beyan etmenizi istiyor ancak siz 3500 TL beyan edebiliyorsunuz, bu durumda herhangi bir gayrimenkul ipoteği göstererek krediyi çekme ihtimalinizi artırabilirsiniz.

Gelir belgesiz sadece kefil göstererek kredi alabilirmiyim?

Herhangi bir gelir göstermeden yalnızca kefil göstererek kredi almanız çok mümkün değildir. Her ne kadar kefil olarak göstereceğiniz kişi çok yüksek gelirli, sicili çok düzgün bir kişi olsa bile, kefaletin Bankalar için bazı sıkıntıları vardır. Eğer kredi takibe düşerse Bankanın kefilden bu krediyi alabilmesi için hukuksal bir süreç işletmesi gerekmektedir. Kefile güvenerek kredi kullandırmak maliyetli bir yöntem olması nedeniyle Bankalar elindeki kaynağı kredibilitesi daha yüksek olan bir kişiye kullandırmayı tercih ederler.

Peki, Kefil ne işe yarar diye sorarsanız, kefil daha yüksek tutarlarda kredi almanızı sağlayabilir. Örneğin Bir bankadan maksimum 100.000 TL kredi çekebiliyorsunuzdur ancak sizin 150.000 bin TL’ye ihtiyacınız vardır. Banka riskini düşürerek daha yüksek getiri elde etmek için ödeyebileceğiniz de düşünüyorsa bir kefil ile 150.000 TL kredi verebilir. Ya da istediğiniz kredi tutarı için belirli bir geliriniz var ancak yeterli değil ise kefil göstererek istediğiniz miktarda kredi çekme ihtimaliniz vardır.

Gelir belgesiz kredi kullanmak konusunda soru ve görüşlerinizi yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi