Findeks Kredi Notu Renkleri ve Anlamları

Findeks kredi notu renkleri ve puan aralıkları konusunda açıklayıcı bilgileri sizlere sunuyoruz. Artık bireyler bankalara herhangi bir başvuru yapmadan önce finansal hayatları açısından önemli olan kredi notlarını sorgulayabilme imkanı Findeks tarafından sağlanan bir hizmettir.

Kişilere sunulan bu hizmet hem Kredi Kayıt Bürosu internet sayfası üzerinden hem de Findek Finansal Raporlama Kurumları internet sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Kişiler kredi notlarını öğrenmek istediklerinde bu kurumların internet siteleri üzerinden üyelik oluşturarak kredi notlarını Findeks renkleri öğrenilebilmektedir.

Findeks üzerinden kredi notu sorgulama işlemlerinde kredi notları kişiler not aralıklarını yansıtan renklerle sunulmaktadır. Findeks risk raporunda bu renkler kişilerin kredi notları ile doğru orantılı olarak değişmekte ve her renk belirli puan aralıklarını temsil etmektedir. Finansal hayat açısından artık puan aralıklarından daha önemli bir hale gelen kişilerin kredi notu renk aralıklarıdır.

Kredi Notu Renk Sınıflandırılması

Findeks Kredi Notu Renkleri

Findeks Kredi Notu Renkleri

Kredi notu renklerine geçmeden önce findeks kredi notu nedir konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Kredi notlarının sınıflandırılması ile oluşturulan renk aralıkları bankaların kredi notlarından daha fazla dikkat etme başladıkları bir belirleyici etkendir.

Findeks renkleri puan aralıkları belirli puan aralıklarını derecelendirmede kullanılmaktadır. Her renk puan tablolarında yer alan kredi notu aralıklarını yansıtan değerleri temsil etmektedir. Bankalar müşteri ilişkilerine bu aralıklara göre yön vermektedirler. Findeks renkleri puan aralıkları hakkında bilgi vermek gerekirse; birer derecelendirme aracı olan renkler 5 farklı grup altında kredi notu aralıklarını ifade etmektedir. Derecelendirmede renklerin temsil ettikleri puan aralıkları ise:

Açık yeşil ve yeşil renk seçenekleri; 1499 ile 1900 puan aralığını temsil etmektedir.
Kredi notu sorgulama işlemlerinde sarı renk seçeneği çıkmışsa kredi notunuz; 699 ile 1499 puan arasındadır.
Turuncu ve kırmızı renk seçenekleri en düşük kredi notlarını temsil etmektedir. Kredi notu sorgulama işlemlerinde bu seçeneklerle karşılaşan bireylerin kredi notları oldukça düşük seviyede demektir.

Findeks Rengi Kırmızı Olanlara Kredi Çıkar Mı?

Kredi notunuzun hangi aralıkta olduğunu öğrendiğinizde bunlarla ilgili aşağıdaki başlıklardan yardım alabilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi Sicilinin Bozulması Nedir?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notları ilk seçenekteki aralıkta yer alan bireyler bankaların tercih ettikleri müşterileri yer almaktadır. Bankalar içinde önemli olan kredi notları bankaların müşteri ilişkilerinde etkili olan en önemli karar mekanizmalarını renk aralıkları oluşturur. Kişilerde kredi notu sorgulama işlemlerini yaparken kredi notlarından ziyade kredi notu renk aralıklarına dikkat etmelidirler. Çünkü bankalarda kredi notlarından çok renk aralıklarına dikkat etmektedirler.

Findeks kredi notu renkleri hakkında soru, görüş düşüncelerinizi yorum yazarak bize iletebilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi