Çalışmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

“Sigortalı olarak çalışmayanlar, bordrosu olmayanlar kredi çekebilir mi?” ülkemizde birçok kesim tarafından merak edilen bir konu. Çeşitli nedenlerle işsiz kalanlar, üniversiteden mezun olduktan sonra henüz çalışmaya başlamayanların ihtiyaçları söz konusu olduğunda karşılaştıkları genel bir durum.

Finans sektörü ne yazık ki duygusal olmayan, özellikle konu para olduğunda acımasız olan bir sektör. Bu yüzden bankalarda kredi kullandırırken geri ödenmeme riskini en aza indirmek üzere birçok prensip belirlemişlerdir.

Bankaların bunu sağlamadaki başlıca değerlendirmeleri kredi müşterisinin ödeme gücüdür. Bunu en kolay anlama yolu ise hiç kuşkusuz kişiden gelir belgesi talep edilmesidir.

Böylece banka müşterinin krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğini anlar ve kredi başvurusunu onaylar. Bu bankalar ve uygun gelir düzeyine sahip olan kişiler için sorunsuz olarak, zahmetsizce tamamlanan bir süreçtir.

İşin diğer tarafında henüz herhangi bir gelir elde edemeyen veya elde ettiği geliri belgelemeyen birçok vatandaşımızın olması, durumu onlar için biraz zorlaştırıyor.

Sigortam Yok Kredi Çekebilir miyim?

Bu soruya belli koşullara bağlı olarak evet cevabı verilebilir. Şimdi yazımızın devamında bu koşulların üzerinden kısaca geçerek, nasıl kredi kullanabileceğinizi anlatacağız.

Sigortam Yok Kredi Çekebilir miyim

Sigortam Yok Kredi Çekebilir miyim

Öncelikle hiçbir geliriniz yoksa kredi kullanma imkanınız bulunmamaktadır. Çünkü banka size sunduğu krediyi vadesinde geri ödemenizi isteyecektir. Eğer herhangi bir kazanç söz konusu değilse, kredinin geri ödenmeme riski oluşur ve hiçbir banka bu riskle kredi kullandırmaz.

Burada belli bir geliriniz olmasına rağmen onu belgelemekte yaşadığınız sıkıntı veya sigortalı bir çalışan olmadığınız durumda çözüme ulaşılacak yoldan bahsediyoruz.

Örneğin bir gayrimenkul sahibiyseniz buradan elde edilen kira gelirini göstererek kredi kullanabilirsiniz. Ancak bu kira ödemelerinin resmi yollarla, banka hesaplarından yapılmış olması gerekir. Elden alınan kira geliri ile ne yazık ki kredi kullanamazsınız.
Birebir düzenli gelir olmasa da sahip olduğunuz bir gayrimenkulü göstererek kredi kullanabilirsiniz. Banka bu yolla sahip olduğunuz taşınmaza ipotek koyarak belli miktar kredi verebilir. İpotek karşılığı kredi adı verilen bu yöntem birçok banka tarafından sağlanan bir kredi türüdür. Yine de her bankanın böyle bir krediyi vermediğini belirtelim.

Bir başka yöntem ise bankaların dijital ortamlardaki uygulamaları ile kredi kullanmak olabilir. Bilindiği üzere birçok banka şubesiz bankacılık çalışmalarıyla herhangi bir belge olmaksızın online işlemler vasıtasıyla kredi verebilmektedir.

Ancak bu tür uygulamaların sınırları vardır. Bunun başında sizden bir gelir belgesi talep etmese de gelirinizi kendi yöntemleriyle araştırabilmektedir.

Enpara.com, Cepteteb, N kolay kredi gibi uygulamaların genel olarak kullandığı başlıca kriter kredi notudur. Ülkemizde kullanılmaya başlaması dünya ülkelerine göre oranla nispeten daha geç olan kredi notu, artık pek çok finans kuruluşunun gözde kriterleri arasına girmiştir.

Bunun nedeni güvenilir bir altyapıyla kolayca kişinin kredibilitesini ölçebilmekten gelmektedir. İşte bu dijital uygulamalar bu yüzden hızlı ve güvenilir olan kredi notunu temel kıstas olarak belirlemişlerdir.

Ülkemizde tüm bankaların birleşerek kurdukları KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından hayata geçirilen Findeks kredi notu bankalara bu hizmeti vermektedir.

Gelir belgesi olmadan saydığımız dijital uygulamaları kullanarak kredi başvurusunda bulunduğunuzda, sizin bireysel kredi notunuza bakılacaktır. Burada önemli olan eğer daha önce hiçbir finans kuruluşu ile bir çalışmanız olmamışsa kredi notunuz sıfır çıkacaktır. Bu durumda ne yazık ki kredi başvurusu onaylanmayacaktır.

Daha önce çalıştığınız veya maaş aldığınızda gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerinde herhangi bir sıkıntı yaşamadıysanız, hali hazırda bir geliriniz olmamasına rağmen kredi notunuza bağlı olarak krediniz onaylanabilecektir.

Çalışmayanlar veya sigortasız kişilerin kredi kullanımıyla ilgili daha detaylı bilgiler için Gelir Belgesiz Kredi Nasıl Alınır başlıklı yazımız farklı yollar göstermektedir.

Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Editör

Krediler ile ilgili bilmedikleriniz ve kredi kullanırken ihtiyaç duyacağınız konularda bilgiler.

Yorumlar
Yorumlar yayınlanmadan önce Nekredisi yöneticileri tarafından kontrol edilmektedir. Yorum yazmadan önce lütfen Kullanım Koşulları'nı gözden geçiriniz!

Yorum Yaz

Ne Kredisi