Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks risk raporu bireylerin bankalar ve finansal kuruluşlarla olan ilişkilerini analiz ederek oluşturulan bir nevi karnedir.

Kredi notu olarak bilinen findeks risk raporunun ölçüm olarak kullandığı kişiye özel olarak findeks risk raporunun oluşturulduğu tarihe özgü bir puandır. KKB kredi notu nedir konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Findeks başlangıçta 9 büyük bankanın bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosu olarak bilinen özel bir kurumu hayata geçirmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu kurum, üyesi olan finansal kuruluşlardan aldığı tüm verileri analiz ederek yine bu üye kurumlara kredi tahsis süreçlerinde kullanması için bir özet halinde sunmaktadır.

Başlangıçta sadece üye kuruluşlar tarafından alınabilen bu rapor artık kişilerin başvurması durumunda ücretli olarak kolaylıkla temin edilebilmektedir. Yani kişiler kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce kendi kredi notlarını öğrenebilmektedir.

Findeks risk raporunu kişilerin kendilerinin edinmesi, kredi notlarını yükseltmek için önlemler almalarının önünü açan bir adım olmuştur. Örneğin hiç bilmediğiniz veya unuttuğunuz bir kredi kartı borcunu bu raporda kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Bunları kredi başvuruşu yapmadan önce öğrenmek ve tedbir almak kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını sağlayabilmektedir. Günümüzde kredi notuna bakmaksızın kredi veya kredi kartı veren banka bulunmamaktadır. Bu yüzden kredi kullanmak isteyen tüm kullanıcılarımıza 5 TL ücretle alabilecekleri Findeks risk raporu’nu talep ederek incelemelerini tavsiye ederiz. Findeks kredi notu sorgulama için bilgi alabilirsiniz.

Findeks Risk Raporu İçeriği

Findeks kredi notu: Risk raporu sonucunda oluşan kredi notu

Kredi notu durumu: Kredi notunun Türkiye ortalamalarına göre nasıl bir konumda olduğunu gösterir.

Not trendi: Kredi notu değişken bir puan olduğundan geçmiş kredi notu performansını gösterir. Böylece kredi notunun düşme veya yükselme eğilimi değerlendirilir.

Kredili ürün dağılımı: Risk raporu oluşturulan kişinin tüm bankalardaki sahip olduğu kredi ve türlerinin oranlarını gösterir.

Toplam kredi borçları ve kredi limitleri: Tüm bankalardaki kredili ürün limitlerinin toplamı ve kullanılan ürünlerin adetlerinin gösterildiği bölüm.

Hesap detayları: Tüm kredi ürünlerin detaylı bilgilerini gösterir.

Açık ürün bilgisi: Risk raporunun oluştuğu dönemde açık ve kullanımda olan tüm kredili ürünlerle ilgili bilgileri içerir.

Kapalı ürün bilgisi: Risk raporunun oluştuğu tarihe kadar kullanılan ve borcu olmayan yani kapatılan kredi veya kredi kartı bilgilerini gösterir.

Geçmiş ödeme hareketleri: Açık veya kapalı tüm kredi ve kredi kartlarının geçmiş ödeme durumlarını gösterir. Risk raporunun önemli bir bölümünü oluşturan bu bilgiler içinde zamanında yapılan ödemeler, geciken ödemelerle birlikte varsa kanuni takip bilgileri de yer alır.

Findeks Notlu Risk Raporu

Findeks Notlu Risk Raporu

Findeks Kredi Notu Ağırlıkları

Ödeme Alışkanlıkları: %35

Kredili ürünlerin ödeme alışkanlıkları kredi raporunda yüksek ağırlığa sahiptir. Tüm bankalardan alınan kredi ve kredi kartı ödemelerinin analiz edildiği bu bölümde son ödeme tarihlerine uyulup uyulmadığı belirlenir. Son ödeme tarihlerinde yapılmayan ödemeler %35 oranında kredi notunu kötü yönde etkiler. Burada zamanında yapılan ödemeler ise kredi notunun yükselmesini sağlar. Örneğin son 5 yıl içerisinde kullanılan tüm kredili ürünlerin ödemelerini zamanında yaptıysanız bu bölümden tam puan alırsınız. Geciktirdiğiniz ödemeler ise bu puanı belli oranda eksiltir.

Mevcut Borç Durumu: %35

Risk raporunun sahibi olan kişinin tüm banka ve finansal kuruluşlarda bulunan vadesi gelmiş veya gelmemiş kredi borçlarının tamamı burada ölçülür. Kişiye özgü belirlenen kredi limitlerine yakın olan borç bakiyesi bu puanın düşmesine yol açar. Borcun düşük seviyelerde olması ise puanı iyi yönde etkiler. Burada kredi kartı, teminatlı veya teminatsız kredi borçları dahil edilir. Örneğin kredi limitiniz 10.000 TL ve hali hazırda kullandığınız kredili ürün toplamı 5.000 TL bu durumda yarı yarıya puan alabilirsiniz. Eğer hiç kredi borcunuz yoksa bu bölümden tam puan alırsınız.

Yeni Kredili Ürünler: %11

Findeks risk raporu içeriği tasarlanırken ölçülemeyen değerler birer risk olarak tanımlanmıştır. Burada yakın tarihlerde kullanılan krediler veya yeni kredi kartlarının ödeme durumları bilinmediği için, yeni kredili ürünlerin fazla olması kredi notunu %11 oranında kötü yönde etkiler. Örneğin yakın tarihlerde bir kredi kullandıysanız henüz ödeme tarihlerini geciktirmeseniz dahi, kredi notunuz kötü yönde etkilenebilir.

Kredi Kullanım Sıklığı: %10

Kişilerin bireysel alışkanlıkları Findeks risk raporunun temelini oluşturur. Kredi kullanım sıklığı da kişiler için belli sinyaller vereceğinden %10 ağırlıkla bu bölümde analiz edilmektedir. Sıklıkla kredi kullananlar ödemelerini zamanında yapmış olmasına rağmen potansiyel bir risk oluşturduğundan kredi notunu kötü yönde etkilemektedir. Örneğin daha önce hiç kredili bir ürün kullanmadıysanız bu bölümden tam puan alırsınız.

Diğer Kriterler: %9

Yine geçmiş bireysel alışkanlıkların değerlendirildiği diğer unsurlar %9 oranında kredi notunu etkiler.

Bu dağılıma göre kredi kullanırken kredi notu kaç olmalı öğrenin.

Findeks Kredi Notu Neden Önemli?

Özellikle ihtiyaç kredileri genellikle öngörülmeyen durumlar söz konusu olduğunda başvurulan kısa vadeli bir finansman seçeneğidir. Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması bu zaruri durumun giderilmesi açısından çok önemlidir. Bu yüzden kredi başvuru sonucunu direkt olarak etkileyen temel unsuru önceden öğrenmenizde ve tedbir almanızda fayda vardır.

Findeks Risk Raporu Bilgileri Ne Zaman Güncellenir?

Kredi risk raporundaki tüm bilgiler günlük olarak takip edilir ve güncellenir. Bazı bölümler doğası gereği daha uzun sürelerde güncellenir. Kredi Kayıt Bürosu’nun sistem üzerinde sürekli geliştirme yaparak anlık bilgilerle risk raporu oluşturabilecektir.

Findeks bankalardan gelen verilerle oluşan bir rapordur. Bu yüzden verilerin bankalardan ulaşması 2 günü bulabilmektedir. Dolayısıyla bir kredi ödemesinde yaşanacak gecikmenin risk raporuna dahil edilmesi ve kredi notuna yansıması 2 gündür.

Findeks Risk Raporuna Hangi Dönemler Dahil Edilir?

Risk raporu oluşturulduğu tarihten önceki 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredili işlemleri dahil eder. Kredili ürünlerin açılış tarihleri bu durumda dikkate alınmaz. Ancak eğer yasal takipte olan bir kredi borcu söz konusu ise 5 yıldan önce olsa dahi risk raporuna dahil edilir.

Findeks Risk Raporundaki Bilgiler Nereden Alınır?

Risk raporu Kredi Kayıt Bürosu’na üye olan tüm banka ve faktöring, leasing gibi finansal kuruluşlardan toplanan verilerle oluşturulur.

Findeks Risk Raporu Nasıl Alınır?

Findeks risk raporunu almak çok kolay, resmi Findeks internet sitesine üye olarak kredi notunu hemen öğrenebilirsiniz. Findeks’e üyelik ücretsizdir, farklı hizmetlerden faydalanmak için çeşitli üyelik paketlerden birini seçebilirsiniz. Risk raporunu hemen alın

Findeks Risk Raporundaki Bilgiler Hatalı

Risk raporu bir çok banka ve finans kuruluşundan gelen verilerle oluşmaktadır. Nadir de olsa hatalı veri girişleri söz konusu olabilir. Bu durumda KKB sayfasından Risk raporu itiraz girişi yaparak bilgilerin düzeltilmesi sağlanmaktadır.

Bunun için raporun referans numarası gerekmektedir. İtirazlar sadece detay raporlar için yapılabilmektedir. İtiraz edilecek risk raporunun tarihi bir aydan önce ise bu rapora itiraz edilememektedir.

Yapılan itiraz ile ilgili bilgilendirmeler email aracılığı ile kullanıcıya bildirilmekte ve 24 saat içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi